شناسه : 39040255

ارائه مشاوره رایگان به کشاورزان یزدی


رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد گفت: تا پایان امسال ۴۰۰۰ کشاورز یزدی به نیت شهدای استان خدمات مشاره رایگان دریافت می‌کنند.

به گزارش یزدرسا؛ سید جمال سجادی پور رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد  با اشاره به طرح "رونق خاک" که یکی از برنامه‌های ۴۰ خدمت کنگره ملی شهدای استان است، گفت: به منظور این طرح ۴۰۰۰ کشاورز و بهره بردار یزدی خدمات مشاوره دریافت می‌کنند که از هفته اول دی ماه امسال  تاکنون ۲۷۳۵ نفر در دوره‌های مشاوره رایگان شرکت کردند.

او با بیان اینکه این دوره‌های مشاوره‌ای و آموزشی در ۸۵ پهنه‌ی کشاورزی استان برگزار می‌شود، افزود: کلاس‌های آموزشی در رشته‌های مختلف اعم از تولیدات گیاهی، تولیدات دامی، پرورش دام سبک و سنگین، پرورش آبزیان و گیاهان دارویی، مبارزه با آفات و بیماری‌ها به صورت مجازی برگزار می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد با اشاره به اینکه ۷۶ هزار بهره بردار در بخش کشاورزی استان فعال هستند، گفت: حدود ۲۶ هزار کشاورز در حوزه زراعت، ۴۰ هزار کشاورز در بخش باغبانی، سه هزار و ۵۰۰ بهره بردار در حوزه کشت‌های گلخانه‌ای و حدود ۱۸ هزار کشاورز هم به صورت مشترک هم در حوزه زراعی و باغبانی و هم دامداری فعال هستند.

سجادی پور با بیان اینکه حدود ۱۱۵ هزار هکتار از اراضی استان زیر کشت محصولات کشاورزی هستند، تصریح کرد: نزدیک به ۷۰ درصد آن زیر کشت محصولات باغی، ۲۹ درصد محصولات زراعی و یک درصد آن نیز زیر کشت محصولات گلخانه‌ای قرار دارد.

او ادامه داد: علی رغم اینکه یک درصد سطح زیر کشت ما را کشت‌های گلخانه‌ای تشکیل می‌دهد و سه درصد آب را مصرف می‌کند، ۴۵۰ هزار تن تولید از مجموع یک میلیون و ۸۵۰ هزار تن تولید استان یعنی نزدیک به ۲۳ درصد تولید را به خود اختصاص داده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد در پایان اظهار کرد: امیدواریم با مشاوره‌هایی که صورت می‌گیرد نیرو‌های انسانی با علم بالا اقدام به کشت محصولات خود کنند که این مهم موجب تغییر رویکرد در این بخش شده و کشاورزی استان به سمت کشاورزی اقتصادی می‌رود.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.