شناسه : 36633570
واکنش مسئولان استان به حادثه ناگوار خاتم:


مدیرکل مدیریت بحران استان یزد با اشاره به مرگ پنج نفر در استخر کشاورزی گفت: متاسفانه با وجود توصیه‌هایی که در زمینه ایجاد استخر کشاورزی شده استانداردهایی که باید در این زمینه رعایت می‌شده انجام نگرفته است.

به گزارش یزدرسا، متاسفانه چهار روز پیش استخر کشاورزی در محل « چاه داف» منطقه چاهک هرات پنج نفر از شهروندان شهرستان خاتم را به کام مرگ کشاند.

حضور و تلاش عوامل اورژانس نیز در این حادثه به جایی نرسید و دو تن از آنها در محل و سه تن نیز در بیمارستان فوت شدند که عدم آشنایی این افراد با شنا و عمق زیاد استخر این حادثه را رقم زد.

هادی هادی نسب در این خصوص علت این حادثه به خبرنگار یزدرسا، گفت: متاسفانه با وجود توصیه‌هایی که در زمینه ایجاد استخر کشاورزی شده استانداردهایی که باید در این زمینه رعایت می‌شده انجام نگرفته است، این استخر پلیمری بدون حصار و فنس کشی بوده و داخل آن یونولیت و همچنین طنابی که بتوان از آن خارج شد، نبوده است.

استخر کشاورزی هرات شخصی بوده است

وی ادامه داد: برای اینگونه استخرهای کشاورزی که عمق زیادی نیز دارند با توجه به نحوه ساخت آنها حتی کسی که شنا نیز بلد باشد نمی‌تواند به راحتی از آن خارج شود و باید برای آن حصار کشی انجام، یونولیت در آنها شناور و همچنین طنابی نیز در داخل آن وجود داشته باشد که چنانچه فردی به داخل آن افتاد بتواند از این طریق خارج شود.

مدیرکل مدیریت بحران استان یزد با بیان اینکه استخری که درآن این حادثه اتفاق افتاده است شخصی بوده و دولتی نبوده است، افزود: برای استخر و چاه‌های دولتی استانداردها و ضوابط رعایت می‌شود تا شاهد اینگونه حوادث نباشیم اما با توجه به اینکه این استخر خصوصی بوده و توجه‌ای به توصیه‌ها نشده است شاهد این حادثه ناگوار بودیم.

هادی نسب در پاسخ به اینکه متولی آموزش در زمینه نجات غریق و مواردی از این دست چه کسی بوده است، گفت: هر دستگاهی در استان درصدی از بودجه خود را به مسائلی که بیشتر به آن مبتلا هست باید اختصاص دهد و نجات غریق آموزش دیده نیز در استان وجود دارند اما اینگونه نیست که برای هر استخر کشاورزی در استان یک نجات غریق سر صحنه حضور داشته باشد.

استخر کشاورزی بدون مجوز اجرا شده است

مدیر کل جهاد کشاورزی استان یزد نیز در این خصوص به یزدرسا، گفت: بهره‌بردار پروژه و استخر کشاورزی هرات که حادثه در آن اتفاق افتاده خود مالک آن بوده است و بدون مجوز اقدام به اجرای این پروژه کرده است.

سید جمال سجادی پور افزود: تمام پروژه‌هایی که جهاد کشاورزی اعتبار آن را می‌دهدو اجرا می‌کند فنس کشی شده و دارای استاندارد ساخت، وجود تابلوهای لازم و رعایت ضوابط است و سپس به هیئت امنای چاه تحویل داده می‌شود.

وی تاکید کرد: حتی افرادی که برای تسهیلات اجرای استخر چاه کشاورزی معرفی می‌شوند تا زمانی که استانداردها را رعایت نکنند و تمام ضوابط اعمال نشود قسط پایانی تسهیلات و مجوز بهره‌برداری به آنها داده نخواهد شد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :