شناسه : 35961253
رابطه زنجیره ای عوامل طبیعی و انسانی بر گرانی ها؛‌


مدیرعامل اتحادیه مرغ‌داران استان یزد گفت: از امروز مرغ در فروشگاه‌های منتخب سازمان صنعت معدن و تجارت استان به قیمت 10 هزار و 600 تومان عرضه می‌شود.

به گزارش  یزدرسا؛ سید رضا میری در خصوص افزایش قیمت مرغ گفت: جلسه‌ای با حضور شرکت‌های پشتیبان، دستگاه‌های نظارتی ماننند سازمان صنعت معدن تجارت و همچنین مسئولین استانداری برگزار شد و با تدابیری که اندیشیده شد مقرر شده است مرغ ارزانتر از آنچه اکنون در بازار به فروش می‌رسد در برخی فروشگاه‌ها عرضه شود.

عرضه مرغ به قیمت 10 هزار و 600 تومان در فروشگاه‌های منتخب

وی گفت: با وجود اینکه قیمت مرغ زنده 9 هزار و 200 تومان، مرغ کشته درب کشتارگاه 12 هزار و 900 تومان و مرغ در خرده فروشی‌ها حداکثر 13 هزار و 400 تومان به فروش می‌رفت با اقدامی که انجام شد از امروز مرغ در فروشگاه‌های منتخب سازمان صنعت معدن و تجارت استان به قیمت 10 هزار و 600 تومان عرضه می‌شود.

علل افزایش قیمت مرغ

 مدیرعامل اتحادیه مرغ داران استان یزد در خصوص دلایل افزایش قیمت مرغ گفت: کاهش جوجه ریزی در مرغداری‌ها، ایجاد مشکلات در تبادلات پولی و ارزی برای واردکنندگان که در نتیجه نهاده‌های دامی ذرت و سویا خیلی دیر به دست مرغدار می‌رسد، و همچنین اعتصاب چندی پیش رانندگان و تامین نشدن نهاده‌های دامی مرغداری‌ها از جمله عللی است که موجب افزایش قیمت مرغ شده است.

میری با اشاره به بالا رفتن هزینه‌های تولید در مرغداری‌ها ادامه داد: یک قطعه جوجه که قبلا یک تولیدکننده میانگین 1100 تا 1200 تومان خریداری می‌کرد اکنون باید با قیمت 3500 تومان خریداری کند که هزینه تولید را بسیار بالا برده است علاوه بر آن افزایش کرایه‌ها، همچنین هزینه آب و برق و .. موجب افزایش هزینه برای تولیدکنندگان شده است.

وی افزود: اکثر مرغداری‌ها در مزارع مستقر بودند که الان این مزارع خشک شدند و به خصوص در استان یزد با توجه به خشکسالی‌ها اکنون باید با تانکر به آنها آبرسانی شود و آب را با قیمت گزاف خریداری کنند که مرغداری‌ها را با مشکل مواجه کرده و هزینه آنها را بسیار افزایش داده است.

عدم اطمینان از تامین نهاده‌های دامی، مانع جوجه‌ریزی

مدیرعامل اتحادیه مرغ داران استان یزد با اشاره به مشکل تامین نهاده‌های دامی تصریح کرد: در سال گذشته زمانی که مرغدار اقدام به خرید جوجه و جوجه‌‌ریزی می‌کرد در طول دوره پرورش هر زمان که نیاز به نهاده و ذرت و سویا داشت به راحتی می‌توانست تهیه کند اما اکنون با توجه به کمبود نهاده‌های دامی و افزایش قیمت آنها، مرغداران تا زمانی که از قبل نهاده‌های دامی را نخریده باشد و از داشتن آنها مطمئن نباشد اقدام به جوجه‌ریزی نمی‌کنند و در واقع جراتی که اقدام به این کار کنند ندارند.

میری گفت: چند ماه پیش زمانی که خود دولت نیز قیمت واقعی مرغ را 9800 تومان اعلام کرده بود، مرغ با قیمت 7000 تومان به دست مصرف کننده می‌رسید و از این رو مرغداری‌ها بسیار متضرر شدند و تعدادی از آنها از گردونه تولید خارج شدند و اکنون که مرغداری‌ها با متضرر شدن و افزایش هزینه‌ها توانایی جوجه‌ریزی ندارند با این افزایش قیمت مرغ مواجه هستیم.

فعال بودن 930 مرغداری در استان یزد

وی گفت: اکنون تقریبا یک هزار مرغداری در استان یزد پروانه تاسیس و یا پروانه بهره‌برداری دریافت کردند که اکنون تقریبا 930 واحد فعال هستند، تعدادی از واحدها به دلیل نواقصی که وجود داشته هنوز پروانه بهره‌برداری دریافت نکردند و تعدادی نیز به دلیل عدم سرمایه در گردش برای تولید و جوجه‌ریزی فعال نیستند.

گرانی مرغ نتیجه ارزان فروشی فروشگاه‌های بزرگ

مدیرعامل اتحادیه مرغ داران استان یزد تصریح کرد: برخی از فروشگاه‌های بزرگ و زنجیره‌ای که مرغ را با قیمت پایه از مرغداری‌ها خریداری می‌کنند برای جلب مشتری و کشاندن آنها به فروشگاه، مرغ را زیر قیمت واقعی به مشتری عرضه می‌‌کنند این در حالی است که پول تولیدکننده و مرغداری‌ها را نپرداختند و اکنون بسیاری از این فروشگاه‌ها ی بزرگ ورشکست شدند و مرغداری‌ها نیز متضرر شدند و میلیاردی از این فروشگاه‌ها طلب دارند و باید در دادگاه به دنبال حق خودشان باشند.

میری افزود: شاید مصرف کننده از اینکه مرغ را به قیمت پایین‌تر از این فروشگاه‌ها خریداری می‌کند احساس رضایت داشته باشد ولی در واقع با این کار در زنجیره تولید از مبدأ تا عرضه مرغ مشکل ایجاد می‌شود و قیمت مرغ با توجه به نبود سرمایه در گردش در مرغداری‌ها و عدم تامین نهاده‌ها افزایش می‌یابد و مصرف کننده اکنون مجبور به خرید مرغ به قیمت 13 هزار تومان می‌شود.

تاکید بر توجه بیشتر مسئولان بر زنجیره تولید تا عرضه مرغ

وی تاکید کرد: مسئولان باید به بخش کشاورزی به خصوص کالای استراتژیک مرغ اهمیت ویژه بدهند و بر آن نظارت داشته و تدبیری اتخاذ کنند که مشکل مواجه نشود. اکنون مرغداری‌ها همراهی کرده با قیمت کمتر مرغ را عرضه می‌‌کنند مسئولان نیز باید به آنها کمک کرده و سعیشان بر این باشد تا مرغداری‌ها و تولیدکننده‌ها بتوانند در دادگاه به احقاق حقوق خود و برگرداندن سرمایه در گردش خود بپردازند.

انتهای پیام/

 
آدرس کوتاه :