بازگشت به صفحه کامل

شناسه : 39461382
معاون فرهنگی اداره اوقاف شهرستان یزد:

اجرای طرح «شمیم حسینی» در یزد/ فضای باز بقاع متبرکه در اختیار هیئات مذهبی قرار دارد


حجت‌الاسلام صمدنیا گفت: امسال در قالب سوگواره بصیرت عاشورایی، طرح «شمیم حسینی» جهت کمک به هیئات مذهبی، روضه‌خوانی‌ها و اطعام و احسان به عزاداران در یزد اجرا می‌شود.

حجت الاسلام محمد صمدنیا در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به برنامه‌ سوگواره بصیرت عاشورایی ماه‌های محرم و صفر امسال در یزد گفت: امسال در قالب این سوگواره، طرح «شمیم حسینی»  جهت کمک و مساعدت به هیئات مذهبی، روضه‌خوانی‌ها و اطعام و احسان به عزاداران در یزد اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: شمیم حسینی از طرح‌هایی است که سازمان اوقاف دو سال است به تمام ادارات استانی ابلاغ کرده است و در این طرح نمایشگاهی جهت عرضه تمام ملزومات و برپایی روضه‌خوانی و عزاداری برپا می‌شود اما با توجه به وضعیت فعلی کرونا، نمایشگاه برگزار نمی‌شود اما اقلامی چون برنج به مبلغ نزدیک به یک میلیارد ریال خریداری شده که هیئت‌ها با ارائه حواله از سازمان تبلیغات می‌توانند دریافت کنند.

معاون فرهنگی اداره اوقاف وامور خیریه شهرستان یزد افزود: دیگر هیئت‌های مذهبی نیز چنانچه درخواست‌هایی جهت مساعددت و برگزاری روضه خوانی و عزاداری داشته باشند مبالغی ریالی از منابع مرتبط با موقوفات روضه خوانی به آنها داده می‌شود.

صمدنیا عنوان کرد: در تمامی بقاع متبرکه و امامزادگان یزد مراسم روضه خوانی با رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی، در فضای باز  و با رعایت فاصله گذاری فیزیکی برگزار می‌شود و برخی از امامزادگان نیز میزبان هیئت‌های مذهبی هستند به عنوان نمونه، هیئت انصار الولایت در صحن‌های مجاور و فضای باز امامزاده سیدجعفر محمد(ع) به عزاداری و سینه زنی می‌پردازند.

وی با تأکید بر اینکه هیچ کدام از امامزادگان و بقاع متبرکه در این ایام تعطیل نیستند و برنامه‌های سالانه خود را طبق مصوبات ستاد کرونا برگزار می‌کنند، ادامه داد:  با توجه به طرح مشترک منعقد شده بین سازمان اوقاف، سازمان تبلیغات و جامعه مداحان تمامی فضاهای باز مساجد، حسینیه‌ها ، امامزادگان و بقاع متبرکه در اختیار هیئات مذهبی قرار می‌گیرد تا در این فضا با رعایت شیوه‌نامه‌ها به عزاداری و روضه‌خوانی بپردازند.

صمدنیا با اشاره به اجرای روزانه ویژه برنامه محفل اشک در صحن امامزاده جعفر(ع) گفت: این برنامه با حضور مداحان سرشناس هر روز در ایام محرم پس از نماز ظهر و عصر در این مکان برگزار می‌شود و مداحان به روضه‌خوانی و مقتل خوانی می‌پردازند.

وی با بیان اینکه بیش از 115 موقوفه مرتبط با محرم و صفر در یزد وجود دارد، گفت: اجرای نیت از محل این موقوفات از جمله روضه خوانی، تعزیه‌داری، عزداری، اطعام و ... نیز در وقت مقرر خود توسط اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان یزد انجام می‌شود.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.