بازگشت به صفحه کامل

شناسه : 800776

آیا تدبیری برای آلودگی هوای میبد اندیشیده خواهد شد؟


از چند روز پیش شاهد هوای فوق العاده آلوده شهر میبد هستیم. هوایی بسیار غبار آلود که بی شک عوارض و بیماری های خاصی را در پی خواهد داشت، حال علت این هوای نامطلوب، ورود گرد و غبار از کشورهای همسایه است و یا آلودگی های صنعتی که توسط صنایع و کارخانجات استان و شهرستان انجام می گیرد؟ همه می دانیم ورود گرد و غبار و آلاینده های جوی موجب بروز حساسیت، آلرژی و بیماری های فراوان در بدن انسان می شود، بی شک برخی بیماری هایی که امروزه شاهد آن هستیم متأثر از این قبیل پدیده های طبیعی و صنعتی می باشد، امراضی از قبیل سرطان های پوستی و ریوی و غیره که گاهاً سرنوشت مرگ را برای برخی همشهریان رقم زده است. چنانکه بر اساس مطالعات سازمان بهداشت جهانی افزایش 10 میکروگرم در مترمکعب در میانگین سالانه ذرات معلق در هوا یک درصد میزان مرگ و میر را افزایش می دهد و حدود 3.4 درصد مرگ و میرهای ناشی از مشکلات تنفسی به خاطر مواجهه مستمر با آلاینده ها است. گفته می شود مجموعه کانون های گرد و غبار که در کشور عراق وجود دارد حدود چهار کانون اصلی است و دو کانون گرد و غبار هم در کشور سوریه و عربستان فعال است و منشأ آلودگی های صنعتی نیز مربوط به بعضی از صنایع فعال در شهرک های صنعتی استان است. گویا طرحی برای مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور تهیه شده است که طبق آن سالانه باید ۵۰۰ هزار هکتار عملیات بیابان زدایی اجرا شود. جنگل کاری، نهال کاری، بذرپاشی، پخش سیلاب، ایجاد بادشکن، مالچ پاشی، احیای تالاب ها، تأمین و نصب تجهیزات هواشناسی، پایش اجرای طرح جامع، پایش و تأمین امکانات بهداشتی و درمانی از جمله راههای مقابله با اینگونه پدیده ها و کمک به گروه های سنی حساس و آسیب پذیر است. حال مسئولین امر پاسخ بدهند که آیا هیچ برنامه ای در این خصوص در دستور کار خود قرار داده اند؟

از چند روز پیش شاهد هوای فوق العاده آلوده شهر میبد هستیم. هوایی بسیار غبار آلود که بی شک عوارض و بیماری های خاصی را در پی خواهد داشت، حال علت این هوای نامطلوب، ورود گرد و غبار از کشورهای همسایه است و یا آلودگی های صنعتی که توسط صنایع و کارخانجات استان و شهرستان انجام می گیرد؟

همه می دانیم ورود گرد و غبار و آلاینده های جوی موجب بروز حساسیت، آلرژی و بیماری های فراوان در بدن انسان می شود، بی شک برخی بیماری هایی که امروزه شاهد آن هستیم متأثر از این قبیل پدیده های طبیعی و صنعتی می باشد، امراضی از قبیل سرطان های پوستی و ریوی و غیره که گاهاً سرنوشت مرگ را برای برخی همشهریان رقم زده است. چنانکه بر اساس مطالعات سازمان بهداشت جهانی افزایش 10 میکروگرم در مترمکعب در میانگین سالانه ذرات معلق در هوا یک درصد میزان مرگ و میر را افزایش می دهد و حدود 3.4 درصد مرگ و میرهای ناشی از مشکلات تنفسی به خاطر مواجهه مستمر با آلاینده ها است.

گفته می شود مجموعه کانون های گرد و غبار که در کشور عراق وجود دارد حدود چهار کانون اصلی است و دو کانون گرد و غبار هم در کشور سوریه و عربستان فعال است و منشأ آلودگی های صنعتی نیز مربوط به بعضی از صنایع فعال در شهرک های صنعتی استان است.

گویا طرحی برای مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور تهیه شده است که طبق آن سالانه باید ۵۰۰ هزار هکتار عملیات بیابان زدایی اجرا شود. جنگل کاری، نهال کاری، بذرپاشی، پخش سیلاب، ایجاد بادشکن، مالچ پاشی، احیای تالاب ها، تأمین و نصب تجهیزات هواشناسی، پایش اجرای طرح جامع، پایش و تأمین امکانات بهداشتی و درمانی از جمله راههای مقابله با اینگونه پدیده ها و کمک به گروه های سنی حساس و آسیب پذیر است.

حال مسئولین امر پاسخ بدهند که آیا هیچ برنامه ای در این خصوص در دستور کار خود قرار داده اند؟
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.