شناسه : 39015727
رئیس دفتر دولت اصلاحات:

ارتباط با آمریکا مشکل ما را حل نمی‌کند/ نه بایدن منجی ما است نه ترامپ


ابطحی گفت: با ارتباط با آمریکا مشکل‌مان حل نمی‌شود. مشکلات ما با اتکا به داخل و کم کردن بحران‌های خارجی که تاثیری روی اقتصاد دارد، حل می‌شود.

به گزارش یزدرسا، دومین نشست از سلسله جلسات انتخاباتی "جمهور" اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل با حضور سید محمدعلی ابطحی، عضو مجمع روحانیون مبارز  برگزار شد.

برنامه اصلاح‌طلبان برای انتخابات 1400

وی در پاسخ به سوال دانشجویان مبنی بر اینکه آیا برای انتخابات 1400 می خواهید کسی را معرفی کنید و نامزد احتمالی شما چه معیارهایی دارد؟ اظهار داشت: در حقیقت  رقیب جدی اصلاح طلبان در این دوره، مشارکت مردم است و نتیجه اش  را هم در همین انتخابات مجلس  دیدیم.

وی افزود: در حال حاضر بیشتر حرفمان این است که باید نشاطی به جامعه آورد.  نشاط هم این خواهد بود که  جامعه خود را در سرنوشتش شریک بدانند.

ابطحی با اشاره به اینکه برداشتم این است که جریان مقابل چنین باوری ندارند یعنی معتقدند هر چه حضور کمتر باشد بهتر است، گفت: رقابت آنها با حضور و ما با عدم حضور است اما درمورد مصداق هنوز وارد بحث نشدیم.

مردم نسبت به اصلاح طلبان بی‌اقبال شدند

وی در پاسخ به سوال یکی دیگر از دانشجویان مبنی بر اینکه  در چند سال گذشته، علاوه بر دولت، مجلس شورای اسلامی هم دست اصلاحات بوده است و آیا اقبالی از سوی مردم به سمت اصلاحات وجود دارد؟ گفت: طرحی چند سال پیش در کشور با این خط که اصلاح‌طلب و اصوالگرا دیگر تمام استآ ایجاد شد. شاید هم مرکزیت اصلی آن آمدنیوز بود و اینجا نقطه اشتراک بین جریانات افراطی داخل و طیف های برانداز و سلطنت‌طلب شد.

ارتباط با آمریکا علاج مشکلات ما نیست

ابطحی در پاسخ به سوال دیگر دانشجویان درباره اینکه اصلاح طلبان  مقصر مشکلات کشور را ترامپ می دانند و اکنون  این فضا در حال تئوریزه شدن است که بایدن می تواند ماجرا را برگرداند، شما هم در سخنان خود به این مسئله اشاره کردید، آیا واقعا این گونه است، گفت: بحث بایدن که هیچ وقت اول انتخابات مطرح نبوده است، در مجموع من این را دو سه بار هم توییت کردم که نه بایدن منجی ما است نه ترامپ. البته رفتار ترامپ در همه جای دنیا خیلی غیر طبیعی بود. چه در حمایت از اسرائیل و عربستان سعودی چه در فشار حداکثری به ایران این مسئله وجود داشت.

وی افزود: به نظر من در حال حاضر جمهوری اسلامی به سمت مذاکره مستقیم با 5+1  جدای از آمریکا  نمی رود، فکر می کنم این خط قرمزی رهبری است و طبیعتا وقتی خط قرمز هست کسی از آن عبور نمی کند اما بالاخره کشور به راهگشایی در این بحران اقتصادی نیاز دارد، آقای ترقی گفته بودند اصلاح طلب ها مذاکره نکنند ما می کنیم.

این فعال سیاسی خاطرنشان کرد: من حرفی ندارم که  چه کسی مذاکره کند، ولی مهم این است که کمی بحران بار اقتصادی جامعه را کم کنیم، وظیفه ماست. وظیفه ما فقط شعار دادن نیست. ما وظیفه داریم مردم را از نظر اقتصادی در فضای بهتری قرار دهیم. البته این را هم بگویم با ارتباط با آمریکا مشکل مان حل نمی‌شود. مشکلات ما با اتکا به داخل و کم کردن بحران های خارجی که تبعا تاثیری روی اقتصاد دارد، حل خواهد شد.

نامزد نیابتی یا اصلاح طلب؟

ابطحی در پاسخ به سوال دیگری بر این مبنی که آیا جریان اصلاحات در انتخابات 1400 باز هم از یک نامزد نیابتی مثل سال 92 حمایت می‌کند؟ یا به قول شما حضور فعالانه در  انتخابات ریاست جمهوری 1400 نخواهد داشت، گفت: تجربه دوره آقای روحانی برای ما این را اثبات کرد که با نامزد نیابتی وارد کار نشویم. اگر نامزد داشته باشیم، وارد می‌شویم و اگر نداشته باشیم طبیعتاً به یک نفر رای می دهیم و دیگر  فعال نخواهیم بود.

وی افزود: تجربه نشان داده که نامزد نیابتی به نفع جریان اصلاحات نیست، اصلاحات یک اندیشه است،  یک سری احزاب که نیست. معتقدیم این اندیشه نیاز جامعه امروز ایران است و باید این گفتمان جامعه مدنی و اصلاحات در جامعه به وجود بیاید و شکل بگیرد و باقی بماند.

رویکرد اصلاحات درمورد عدالت

ابطحی در پاسخ به سوال دیگری درباره رویکرد اصلاح طلبان در مقوله عدالت نیز گفت: عدالت بنای انقلاب اسلامی و حتی بالاتر از انقلاب اسلامی، بنای انسانیت است، کل دنیا برپایه عدالت است. اگر عدالت باشد، طبیعی است که جامعه می تواند اعتماد کند. اصلا کار حاکم برقرار کردن عدالت است، عدالت اجتماعی خیلی مهم تر است که البته راه های مختلف عدالت اجتماعی به خصوص چون مبتنی بر اقتصاد است تجربه شده  است.

وی یادآور شد: عدالت در بحث های قضایی هم مهم است. در حال حاضر دورانی که آقای رئیسی آمدند، معلوم می شود که برخی کارها را می شد قبلی ها انجام دهند و انجام نمی دانند اما ایشان انجام دادند. این موضوع خیلی اعتمادبخش و اعتمادآفرین است.

ابطحی با بیان اینکه رفتار آقای رئیسی خیلی موثر بوده است، گفت:  رفتار او مسائل را به عدالت قضایی نزدیک می کند، این موضوع در همه بخش های جامعه تاثیر دارد.

منبع: فرهیختگان
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.