بازگشت به صفحه کامل

شناسه : 38912312
یادداشت/

«انتقام سخت» در گرو بهم ریختن معادلات آمریکایی در منطقه


از مهم ترین مسائلی که می تواند خروج آمریگایی ها را از منطقه تسریع بخشد بهم ریختن معادلات آمریکا در منطقه است، همانگونه در تجزیه سوریه آمریکا شکست خورد و معادلاتش بهم ریخت

به گزارش یزدرسا، یک سال از پاسخ ایران به شهادت حاج قاسم سلیمانی می گذرد، روزی که غرش موشک های ایران مانند بلایی آسمانی بر سر پایگاه نظامی عین الاسد فرود آمد و جهان فهمید ایران با کسی بر سر ارزش هایش با کسی شوخی ندارد.

از همان روز اول که آمارهای تلفات این پایگاه قطره چکانی و با ضربه مغزی ملایم از سوی جارچی های انگلیسی منتشر می شد می شد فهمید پاسخ ایران چه بالایی به سر عین الاسد آورده است، هر چند بعد از چند روز به اجبار خودشان واقعیت را به تصویر کشیدند و زیر رو شدن عین الاجسد را نمایش دادند.

همان ابتدا رهبر معظم انقلاب اسلامی عنوان کردند این تنها سیلی بود تا صدایش گوش جهانیان را پر کند اما انتقام اصلی خروج کامل آمریکا از منطقه است و این مهم امروز بیش از هر زمانی به یک ضرورت تبدیل شده است چراکه مسئله دیگران ایران نیست و امنیت غرب آسیا با رفتارهای غلط آمریکا و مستقیما ترامپ در منطقه، به گروگان سیاست های راهبردی امریکا گرفته شود و همین ضرورت خروج آمریکا را از منطقه بیش از بیش برای کشورهای غرب آسیا نمایان کرده است.

اما  خروج آمریکا از منطقه بدون راهکار عملی شدنی است؟ مطمئنا نه چراکه از 165 هزار سرباز آمریکایی در کشورهای دنیا، 60هزار سرباز در 12 کشور خامورمیانه  مستقر هستند  و این مسئله غلبه نرم‌افزاری بر هیمنه پوچ و پوشالی آمریکا و غرب  را می طلبد که موشک باران عین الاسد تنها گام کوچکی در این مسیر بود و مصوبه پارلمان عراق مبنی بر اخراج نظامیان آمریکایی از عراق در ادامه همین روند است.

به دنبال ترور سردار سپهبد سلیمانی و ابومهدی المهندس، پارلمان عراق رای به اخراج نظامیان آمریکایی داد که ضربه  بزرگ و بی سابقه ای را به آمریکا وارد کرد چزاکه بعد از اشغال عراق توسط آمریکا، این اولین باری بود که جریان های مختلف عراق برای  اخراج آمریکا از کشورشان به اجماع رسیده اند و بی شک عملی شدن مصوبه پارلمان عراق و اجرایی شدن آن در کشورهای منطقه از ضروریات است تا به یک قانون منطقه ای تبدیل شود.

از مهم ترین مسائلی که می تواند خروج آمریگایی ها را از منطقه تسریع بخشد بهم ریختن معادلات آمریکا در منطقه است، همانگونه در تجزیه سوریه آمریکا شکست خورد و معادلاتش بهم ریخت این روند باید در تمامی منطقه غرب آسیا نمود پیدا کند هر چند حمله به پایگاه عین الاسد هم تا حد زیادی معاملات آمریکایی را نه تنها در عراق بلکه در چشم دنیا به هم ریخت.

از این رو پایگاه های نظامی آمریکا در منطقه که حافظ این نظم به شمار می روند با از بین رفتن معادلات آمریکایی نیز فلسفه وجودی خود را ازدست خواهند داد و برچیده می شوند و در نهایت به ائتلافی ضد آمریکایی در منطقه می انجامد که هیمنه پوشالی آمریکا را تا ابد در منطقه از بین می برد.

در این میان از مقوله هایی چون وابستگی های اقتصادی و نظامی برخی کشورهای منطقه به آمریکا و جبهه رسانه ای را هم نباید غافل شد چراکه در دنیای مدرن کنونی رسانه به عنوان سلاحی قدرتمند شناخته می شود وروایتی که توسط رسانه ها به عنوان روایت غالب در افکار عمومی مطرح می شود در عقبه بروز و نتیجه همه تلاش ها اثرگذار است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.