بازگشت به صفحه کامل

شناسه : 33127347
محمد شريعتمداري در افتتاح پروژه ذوب چادرملو مطرح کرد:

توليد فولاد کشور بعد از انقلاب به جايگاه چهارم جهان رسيده است


وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در سال 1357 ظرفیت فولادی ما فولاد ذوب آهن اصفهان بستگی داشت و یک روز توسط مسئولین وقت افتتاح شد اما امروز 33 میلیون تن فولاد خام رسیدیم که جایگاه چهارم فولاد خام در جهان را داریم که این افتخار بسیار بزرگی است.

به گزارش یزد رسا به نقل از  اردکان گويا؛ محمد شریعتمداری ضمن تبریک پیروزی انقلاب اسلامی گفت: بد نیست در این دهه مبارک آماری از پیشرفت های معدنی و صنعتی را در دوره پس از انقلاب  یاداوری کنم: در سال 1357 ظرفیت فولادی ما فولاد ذوب آهن اصفهان بستگی داشت و یک روز توسط مسئولین وقت افتتاح شد اما امروز 33 میلیون تن فولاد خام رسیدیم که جایگاه چهارم فولاد خام در جهان را داریم که این افتخار بسیار بزرگی است که ما در عرصه فولاد 110 میلیون تن فعالیت فولاد در زنجیره فولاد قریب به 60 درصد پیشرفت فیزیکی داشته ایم که تا سال 1399  به لطف خدا و صنعتگران و مردم ظرفیت تولید فولاد را به 300میلیون تن افزایش خواهد داد که این اعداد جزء افتخارات ملی ما است.

وی افزود: در زمینه مس در شروع انقلاب تقریبا صفر بودیم و فقط زمینه برداشت از مس سرچشمه فراهم شده بود ولی برداشتی از مس نداشتیم که امروز 400 هزار تن مجموعه تولید ما در کشور است که مایه افتخار است. در زمینه روی نیز در شروع انقلاب صفربودیم که امروز با 450 هزار تن در جایگاه خوبی هستیم.

شریعتمداری عنوان کرد: در زمینه آلمینیوم 120 هزار تن تولید ابتدای انقلاب بود که این مقدار به 500هزار تن در کشور رسیده است. در زمینه سیمان نیز که در توسعه کشور بسیار موثر است در اوایل انقلاب 8 هزار تن در کشور بود که در حال حاضر به 5میلیون تن ظرفیت تولید رسیده ایم که با کمی پیشرفت به ظرفیت 40 میلیون تن خواهیم رسید. در زمینه تولید کاشی در اوایل انقلاب 6 میلیون متر مربع تولید داشتیم که در حال حاضر 550 میلیون متر مربع تولید کاشی در ایران صورت می گیرد.

وزیر صنعت و معدن ادامه داد: تولید شیشه جام 180 هزار تن در کشور تولید می شد که امروز یک میلیون و 600 هزار تن در کشور تولید شیشه جام صورت می گیرد؛ ظروف شیشه ای در شروع انقلاب 50هزار تن بود که در حال حاضر به 750 هزار تن افزایش پیدا کرده است. در حوزه معنویات نیز پیشرفت قابل توجهی داشتیم و کشور ایران جزء مطلوب ترین کشور ها از نظر معنویات به شمار می رود؛ اما برخی ها در کشور شیطانی کرده و ایراد هایی می گیرد که واقیعیت ندارد و ایران همچنان کشوری سالم و زیبا و معنوی است.

این مقام مسئول تاکید کرد: با افتتاح این واحد ذوب چادرملو ظرفیت فولاد ما به 195 میلیون تن رسید و همانطور که اشاره کردم از زنجیره ظرفیت فولاد خام نیز عبور کرد. در سال 1392 در کشور در مجموعه زنجیره تولید فولاد  120 میلیون تن در پایان سال 1395 به 300 میلیون تن خواهد رسید. در این دولت ظرفیت فولاد ما 2.5 برابر شده است. در تولید کنسانتره در شروع این دولت 28 میلیون تن تولید داشتیم که در دی ماه 96 به 49 میلیون تن افزایش داشتیم.

وی افزود: در تولید گندله در سال  1392 از 21 میلیون تن به 49 میلیون تن در دی ماه 96 رسیده ایم. در آهن اسفنجی از 19 میلیون تن آغاز و در حال حاضر به از مرز 31 میلیون تن نیز عبور کردیم و اولین تولید کننده فولاد اسفنجی جهان هستیم. در تولید شمش از 24 میلیون تن به 32 میلیون تن رسیده ایم.

معاون سابق اجرایی رئیس جمهوراظهار داشت: با نگاه به آمار رشد ها خواهیم دید که ما رشد ها را درست انتخاب کردیم تا این عدم توازن که در زنجیره فولاد وجود داشته است را به حداقل برسانیم. در این مدت برای صادرات تلاش بسیار شده است که در 9 ماهه اول سال 96 بیش از6 میلیون تن محصولات فولادی به جهان صادرات شده است که 50 درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

وی اظهار داشت: در زمینه فولادی نگرانی وجود ندارد چرا که همه با نشاط در این حوزه مشغول به کار هستند و نگرانی برای رسیدن به ظرفیت 55 میلیون تن حس نمی شود. عدم توازن در واحدهای تولیدی فولاد در برخی از نقاط نگران کننده است مثلا در تولید سنگ آهن بنده نگران هستم وباید تولید بیشتری صورت بگیرد در حال حاضر 80 میلیون تن ظرفیت برداشت سنگ آهن است که باید به 180 میلیون تن افزایش پیدا کند. تقریبا همه واحدهای تولیدی ما با مشکل ذخیره سنگ آهن مواجه هستند که البته عملایت اکتشاف به خوبی پیش رفته است و ما امیدواریم به محض قطعیت وجود این منابع شروع به برداشت کنیم. یزد رتبه اول در معادن سنگ آهن در کشور را دارا است.

شریعتمداری عنوان کرد: امیدواریم همدلی و کمک اداره محیط زیست نیز بیشتر شود و مشکل آنومالی D19را نیز به فوریت بتوانیم حل کنیم؛ اگر این مشکل را حل کنیم ذخایر قطعی که در آنجا به وجود می آید دو کارخانه تولید فولاد را بی نیاز خواهد کرد.

وی ادامه داد: این واحد تازه ایجاد شده هات شارژ است و راندمان بسیار پایینی دارد و در این واحد صرفه جویی بسیار جدی صورت گرفته است که بسیار ارزشمند است. تقاضا می کنم از واحدهای تولید فولاد تا قدم های بزرگتری را بردارند و به مصرف انرژی توجه بیشتری داشته باشند.

وی تاکید کرد: در تولید فولاد که در جهان در سال 2016 بیش از 1 درصد رشد نداشتیم، صنعتگران ایرانی در تولید فولاد 11 درصد رشد داشته اند که بسیار ارزشمند اند. در سال 2017 که دنیا رشد 6 درصدی را تجربه کرد که ما 22 درصد رشد در زمینه فولاد داشتیم که جای تشکر دارد. 62 درصد از فولاد خاورمیانه در ایران تولید می شود که جای خرسندی دارد. دراستان یزد 3300 واحد تولیدی پروانه بهره وری گرفته اند و مشغول به کار هستند و 4 هزار واحد جواز تاسیس دریافت کرده اند و در استانه بهره برداری هستند. 1500 واحد تولیدی جدید در یزد رشد بالای 60 درصد داشته است. این واحد ها شروع به فعالیت کنند شغل بسیاری ایجاد خواهد  شد.

شریعتمداری عنوان کرد: در حوزه الکتروگرافیتی نیز مراحل به خوبی پیش رفته است و ان شاالله در پایان سال 97 به بهره برداری خواهد رسید.

انتهای پیام/ر
آدرس کوتاه :