شناسه : 36513775
این بیماری را نباید دست کم گرفت


یک کارشناس حوزه سلامت گفت: بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت بیش از ۳۳۴ میلیون نفر درسراسر دنیا به این بیماری مبتلا هستند و سالانه بیش از ۳۰۰ هزارنفر در جهان به علت آسم جان خود را ازدست می دهند.

به گزارش یزد رسا، دکتر لیلا ابدی گفت: آسم یک معضل بهداشتی برای کلیه جوامع به شمار می رود. بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت بیش از ۳۳۴ میلیون نفر درسراسر دنیا به این بیماری مبتلا هستند و سالانه بیش از ۳۰۰ هزارنفر در جهان به علت آسم جان خود را ازدست می دهند. متاسفانه شیوع این بیماری در جهان رو به افزایش است. درکشور ما نیز شیوع علایم آسم دربالغین حدود ۹ درصد ودرکودکان ۱۱درصد میباشدکه درکلان شهرها به مراتب بیشتر است.

معاون فنی مرکز بهداشت شهرستان یزد عنوان کرد: آسم هزینه های قابل توجهی را به صورت مستقیم و غیرمستقیم به بیماران، خانواده های آنان و نظام سلامت کشور تحمیل می کند.

وی ادامه داد: آسم یک بیماری التهابی مزمن و غیر واگیر راه های هوایی است که در آن بیمار به طور مکرر دچارسرفه، تنگی نفس، خس خس سینه و احساس فشار برروی قفسه سینه می شود.(ممکن است بیمار همه علایم رابا هم نداشته باشد.) همچنین شدت علایم در ساعات مختلف شبانه روز فصول گوناگون متفاوت است.

ابدی اذعان داشت: متاسفانه علت اصلی این بیماری ناشناخته است ولی ترکیبی از عوامل ارثی و محیطی در بروز آن نقش دارند.

وی هشدار داد: عفونتهای ویروسی نظیر سرماخوردگی و آنفلوانزا، عوامل حساسیت زای استنشاقی چون گرده گل ها، کپک ها، گردوخاک؛ پر، مو یاپوست حیوانات، دود سیگار وسایر دخانیات، دود آتش واسپند، بوهای تند نظیر عطر، آلاینده های شیمیایی نظیر شوینده ها و حشره کش ها، تغییرات آب و هوا به خصوص هوای سرد و خشک، تغییرات هیجانی شدید (گریه، خنده شدید، استرس) موادافزودنی غذاها، آلرژی های غذایی به ویژه در کودکان و مصرف غذاهای آماده، عدم تغذیه باشیر مادر، چاقی و کم تحرکی،کمبود ویتامین دی، آلودگی هوا، برخی داروها مثل آسپرین و مفنامیک اسید، زایمان به روش سزارین، تماس مادر در دوران بارداری با دود سیگار از مهمترین عوامل خطری هستند که موجب بروز یا تشدید علایم آسم می شوند.

ابدی تصریح کرد: از مهمترین ارکان تشخیص آسم، سابقه و شرح حال بیمار است. وجود سرفه های طولانی بیش از ۴ هفته، خس خس سینه مکرر و تنگی نفس عودکننده، به ویژه پس از سرماخوردگی، فعالیت ورزشی یا مواجهه با عوامل محرک و آلرژن به نفع تشخیص است. خصوصا اگر سابقه خانوادگی یا فردی اگزما و.. دارد تست ریه در تشخیص کمک کننده است.

وی اضافه کرد: تاکنون علاج قطعی برای این بیماری یافت نشده اما قابل کنترل است. برای این منظور مهمترین کار پرهیز از مواد محرک بیماری است، درمان دارویی، خودمراقبتی و پیگیری منظم بیماری هم اهمیت بالایی دارد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :