شناسه : 37552059
استاندار یزد:

آسیب‌ مهاجرت در پرونده‌های قضایی استان یزد دیده می‌شود


محمد علی طالبی گفت:استان یزد سومین استان مهاجرپذیر کشور است و علاوه بر تبعات اقتصادی این مهاجرت‌ها، آسیب‌های ناشی از مهاجرت در پرونده‌های قضایی استان دیده می‌شود.

به گزارش یزدرسا، محمدعلی طالبی بعدازظهر امروز در نشست شورای اداری که با حضور رئیس قو قضائیه در محل دادگستری شهرستان یزد برگزار شد، گفت: یزد دارای رتبه‌های برتر در کشور است، از جمله اینکه 50 درصد تولید کاشی و سرامیک کشور در یزد انجام می‌گیرد و در این زمینه سهم خوبی در صادرات داریم، یزد همچنین در ذخایر مواد معدنی نیز دومین استان معدنی، جایگاه دوم کشوری در گلخانه‌داران و رتبه‌های بالا را در زمینه دامپروری دارد.

وی ادامه داد: استان یزد با همه داشته‌ها محدودیت هایی را نیز دارد که متأثر است از جایگاه خوب یزد و احترامی که دنیا به این شهر، فرهنگ وآیین‌های این شهر گذاشت و یزد ثبت جهانی شد، یزد نیازمند دمیدن یک روح تازه هست که با وجود داشته های زیاد و قابل توجه با محدودیت‌های زیادی روبرو است .

استاندار یزد عنوان کرد: استان یزد در بحث آب با محدودیت آب شرب روبرو است و 50 درصد آب شرب از خارج استان تأمین می‌شود و عمدتا از چاه‌های کشاورزی با کیفیت پایین استفاده می‌شود. در خصوص محیط زیست هم مشکلاتی داریم.

طالبی تصریح کرد: همچنین استان یزد سومین استان مهاجرپذیر کشور است و علاوه بر تبعات اقتصادی این مهاجرت‌ها، آسیب‌های ناشی از مهاجرت در پرونده‌های قضایی استان دیده می‌شود و راهبرد مشخصی در خصوص مهاجرت در کشور نداریم و برنامه‌ای نیز برای هدفمند کردن مهاجرت‌ها وجود ندارد.

وی افزود: مهاجرت اتباع بیگانه آسیب‌های گوناگونی از جمله جرایم، تبعات امنیتی و تأثیر در بازار کار دارد و با بعضی محدودیت‌ها و خلأ قانونی روبرو هستیم، در حوزه قاچاق اتباع بیگانه یکی از معضلات استان یزد است و قضات دادگستری با خلأهای قانونی روبرو هستند و در بحث به کارگیری اتباع بیگانه قوانین موجود بازدارنده نیست. متأسفانه نه تنها از تعداد اتباع بیگانه کاسته نشده بلکه شواهد نشان دهنده افزایش روزافزون این افراد است.

استاندار یزد ادامه داد: از جمله بحران های سالیان گذشته افزایش بیکاران ناشی از مهاجرت و بخش دیگر ناشی از تغییر نوع شغل است که از طرف جامعه بانوان آمار بیکاری زنان افزایش یافته است و موجب شد یزد با نرخ متوسط بیکاری در پاییز امسال به پنجمین استان کشور برسد و غیر قابل باور هست و برخی فکر می کنند در یزد بیکاری وجود ندارد.

طالبی عنوان کرد: ظرفیت‌های خوب استان اعتبار تاریخی، نیروی ماهر و تحصیلکرده و موقعیت استراتژیک یزد در مرکز کشور و زیر ساخت‌های مناسب در توسعه و از همه مهم تر اراده و خواست جمعی همراه با تعامل بی نظیر در استان یزد است که زیربنای استان برای به حرکت به سمت جلو هست.

وی افزود: باید در استان یزد ریل گذاری مناسب برای مسائل مختلف داشته باشیم و برخی برنامه ها را با جدیت دنبال کردیم و توجه به حوزه نوآوری و فناوری با وجود زیرساخت های خوب و بخش اقتصاد دانش بنیان که در مباحث توسعه استان است، پیگیری کردیم.

استاندار یزد با بیان اینکه توجه به حوزه گردشگری بسیار مهم است، افزود: رئیس قوه قضائیه روحیه مضاعفی به ما داد و چشم انداز توسعه خوبی پیش روی ما گذاشته شد.

طالبی گفت: راهبرد کلی برنامه‌های توسعه استان نه در شعار بلکه در عمل «الگوی حکمرانی خوب» هست و مسائلی که به قوه قضائیه مربوط است از جمله شفافیت، مسؤولیت پذیری و...که به یک گفتمان تبدیل شده است و از سوی مردم و نخبگان با جدیت پیگیری می شود.

وی حضور رئیس قوه قضائیه را نویدبخش رفع کمبودهای تجهیزاتی در برخی ادارات مرتبط با دستگاه قضا عنوان کرد و افزود: شرایط مناسبی به همت همه مسئولان برای پیشرفت استان وجود دارد که می تواند الگوی همه استان ها باشد.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :