شناسه : 38562638
مدیرکل دامپزشکی استان یزد هشدار داد

احتمال شیوع آنفولانزای فوق حاد پرندگان با کاهش دمای هوا


فاتحی نیا گفت: هوای سرد، شرایط مساعدتری را برای ماندگاری و انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ایجاد می‌کند.

علی فاتحی نیا مدیرکل دامپزشکی استان یزد در مصاحبه با یزدرسا با اشاره به کاهش دمای استان گفت: هوای سرد، شرایط مساعدتری را برای ماندگاری و انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان ایجاد می‌کند؛ لذا مرغداران باید ضوابط بهداشتی را بیش از پیش رعایت کنند.
وی تاکید کرد: هرگونه بی توجهی از سوی مرغداران، زمینه را برای ورود ویروس به واحد و اشاعه آن در استان و در نتیجه بروز خسارات اقتصادی فراهم می کند. 
فاتحی نیا  اظهار داشت: ویروس آنفلوانزا قدرت انتقال از طریق باد را دارا است. لذا باید به سمپاشی واحدهای مرغداری پس از وزش باد توجه ویژه داشت. همچنین ضدعفونی کفش یا چکمه و تعویض لباس قبل از ورود به هر سالن مرغداری از نکات مهم دیگر برای پیشگیری از درگیری واحدهای مرغداری به این بیماری می باشد.
وی تصریح کرد: مرغداران همچنین باید در خرید  اقلام مورد نیاز مرغداری دقت کرده و ضمن تهیه دان از مراکز معتبر، مکان مناسب جهت نگهداری این مواد را فراهم کنند تا سایر پرندگان آزاد پرواز، که ممکن است دارای بیماری باشند؛ قابلیت دسترسی به آن را نداشته باشد.
وی بیان داشت: یکی دیگر از راه های انتقال ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان از طریق خرید و فروش مرغ از فروشندگان دوره گرد است. مردم می بایست ضمن خودداری خرید از فروشندگان غیرمجاز در صورت مشاهده موارد تخلف دامپزشکی را از وجود مراکز فرورش غیرمجاز مطلع کنند.
انتهای پیام/
 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.