شناسه : 38008752
نماینده مردم یزد در مجلس شورای اسلامی:


جوکار با اشاره به بهره‌مندی اتباع افغان از امکانات آموزشی کشور، گفت: ایران میزبان بسیار خوبی برای اتباع افغان بوده است.

محمد صالح جوکار در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، بابیان اینکه جمهوری اسلامی بالاترین محبت را نسبت به اتباع خارجی و مخصوصاً اتباع افغانی دارد اظهار داشت: در این خصوص رهبر معظم انقلاب نیز در رابطه با آینده این کشور و تأثیرات آن‌ها در آینده رهنمودهایی را داشتند.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اتباع افغانی امروز در جمهوری اسلامی از مباحث آموزشی در سطوح مختلف بهره‌مند‌ می‌شوند افزود: دانش آموزان اتباع مانند دانش آموزان ایرانی از تسهیلات رایگان استفاده می‌کنند و در دانشگاه‌ها هم از دانشجویان اتباع افغانی به‌خوبی میزبانی می‌شود و همان مطالب و مباحث آموزشی را به آن‌ها ارائه می‌دهند و تفاوتی در این خصوص قائل نیستند.

وی با تأکید بر اینکه نگاه جمهوری اسلامی از روی عدالت به اتباع افغان بوده است گفت: جمهوری اسلامی در هیچ زمینه‌ای تفاوتی بین شهروندان ایرانی و اتباع افغان قائل نبوده است.

جوکار بابیان اینکه یارانه‌هایی که به مردم در استفاده از امکانات بهداشتی و درمانی داده می‌شود، به اتباع هم داده می‌شود افزود: یارانه‌ای که برای کالای اساسی در جمهوری اسلامی به شهروندان ایرانی اختصاص دارد، شامل اتباع افغانی هم شده و هیچ تفاوتی در این خصوص ندارد.

 

زندگی اتباع در ایران سهل‌تر از مردم کشور است

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: زندگی اتباع در ایران سهل‌تر از شهروندان ایرانی است چون از مردم مالیات و عوارض اخذ می‌شود، درصورتی‌که از اتباع افغان هیچ‌کدام از این موارد دریافت نمی‌شود.

وی با اشاره به اینکه از مزیت‌هایی که اتباع افغان در ایران بهره‌مند ‌می‌شوند، ایرانی‌ها از آن نمی‌توانند استفاده کنند اذعان کرد: امروز اتباع به‌صورت غیرمجاز وارد کشور می‌شوند و در مشاغل بسیاری فعالیت و کسب درآمد می‌کنند که این مسائل حتی به بیکاری جوانان کشور منجر شده است. این مسئله نشان‌دهنده این است که توجه خاص و ویژه‌ای به اتباع افغانستانی در ایران اسلامی‌شده است.

جوکار از دیگر تفاوت نگاه جمهوری اسلامی به اتباع نسبت به کشورهای دیگر را در زندگی آن‌ها با مردم دانست و اضافه کرد: در کشورهای مختلف اجازه زندگی مشترک اتباع با مردم آن کشور داده نمی‌شود ولی می‌بینیم که ایران اسلامی و مخصوصاً در استان یزد، اتباع افغانی هم در شهرک‌ها و هم در داخل شهر کنار مردم و به‌صورت سالم در حال زندگی هستند و هیچ مشکلی در این میان نیست.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: حتی اتباع افغانی در ایران بدون هویت ازدواج می‌کردند و صاحب فرزند می‌شدند که قوانینی برای آن‌ها تصویب شد که فرزندانشان بتوانند شناسنامه دریافت کنند و هویت داشته باشند.

وی گفت: ورود اتباع به‌صورت غیرقانونی به کشور مشکلات امنیتی را برای ایران به وجود آورده ولی درعین‌حال رأفت اسلامی نظام شامل حال این افراد شده و به‌هیچ‌عنوان برخورد تبعیض‌آمیز بین آن‌ها و ایرانی‌ها شاهد نیستیم.

جوکار در پایان بابیان اینکه اتباع نباید به‌صورت غیرقانونی و به همراه قاچاقچیان انسان وارد کشور شوند تا مشکلی برایشان به وجود بیاید اظهار داشت: سو استفاده دشمن از این جریان، بهره‌برداری سیاسی است که دشمن علیه جمهوری اسلامی به کار بسته است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :