بازگشت به صفحه کامل

شناسه : 38968699

اصالت برجام لغو تحریم‌ها بود نه بازگشت آمریکا


کارشناس مسائل آمریکا گفت: نقد دموکرات‌ها به ترامپ این است که چرا از برجام خارج شدی با برجام امتیاز بیشتری از ایران می‌گرفتیم.

به گزارش  یزدرسا، فؤاد ایزدی، کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به نظر رئیس دفتر رئیس جمهور مبنی بر لزوم بازگشت آمریکایی‌ها به برجام قبل از ترامپ اظهار کرد: دغدغه جمهوری اسلامی لغو کامل تحریم‌های غیرقانونی آمریکاست و این مسئله برای ایران اصالت دارد.

وی افزود: اینکه آمریکا ادعای برگشت به برجام را داشته باشد و بعد به تعهدات خود عمل نکند، رویکردی است که اروپا هم در پیش گرفته است.

کارشناس مسائل آمریکا با اشاره به اینکه اروپایی‌ها اعلام نکردند که از برجام خارج می‌شوند، به تعهدات برجام هم عمل نمی‌کنند، تصریح کرد: اجرای برجام به سبک اروپا به درد ایران نمی‌خورد و بازگشت آمریکا به این سطح هم مفید نیست و ضررش هم برای ایران بیشتر است.

عضو هیئت علمی دانشگاه تهران تأکید کرد: آنچه اهمیت دارد برداشته شدن تحریم‌های آمریکایی‌ است و اکنون بایدن فرصت دارد این کار را انجام دهد، اما ظاهراً او هم از اهرم فشار علیه ایران صحبت می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: دموکرات‌ها به سیاست‌های ترامپ منتقد هستند، اما با تحریم‌ها علیه ایران موافقند و معتقدند تحریم‌ها باید حفظ شود و حتی به توانمندی موشکی و منطقه‌ای ایران هم کشیده شود؛ بنابراین بایدن نمی‌خواهد از فرصت بازگشت به برجام استفاده کند و می‌خواهد بخشی از تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران را نگه دارد.

ایزدی ادامه داد: تا زمانی که چنین ذهنیتی در حاکمان کاخ سفید وجود دارد، ایران قطعاً با این سبک‌ها موافق نخواهد بود و روند عدم اجرای برجام باید از سوی ایران ادامه پیدا کند تا عملکرد آمریکا در اجرای معاهده برجام اصلاح شود.

کارشناس مسائل آمریکا با تأکید بر اینکه اصالت اجرای برجام در برداشتن تحریم‌هاست و بازگشت یا عدم بازگشت آمریکا به برجام اصلا مطرح نیست، گفت: بایدن و اطرافیانش از ترامپ هوشمندتر هستند و نقدشان هم به ترامپ این بود که چرا رسما از برجام خارج شد. 

 

وی اظهار کرد: اینها معتقدند اگر ما بودیم در برجام می‌ماندیم و از ایران امتیاز بیشتری می‌گرفتیم. الان هم صحبت از بازگشت به برجام با همین رویکرد است که در حوزه‌های دیگر امتیاز بگیرند که این به نفع ایران نیست.
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.