بازگشت به صفحه کامل

شناسه : 36194487
مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها خبر داد

دست‌یابی ایران به فناوری تولید مواد بارورسازی ابرها در چله انقلاب


مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها از دست‌یابی ایران به فناوری تولید مواد بارورسازی ابرها در چله انقلاب خبر داد.

به گزارش یزدرسا؛ فرید گلکار از تولید مواد بارورسازی ابرها برای اولین بار در کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه پس از چندین سال تحقیق و پژوهش توانستیم به این فناوری دست پیدا کنیم و وابستگی خود را به کشورهای خارجی قطع کنیم.

مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها افزود: البته کارهای دیگری نیز نظیر به‌روزآوری تجهیزات فرسوده و پروژه‌های پژوهشی- تحقیقی در خصوص ساخت رادار هواشناسی را نیز در دست اقدام داریم که در صورت موفقیت می‌توانیم از آن به‌عنوان دستاوردی بزرگ یاد کنیم.

وی درزمینهٔ انجام عملیات بارورسازی ابرها در استان یزد اظهار داشت: ما هم در سال گذشته وهم سال جاری هیچ‌گونه عملیات بارورسازی را در استان یزد نداشتیم که علت آن نیز مشکلات مالی و کمبود نقدینگی در سال قبل و مسائل لجستیکی در سال جاری بود که یکسری عدم هماهنگی‌های اداری باعث شد تا نتوانیم در این زمینه اقدامی انجام دهیم.

گلکار ادامه داد: امسال درزمینهٔ بارورسازی ابرها به دنبال استفاده از روش‌های جدید مکمل بودیم بنابراین با کمک پهپاد های سازمان هوافضای سپاه و همچنین پهپاد تولید مرکز، توانستیم تنها در استان‌های چهارمحال و بختیاری، خراسان جنوبی و آذربایجان شرقی عملیات تست آزمایشی انجام دهیم.

مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات باروری ابرها بابیان این مطلب که استفاده از پهپاد تنها به‌عنوان اجرای مکمل طرح بارورسازی ابرها صورت گرفته تصریح کرد: هرچند پهپاد ها نمی‌توانند جایگزین هواپیما در عملیات بارورسازی ابرها باشند امادر کاهش هزینه‌ها بسیار مؤثرند.

انتهای پیام/ح
آدرس کوتاه :