بازگشت به صفحه کامل

شناسه : 38980776
رییس سازمان جهاد کشاورزی خبر داد

پرداخت ۲۰۵ میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان یزدی


سجادی پور گفت: دولت در چارجوب افزایش طرح بهره وری و استفاده بهینه از آب مجازی ۲۰۵ میلیارد ریال کمک بلاعوض در اجرای طرح ‌های آب و خاک به کشاورزان این استان پرداخت کرد.

به گزارش یزدرسا؛ سید جمال سجادی پورافزود: این کمک ها از ابتدای سال ۱۳۹۹تاکنون در اجرای سیستم آبیاری نوین در ۵۰۰ هکتار اراضی و باغ های استان ، ساخت ۴۵ هزار متر آبراهه انتقال آب و نیز مرمت و بازسازی مسیر قنات به طول ۵۰ هزار متر هزینه شد.

وی به برخی ویژگی ها و مزایای آبیاری تحت فشار اشاره کرد و یادآور شد: صرفه جویی در مصرف آب، توزیع یکنواخت آب در مزرعه و افزایش کمی و کیفی محصول برخی مزایاست.

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد، خاطرنشان کرد: امکان انجام آبیاری همراه با کودپاشی و سمپاشی و پخش یک نواخت آن، افزایش بازدهی آبیاری به بیش از ۷۰ درصد ، کاهش ۲۵ درصد مصرف سم و کود و افزایش تولید محصول تا ۳۰ درصد از دیگر مزایای آبیاری تحت فشار است.

 

کشاورزان برای افزایش محصولات از آبیاری نوین آبیاری تلاش کنند

سجادی پور با توجه به تداوم حدود ۲۰ سال خشکسالی و کاهش بارندگی از کشاورزان و دامداران یزدی خواست با رعایت الگوهای نوین آبیاری برای افزایش محصول و بهره وری بیشتر از آب مجازی تلاش کنند.

وی بیان کرد: از سال ۱۳۷۰ تاکنون برای استفاده و بهره وری بهتر از منابع آبی، حدود ۳۱ هزار هکتار اراضی زراعی و باغی به آبیاری نوین تجهیز شده است.

این مسوول بخش کشاورزی یزد با بیان اینکه در هفت سال گذشته ۱۶ هزار و ۸۰۹ هکتار مزارع و باغ های استان به سیستم آبیاری نوین تجهیز شده است ، یادآور شد: برای تجهیز این میزان آبیاری نوین در دولت یازدهم و دوازهم هزار و ۱۶۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض به کشاورزان پرداخت شد .

رییس سازمان جهاد کشاورزی یزد با تاکید بر اجرای طرح های آبیاری نوین ، افزود: این استان با کسب رتبه ۱۵ ملی در اجرای طرح‌های آبیاری تحت فشار گامی مهم برای استفاده از ظرفیت منابع آب و خاک کسب کرد که فرایند آثار آن به زودی در جهش تولیدات کشاورزی آشکار می شود.

سجادی پور ادامه داد: دولت برای آبیاری کم فشار و قطره ای در هر هکتار به ترتیب ۷۰ میلیون ریال و ۱۷۰ میلیون ریال کمک بلاعوض پرداخت می کند.

وی با بیان اینکه کشاورزان برای استفاده بهینه و بهره وری بیشتر از آب موجود توجه به اجرای سامانه های آبیاری نوین داشته باشند ، یادآور شد: کشاورزان از فرصتی که دولت در این مورد فراهم کرده، از مزایای این شیوه آبیاری برای پایداری تولید و افزایش بهره وری آب ،استفاده کنند.
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.