شناسه : 36905984
کارشناس پیشگیری بهزیستی بافق عنوان کرد


بتول کریمیان گفت: در سال 1396 به ازای هر4/3 ازدواج یک مورد متقاضی طلاق مراجعه‌کننده به دادگاه وجود داشته است که جهت انجام مشاوره به اورژانس اجتماعی بهزیستی ارجاع داده‌شده است.

به گزارش یزدرسا، بتول کریمیان کارشناس پیشگیری اداره بهزیستی بافق در گفتگو با خبرنگار صبح بافق گفت: یکی از دلایل ازدواج برای اکثر افراد رسیدن به آرامش است سؤالی که مطرح می‌شود این است که چرا بعضی از آرامش فرار و از هم جدا می‌شوند؟

وی در ادامه افزود: متأسفانه امروزه افراد بیشتر به دنبال انجام ازدواج و تشریفات آن هستند تا به فکر تداوم آن، طبق آمارهای ثبت‌شده ازدواج در شهرستان و مقایسه با درخواست طلاق ارجاع به اورژانس اجتماعی بهزیستی مشخص می‌شود که در سال 1396 به ازای هر3/4 ازدواج یک مورد متقاضی طلاق مراجعه‌کننده به دادگاه وجود داشته که جهت انجام مشاوره به اورژانس اجتماعی بهزیستی ارجاع داده‌شده است.

کارشناس پیشگیری اداره بهزیستی بافق اظهار داشت: این آمار متأسفانه در سال 97 به ازای هر 1/9 ازدواج به یک متقاضی طلاق رسیده است. البته این توضیح لازم است که هر درخواست طلاقی قطعاً به طلاق نمی‌انجامد اما به‌هرحال در بین خانواده طلاق عاطفی اتفاق افتاده و یک سری حرمت‌ها نیز شکسته شده است.

کریمیان در پاسخ به این سؤال که راهکار مناسب در این قضیه چیست افزود: با توجه به اینکه از علت‌های برسی شده طلاق در اورژانس اجتماعی اعتیاد، دخالت والدین، عدم مهارت ارتباط زوجین ذکرشده و همچنین مسئله انتخاب اشتباه به علت عدم آگاهی والدین وزوجین بهزیستی درصدد است با دو طرح مشاوره قبل از ازدواج و دانشنامه ازدواج در راستای کاهش طلاق گام بردارد.

وی ادامه داد: درزمینهٔ مشاوره قبل از ازدواج هماهنگی‌های داخل شهرستان و همچنین مرکز استان و اساتید دانشگاه‌های یزد انجام و در آینده نزدیک مشاوره قبل از ازدواج به‌صورت یک الزام قبل عقد در شهرستان انجام خواهد شد.

کریمیان در خصوص این طرح تصریح کرد: در مشاوره قبل از ازدواج با کمک یک سری آزمون‌ها و مصاحبه‌ها به برسی صفات و ویژگی‌های شخصیتی دو طرف پرداخته و آگاهی‌های لازم در خصوص تفاوت سنی مناسب، تناسب اقتصادی، فرهنگی و تحصیلاتی به خانواده‌ها و زوجین داده می‌شود تا با بینش بیشتری به انتخاب همسر بپردازند. همچنین در صورت تمایل زوجین جلساتی نیز در خصوص مهارت‌های زندگی، خودآگاهی، نحوه ارتباط صحیح و موارد دیگر بعد از ازدواج برگزار می‌گردد.

این کارشناس پیشگیری به طرح دوم نیز اشاره و بیان داشت: طرح دانشنامه ازدواج نیز به‌زودی در تمام شهرستان‌های استان قابل‌اجرا خواهد بود. در حال حاضر دوره آموزشی مربیگری این طرح در یزد در حال اجرا و از شهرستان بافق نیز تعدادی معرفی‌شده‌اند. سرفصل‌های آموزشی این طرح نیز شامل ضرورت آموزش پیش از ازدواج، انتخاب همسر، نامزدی و عقد است.

کریمیان گفت: در سال تحصیلی گذشته 14 کارگاه 4 ساعته آموزش پیش از ازدواج در دبیرستان‌های شهرستان (ویژه دختران) با همکاری ادارات بهزیستی، آموزش‌وپرورش و ورزش و جوانان برگزار و این جلسات همچنان ادامه خواهد داشت.

وی افزود: طرح دانشنامه ازدواج به همراه مشاوره قبل از ازدواج (برای دو فردی که در شرف ازدواج هستند) می‌تواند به افراد در انتخاب بهتر همسر و داشتن آینده‌ای بهتر کمک کند.

کریمیان در پایان تصریح کرد: با توجه به اینکه یکی از دلایل طلاق در شهرستان دخالت والدین، عدم ارتباط صحیح زوجین با یکدیگر است در کلاس‌های آموزش حین ازدواج بهزیستی که همواره در حال اجرا است این مباحث به‌صورت گروهی آموزش داده می‌شود و عزیزان می‌توانند ادامه مباحث را به‌صورت فردی در مرکز مشاوره دنبال کنند.

انتهای پیام/ع.ع
آدرس کوتاه :