شناسه : 31908550


یک متخصص معدن اعلام کرد: هر حفاری دارای شعاع تاثیر است و میزان ذخیره را فقط در محدوده خودش می تواند مشخص کند. طرح اکتشافی که اینها داده اند بیش از یک میلیون متر حفاری لازم دارد اما اینجا چیزی حدود 650 متر حفاری شده است.

به گزارش یزدرسا؛ چندی قبل رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان یزد اعلام کرد: معدنی با ذخیره ۲ میلیارد تن و عیار ۷۰ درصد در عمق هزار و ۵۰۰ متری زمین کشف شده است. اعلام این مطلب در قالب یک خبر دارای ابهامات زیادی است و از لحاظ علمی هم ایراداتی دارد.

 

 

مهندس محمد رضا اسدی با رد این ادعا اعلام کرد: هر حفاری دارای شعاع تاثیر است و میزان ذخیره را فقط در محدوده خودش می تواند مشخص کند. طرح اکتشافی که اینها داده اند بیش از یک میلیون متر حفاری لازم دارد اما اینجا چیزی حدود 650 متر حفاری شده است. یعنی 0/065 درصد، کجای دنیا چنین کاری انجام داده اند؟ با این حرف ها در دنیا ما را مسخره می کنند.

وی افزود: اعلام کرده اند عیار ذخایر 70 درصد است. این ها با چه موازینی مطابقت دارد؟ اصلا امکان ندارد با ذخیره 2 میلیارد تن عیارش 70 درصد باشد. عیار در معدن آهن بسیار متغیر است و نقطه به نقطه با هم فرق می کند. چطور با یک حفاری به این نتیجه رسیده اند؟

اسدی تصریح کرد: معدن چغارت با حدود 400 هزار متر حفاری ذخیره حدود 200 میلیون تن کشف شده، نه اینکه با 650 متر ذخیره 2 میلیارد تنی کشف کنند. باید پروسه یک میلیون حفاری کامل می شد و آنالیز ها انجام می شد، نمودراها و گرا ها توسط برنامه های خاصی که برای همین کار است محاسبه شود تا ببینند ذخیره معدن چقدر است.

 


 
آدرس کوتاه :