شناسه : 37529811
رئیس دفتر شورای نگهبان در واکنش به برخی ادعاها در یزد؛


حجت السلام و المسلمین سیدناصر محمدی با اشاره به اظهارنظرهای بی پایه و اساس علیه شورای نگهبان گفت: این اظهار نظرها جفا در حق شورای نگهبان است و متاسفانه همین رفتارهای فراتر از قانون و توقعات خارج از قانون است که امروز این همه مشکل برای کشور ایجاد کرده است

حجت السلام و المسلمین سیدناصر محمدی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص اظهارات برخی افراد پیرامون رد صلاحیت داوطلبین انتخابات مجلس گفت: این افراد احتمالا قانون انتخابات را ندیده و نخوانده اند و از عملکرد شورای نگهبان خبرندارند که دقیقا مطابق قانون موجود انتخابات عمل می کند و هیچ گونه رفتار فله ای در تایید و یارد صلاحیت ها ندارد.

وی با اظهار تعجب نسبت به اظهاراتی که عملکرد شورای نگهبان را زیرسوال می برد گفت:  چنین اظهاراتی از دو حال خارج نیست یا این افراد نمی دانند و حرفی می زنند که خیلی بی تقوایی است که چیزی را که نمی دانند در موردش اظهار نظر می کنند و یا می دانند و کتمان می کنند و دروغ می گویند که این هم مایه تاسف است.

رییس دفتر شورای نگهبان در استان یزد تصریح کرد: شورای نگهبان مطابق قانون موجود انتخابات  نه یک ذره بیشتر و نه کمتر عمل می کند  به این صورت که باید از طریق مراجع چهارگانه و تحقیقات محلی اطلاعات را در مورد داوطلبین انتخابات جمع آوری کند و پس از آن بدون توجه به سلیقه داوطلبان که اصلاح طلب و یا اصولگرا باشند قانون را در مورد آن ها تطبیق می دهد و هر کدام از آن ها که شرایط تعیین شده در قانون را داشته باشند صلاحیتشان تایید می شود.

محمدی در خصوص دلایل رد صلاحیت داوطلبین گفت: اکثر افرادی که رد صلاحیت شده اند به دلیل مشکلات اقتصادی و سوء استفاده های اقتصادی که انجام داده اند بوده است و متاسفانه برخی مسائل اخلاقی داشتند و بعضی هم به دلیل مخالفت با نظام و قانون اساسی، حضور در فتنه و امثالهم رد صلاحیت شده اند که همه این موارد  در گزارش ها و تحقیقات مستندی که انجام شده موجود است.

وی با تاکید بر این که شورای نگهبان آماده پاسخ گویی به افراد است اذعان داشت: اگر برای فردی ابهامی در عملکرد شورای نگهبان وجود دارد به دفتر شورای نگهبان مراجعه کند و پاسخ سوالات و ابهامات خود را بگیرد اگر قانع نشد بعد سراغ اظهارنظرهای بی پایه و اساس برود.

محمدی با بیان این که در محفل های مختلف با اقشارو طیف های مختلف در مورد عملکرد شورای نگهبان با دلیل و منطق صحبت شده است افزود:شورای نگهبان طبق قانون عمل می کند اما بعضی عادت دارند که به قانون عمل نکنند و آن را زیر پا بگذارند و دیگران را هم به زیر پاگذاشتن قانون دعوت می کنند و اگر یک نهادی مر قانون را ملاک قرار بدهد عصبانی می شوند.

وی ادامه داد: قانون انتخابات یک شرایطی را برای داوطلبین تعیین کرده و نهاد شورای نگهبان هم ناظر بر این انتخابات است و طبق ماده 52 این قانون جمع آوری اطلاعات باید از مراجه چهارگانه استعلام و تحقیقات محلی انجام و پرونده ها تشکیل شود و مستندات متقن معتبر نیز آماده شود و سپس بررسی ها صورت می گیرد بدون این که اعمال نظر سلیقه ای انجام شود.

رییس دفتر شورای نگهبان در استان یزد با اشاره به اظهارنظرهای بی پایه و اساس علیه شورای نگهبان گفت: این اظهار نظرها جفا در حق شورای نگهبان است و متاسفانه همین رفتارهای فراتر از قانون و توقعات  خارج از قانون است که امروز این همه مشکل برای کشور ایجاد کرده است که در قضیه انتخابات فقط یک چشمه از آن را می بینیم.

محمدی ادامه داد:  این آقایانی که این حرفها را می زنند سالیان سال در مسندهای گوناگون بوده اند و متاسفانه عملکردشان در این سال ها به همین سبک بوده یعنی همواره قانون را دور زده اند  و با قانون بی مهری کرده اند و کارهای کشور در بخش های مختلف را درگیر مشکلات و گرفتاری هایی کرده اند.

وی اظهار داشت: این که نفهمیده مصاحبه ای انجام می دهند برای این است که  تقریبا این نوع اظهار نظر در مورد شورای نگهبان رفتار جناحی شده و این آقا خواسته از قافله عقب نماند و خود را ملزم می داند که او هم عملکرد شورای نگهبان را رد کند درحالی که از هر سلیقه و جناح داوطلبین تایید و یا رد صلاحیت شده اند.

انتهای پیام/

 
آدرس کوتاه :