شناسه : 36782905
مدیر کل گمرک استان یزد:


مدیر کل گمرک استان یزد گفت: در سال گذشته علیرغم افزایش وزنی صادرات، ارزش‌ کالاهای صادراتی با کاهش شدیدی روبرو بود و دلیل آن کاهش قیمت کاشی و سرامیک بود.

به گزارش یزدرسا، محمدحسین سلمانی عصر امروز در نشست شورای هماهنگی مدیران اقتصادی استان یزد گفت: صادرات استان در سال گذشته تا 20 شهریورماه رشد مثبت و در حد 50 درصدی داشت اما بعد از اینکه مسائل ارزی پیش آمد پیمان سپاری ارزی به یکباره کاهش شدیدی پیدا کرد با این حال در مجموع عملکرد در پایان سال گذشته مثبت بود گر چه انتظار مورد نظر برآورده نشد.

وی ادامه داد: عمده صادرات کالاهای استان کاشی و سرامیک، میلگرد و پروفیل، نایلون و نایلکس، ظروف شیشه‌ای و انواه هیدروکربن‌ها است و مقصد عمده صادرات استان نیز عراق، پاکستان، افغانستان، ترکیه، گرجستان و بعضا کشورهای اروپایی و آسیای جنوب شرقی آسیا از جمله کره جنوب است.

مدیر کل گمرک استان یزد تصریح کرد: در سال گذشته علیرغم افزایش وزنی صادرات، ارزش‌ کالاهای صادراتی با کاهش شدیدی روبر بود و دلیل آن کاهش قیمت کاشی و سرامیک بود که چون 78 درصد صادرات استان را تشکیل می‌دهد بر کاهش ارزش صادرات تاثیر زیادی داشت.

سلمانی با بیان اینکه ترکیه، چین، ایتالیا، کره جنوبی، اسپانیا و امارات عمده کشورهایی هستند که ازانها واردات انجام می‌شود، افزود» در سال گذشته 59 هزارتن واردات به ارزش 179 میلیون دلار به استان یزد صورت گرفت که با توجه به بیش از دو هزار تن صادرات به ارزش 465 میلیون دلار استان یزد تراز تجاری فوق العاده مثبتی را داشت.

وی گفت: درآمدهای گمرگ استان نیز در سال گذشته با 900 میلیارد ریال 55 درصد رشد داشت که 600 میلیارد از معافیت موضوع ماده 119 قانون امور گمرکی به واحدهای تولیدی نیز اختصاص داده شد و جز درآمدهای گمرکی محسوب می‌شود.

مدیر کل گمرک استان یزد عنوان کرد: استان یزد در سه ماهه نخست امسال رشد خوبی در زمینه صادرات داشته و با رشد 11 درصد ارزش و 17 درصد وزن صادرات مواجه بوده است.

سلمانی گفت: قرار بود از شهریورماه سال گذشته پیمان ارزی و پیمان سپاری جدی شود که تاریخ اجرای آن به فرودین ماه شال گذشته برگشته است و اخیرا شنیده شده که صادرکنندگان از صادرات روی گرداندن شدند  و تولدلیدکنندگان تولیدات خود را به صورت داخلی می فروشند و با کارت های بازرگانی صادرات انجام می‌شود که برای گمرک استان و کشور خوب نیست.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :