شناسه : 38256974

اجرای طرح سراسری واکسیناسیون تب برفکی در یزد


از 20 مرداد ماه طرح سراسری واکسیناسیون تب برفکی گاو و گوساله در استان یزد آغاز شده و به مدت یك ماه ادامه خواهد داشت.

موسوی بیوکی رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری های دامی اداره کل دامپزشکی استان یزد در ادامه افزود: در این مرحله، از توان عملیاتی بالغ بر بیست اکیپ ویژه در سطح استان برای اجرای این طرح استفاده شده، که در طی آن بیش از چهل هزار راس گاو و گوساله واکسینه خواهند شد.

موسوی بیوکی ضمن بیان این مطلب که در این طرح بهای واکسن به عهده دامدار و تزریق آن به صورت رایگان انجام می شود گفت: انتظار می رود دامداران عزیز همکاری لازم را با اکیپ های مذکور مبذول نمایند تا در حفظ سلامت دام های خود و سایر  دامداران گام مؤثری برداشته باشند.

وی در ادامه یادآور شد: بیماری تب برفکی یک بیماری به شدت واگیر دامی می باشد که به لحاظ شدت خسارات اقتصادی كه می تواند به جمعیت دامی وارد كند یکی از عوامل خطر مهم در تولید دام و فراورده های دامی و در نتیجه تامین امنیت غذایی جامعه محسوب می گردد. این بیماری در صورت شیوع سبب بروز تلفات و کاهش شدید تولیدات دامی شده و نقش اساسی در توسعه صنعت دامپروری استان وکشور دارد.

این مقام مسئول تصریح کرد: علاوه بر واکسیناسیون، رعایت شرایط بهداشتی قرنطینه ای از قبیل ضد عفونی جایگاه، جلوگیری از تردد بی مورد افراد به محل دامداری، استفاده از ماشین آلات و وسایل اختصاصی در واحد و كنترل حمل و نقل دام ها نقش موثری در جلوگیری از شیوع این بیماری دارد. 

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :