شناسه : 36705067
نماینده سابق مردم یزد در مجلس:


نماینده سابق مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: اگر مسئله برجام با حضور کشورهای اروپایی می‌تواند به‌جایی برسد ادامه پایبندی ایران به برجام قابل‌قبول است اما اگر اینستکس صرفاً مقوله‌ای برای فرصت سوزی برای ایران باشد به‌هیچ‌عنوان قابل‌قبول نیست.

محمد صالح جوکار در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، در خصوص کانال مالی اینستکس گفت: کشورهای اروپایی با تحریم‌هایی که آمریکا علیه ایران اعمال کرده همراه هستند و حال چگونه می‌خواهند یک کانال مالی را برای تبادلات دارایی‌های خارج از کشور و خریدوفروش‌های موردنیاز ایران را راه‌اندازی کنند.

وی بابیان این‌که کشورهای اروپایی در ابتدا کانال مالی SPV را مطرح و بعدازآن موضوع سازوکار مالی اینستکس را مطرح کردند و از همان ابتدا نیز اعلام کردند که این کانال صرفاً برای غذا و دارو است افزود: اگر مسئله برجام با حضور کشورهای اروپایی می‌تواند به‌جایی برسد ادامه پایبندی ایران به برجام قابل‌قبول است اما اگر اینستکس صرفاً مقوله‌ای برای فرصت سوزی برای ایران باشد به‌هیچ‌عنوان قابل‌قبول نیست.

نماینده سابق مردم یزد در مجلس با اشاره به تجربه تلخ برجام و بدعهدی اروپایی‌ها گفت: کشورهای اروپایی قابل‌اعتماد نیستند  چراکه آن‌ها در برجام نیز یک روز نقش پلیس خوب و روز دیگر نقش پلیس بد را داشتند و امروز نیز دیده می‌شود که اروپایی‌ها بیشتر به دنبال نگه‌داشتن ایران در برجام هستند بدون این‌که عایدی نصیب ایران شود و ازاین‌رو ادامه پایبندی ایران به برجام چیزی جز ضرر و خسران برای ایران نخواهد داشت.

جوکار با تأکید بر این‌که پایبندی کشورهای اروپایی به برجام باید هر چه سریع‌تر روشن شود و ایران تکلیف خود را نسبت به آن کشورها مشخص کند؛ تصریح کرد: بهترین راه پیش روی ایران برداشتن گام‌های معکوس و کاهش تعهدات برجامی خود است تا  سایر کشورها تصور نکنند که جمهوری اسلامی ایران در برابر آنچه بیان کرده عقب‌نشینی کرده  بلکه باید به‌صورت محکم و جدی کاهش تعهدات خود را عملیاتی کند.

وی عنوان کرد: در برجام که چیزی نصیب و عاید ایران نشد و به دلیل اعتمادی که شد یکسری از داشته‌های خود را نیز از دست دادیم اما در این مرحله نیز اعتماد بی‌جا به‌منزله ضرر و زیان بیشتر است که به‌هیچ‌عنوان قابل‌قبول نخواهد بود.

نماینده مجلس نهم با اشاره به فرصت 60 روزه ایران به کشورهای اروپایی گفت:  ایران بر اساس ماده 36 و 37 توافق برجام به کشورهای اروپایی فرصت 2 ماهه داده است و گام‌های برای کاهش پایبندی خود به برجام برداشته است و با توجه به اینکه در مهلت 60 روزه اروپا به تعهدات خود عمل‌نکرده، دولت موظف است مطابق قانون مرحله بعدی کاهش تعهدات برجامی را به‌طورجدی و بدون کم‌وکاست اجرا کند.

جوکار برداشتن گام‌های جدی در راستای احیای برنامه هسته‌ای کشور را ضروری دانست و افزود: بعد از فرصت 2 ماهه به اروپایی‌های باید کار تسریع یابد و راهبردهای کشور در این زمینه تبیین و هر چه زودتر در مورد آن تصمیم‌گیری شود و به مرحله اجرا و عملیاتی برسد چراکه هر چه زمان بگذرد هزینه کشور افزایش پیدا می‌کند.

انتهای پیام/ق

 
آدرس کوتاه :