بازگشت به صفحه کامل

شناسه : 39502161
مسئول فرهنگی کانون فرهنگی هنری مساجد استان یزد:

طرح طراوت بیش از هزار نوجوان یزدی را تحت پوشش قرار می‌دهد/ تهیه بانک اطلاعاتی از خیرین استان یزد


زباندان گفت: طرح طراوت تعداد 30 مسجد و بیش از هزار نوجوان یزدی را از طریق مساجد تحت پوشش قرار می‌دهد و هدف آن تربیت بیش از هزار نوجوان طراز انقلابی و مسجدی است.

علی زباندان در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، با اشاره به اقدامات و فعالیت‌های کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان یزد گفت: تقریباً 850 کانون فرهنگی هنری مستقر در مساجد سطح استان یزد فعالیت دارند که از این تعداد تقریباً 400 کانون متعلق به شهرستان یزد است.

وی ادامه داد: با شیوع کرونا اقدامات و فعالیت‌های کانون فرهنگی هنری مساجد بیشتر در بستر فضای مجاز انجام گرفت و البته در کنار آن اقداماتی جهت پیشگیری از شیوع کرونا و کمک‌رسانی به نیازمندان و ... نیز انجام گرفت.

کارشناس مسئول فرهنگی کانون فرهنگی هنری مساجد استان یزد افزود: از همان ابتدای شیوع کرونا، کار ضدعفونی مساجد و محلات با کمک پایگاه‌های بسیج مقاومت انجام گرفت و با فرمایشات مقام معظم رهبری، طرح مواسات و همدلی نیز در بسیاری از کانون‌های مساجد استان با جمع‌آوری و توزیع بسته‌های معیشتی و بهداشتی اجرا شد.

زباندان با اشاره به امر اطعام نیازمندان در مناطق کمتر برخوردار یزد عنوان کرد: با شیوع کرونا بحث شناسایی نیازمندان در مناطق مختلف استان توسط کانون‌های مساجد در دستور کار قرار گرفت و علاوه بر تهیه بانک اطلاعاتی از نیازمندان مناطق مختلف در سطح استان، بانک اطلاعاتی از خیرین محلات مختلف در استان نیز تهیه‌شده است.

وی ادامه داد: علاوه بر کمک‌های معیشتی و بهداشتی توسط کانون‌های مساجد استان، بسته‌های فرهنگی نیز بنا به توصیه رهبری مبنی بر خواندن دعای هفتم صحیفه سجادیه و توکل و توسل به درگاه احدیت برای رفع بلا و گرفتاری توزیع شد و تأکید شد هر مسجدی که در امر کمک‌رسانی به نیازمندان فعالیت دارد در کنار آن به بحث‌های فرهنگی نیز توجه ویژه داشته باشد.

زباندان از اجرای طرح «هر مسجد یک قربانی» نیز به عنوان یکی از طرح‌های بسیار خوب در شرایط کرونا نام برد و افزود: این طرح در همه شهرستان‌های استان اجرایی شد و تاکنون در چندین مرحله توزیع گوشت بین نیازمندان شهرستان‌های مختلف استان انجام گرفته است.

وی گفت: در ایام شیوع کرونا کلاس‌های آموزشی و بهداشتی نیز جهت پیشگیری و مقابله با کرونا توسط تعدادی نیروهای مرکز بهداشت در برخی کانون‌های مساجد برگزار شد و به خصوص شهروندان در مناطق کمتر برخوردار توانستند از این کلاس‌ها بهره‌مند شوند.

مسئول فرهنگی کانون فرهنگی هنری مساجد استان یزد با اشاره به مناسبت روز جهانی مسجد در 30 مردادماه گفت: طرح استانی طراوت با شعار «مسجد با طراوت، محله با نشاط» به این مناسبت با همکاری سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری یزد در دستور کار قرار گرفت که در آن در مسیر احیای نقش واقعی مساجد و ایجاد نشاط اجتماعی در محلات گام برداشته می‌شود و طرحی محله محور، خانواده بنیان و مسجد پایه است.

زباندان افزود: طرح طراوت تعداد 30 مسجد در یزد و بیش از هزار نوجوان را از طریق مساجد تحت پوشش قرار می‌دهد و هدف آن تربیت بیش از هزار نوجوان طراز انقلابی و مسجدی است که 9 محور قرآن وعترت، کتابخوانی، تربیتی و اردویی، مهارتی، سرود، هنرهای نمایشی، ادبیات در دو بخش  شعر و نویسندگی، رسانه، کارآفرینی توسط اساتید برجسته استان به این نوجوانان آموزش داده می‌شود.

وی از اجرای طرح ملی شکوه مادری در کانون فرهنگی هنری مساجد استان خبر داد و ادامه داد: این طرح در دو بخش تجلیل از مادران شهدا و ایثارگر و تجلیل از مدیران خواهر کانون‌های فرهنگی هنری مساجد دارای سه فرزند و بالاتر در استان اجرایی می‌شود که از دیروز همزمان با روز جهانی مسجد آغاز شده است.

زباندان با اشاره به برگزاری جشنواره کشوری داستان‌نویسی و شعر با عنوان «قلم» به میزبانی استان یزد گفت: برگزاری این جشنواره به میزبانی یزد در دستور کار قرار گرفته است که تا چند روز آینده شروع خواهد شد و اطلاع رسانی در مورد آن انجام می‌گیرد.

وی غبارروبی مساجد، سیاه‌پوش کردن مساجد، برگزاری مراسم عزاداری در ایام محرم با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و در فضای باز را از دیگر فعالیت‌هایی برشمرد که توسط اعضای کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان یزد در ایام محرم انجام می‌گیرد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.