شناسه : 38026620
رئیس حفاظت محیط زیست اردکان:

اردکان دیگر ظرفیت تاسیس کارخانه جدید را ندارد


عزیزی گفت: در دشت اردکان به قدری صنایع آلاینده استقرار دارد که دیگر ظرفیت اسقرار واحد جدیدی در این منطقه وجود ندارد.

رئیس حفاظت محیط زیست اردکان در مصاحبه با خبرنگار یزد رسا عنوان کرد: قرارگیری اردکان در محیطی خشک و کویری، همچنین وجود معادن متعدد و خشکسالی هایی که چندین سال موجب تضعیف پوشش گیاهی شده خطرات زیست محیطی است که این شهرستان را تهدید می کند.

مرتضی عزیزی ابراز داشت: آلودگی هوا در اردکان به صورت طبیعی با توجه به قرارگیری در حاشیه کویر، آب و هوای گرم و خشک و هجوم ریزگردها زیاد است اما فعالیت‌ معادن و صنایع مختلف نیز این وضعیت را تشدید کرده اند.

وی افزود: کم آبی، برداشت بی رویه از سفره های آب زیرزمینی و همچنین فعالیت واحد های تولید  کنجد و ارده و پسابی که تولید می کنند موجب شده کیفیت آب این حوزه از سایر شهرستان های استان پایین تر باشد.

این مقام مسئول با اشاره به انتشار مطالبی در فضای مجازی در مورد تغییر کاربری یک کارخانه تولید آسفالت به کارخانه تولید آهک گفت: این واحد برای تغییر کاربری هیچ مجوزی از اداره محیط زیست اردکان ندارد. اخطارهای لازم در این خصوص نیز داده شده و پرونده ای به دادگاه ارسال شده است. 

عزیزی با اشاره به دلایل مخالفت با این تغییر کاربری عنوان کرد: این واحد یک کارخانه کوچک تولید آسفالت بوده که آلایندگی آنچنانی نداشته است، اما کارخانه تولید آهک  آلاینده است.

وی ادامه داد: در دشت اردکان به قدری صنایع آلاینده نظیر واحدهای برداشت شن و ماسه، کوره های آجر و کارخانه تولید آسفالت استقرار دارند که دیگر ظرفیت واحد جدیدی وجود ندارد. باید ابتدا این واحدها را سر و سامان داد و آلایندگی آن ها را به حداقل ممکن رساند. بعد از این اتفاق است که می توان در مورد اعطای مجوز به واحدهای جدید تصمیم‌گیری شود.

رئیس حفاظت محیط زیست اردکان تاکید کرد: ما نمی‌توانیم به یک نفر مجوز بدهیم و به یکی دیگر مجوز فعالیت ندهیم. درخواست مجوز تولید آهک در این منطقه نیز بسیار زیاد است ولی ما سال هاست که مجوز جدیدی اعطا نکرده ایم و در صورت تغییر این روند باید تا ۴۰ مجوز جدید صادر شود.

انتهای پیام/

 آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.