شناسه : 34695685
رئیس اتحادیه طواف و میدان‌دار یزد:


رئیس اتحادیه طواف و میدان‌دار یزد گفت: دلیل اصلی گرانی میوه از جمله هندوانه آفت زدگی محصولات و کاهش سطح زیر کشت بوده که باعث کاهش میزان محصول و کمبود آن شده و در نتیجه گرانی امسال میوه را به دنبال داشته است.

به گزارش یزدرسا، ماه رمضان امسال در حالی سپری شد که بسیاری از اقلام پر مصرف مردم با افزایش قیمت و گرانی مواجه بوده است. در این میان در بازار میوه و سبزی مردم گرانی را بیش ازسایر کالاها لمس می کنند.

مشاهدات میدانی و بررسی آمارهای منتشر شده از سوی اتحادیه میوه و تره بار استان یزد حاکی از افزایش بی سابقه تقریبا چهار برابری قیمت میوه و تره بار است به طوری که قیمت هندوانه به عنوان یکی از ارزان ترین میوه ها در فصل گرما به بیش از هزار و هشتصد  تومان رسیده است.

ضيايي نائب رئيس اول اتاق اصناف يزد وضعیت اين روزهای بازار میوه و تره بار را گراني دانسته است و نه گران فروشي اما در هر صورت اين موضوع مشکلاتي را براي مردم به ویژه قشر ضعیف جامعه ايجاد کرده است.

رئیس اتحادیه طواف و میدان‌دار یزد نیز در خصوص دلایل گرانی های اخیر میوه و سبزیجات در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: دلیل اصلی گرانی میوه از جمله هندوانه تغییرات ناگهانی آب و هوا، بارش تگرک در فصل بهار بوده که موجب آفت زدگی گسترده محصولات کشاورزان شده و میزان برداشت میوه را نسبت به سال قبل کاهش داده و در نتیجه با کمبوده میوه در بازار و افزایش قیمت آن مواجه هستیم.

حسین مشرف افزود: علاوه بر این به دلیل ارزانی میوه در سال قبل بسیاری از کشاورزان میزان سطح کشت خود را کاهش داده اند و این موضوع در کنار آفت زدگی باعث کاهش میزان محصول شده وگرانی امسال میوه را به دنبال داشته است.

وی اظهار داشت: علاوه بر هندوانه میوه های مثل طالبی و خربزه نیز همین مشکل را دارند به طور مثال منطقه طبس و آقا علی عباس نیز که محل کشت خربزه و طالبی است نیز با مشکل آفت زدگی  و کاهش سطح کشت مواجه هستند و در نتیجه این محصولات نیز افزایش قیمت داشته اند.

مشرف با اشاره به اعتصاب کامیون داران در یک ماه گذشته گفت: در یک برهه از زمان به دلیل اعتصابات کامیون داران نیز با کمبود میوه مواجه بودیم که گرانی میوه و سبزیجات را تشدید کرد.

وی با اشاره به افزایش چندین برابری قیمت میوه اظهار داشت: سال گذشته قیمت هندوانه در مرز ۵۰۰  تا ۷۰۰ تومان بود اما امسال قیمت این میوه به هزار و 500 تومان رسیده است.

مشرف تاکید کرد: گرانی میوه و تره بار مختص استان یزد نیست و استان های همجوار و حتی سراسر کشور با گرانی میوه و تره بار مواجه هستند.

رئیس اتحادیه طواف و میدان‌دار یزد اذعان داشت: قیمت میوه و تره بار بر اساس قیمت شهر مبدا و کرایه حمل و نقل آن تعیین می شود البته باید به این نکته دقت کرد که قیمت باید به گونه ای تعیین شود که صرفه اقتصادی برای فروش آن وجود داشته باشد و اگر قیمت کم و غیراقتصادی تعیین شود اصلا میوه وارد استان نخواهد شد.

قابل ذکر است گرانی های اخیر به ویژه در بازار میوه و تره بار تناسبی با افزایش حقوق ها و دستمزدها در سال جاری ندارد و این موضوع بر مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم افزوده است؛ به عبارتی توان و قدرت خرید مردم کاسته شده و  سفره آن ها کوچک تر شده است.

از این رو ضروری است برای تقویت اقتصاد خانوارها تلاش جدی شود تا با اتخاذ تدابیر موثر اقتصادی سطح دستمزدها با رشد بیشتری روبرو شود چرا که افزایش حقوق در نظر گرفته شده بازنشستگان،کارگران و کارمندان برای سال 97 با گرانی های اخیر سازگار نیست و باید دولت به این موضوع توجه و رسیدگی کند.

انتهای پیام/ق
آدرس کوتاه :