شناسه : 31420812


کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دامی شبکه دامپزشکی بافق از آغاز فاز دوم واکسیناسیون دام سنگین علیه بیماری تب برفکی خبر داد.

به گزارش یزدرسا به نقل از بافق خبر؛ کارشناس پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های دامی شبکه دامپزشکی بافق از آغاز فاز دوم واکسیناسیون دام سنگین علیه بیماری تب برفکی خبر داد.

فرزانه سالاری با بیان مطلب فوق اظهار داشت: برنامه واکسیناسیون تب برفکی در جمعیت دام سنگین شهرستان و روستاهای بخش مرکزی، به‌صورت رایگان از 18 مهرماه به اجرا گذاشته خواهد شد و طی این فاز عملیاتی جمعیت دام سنگین طی ۲۰ روز کاری تحت پوشش واکسیناسیون قرار خواهد گرفت.

وی افزود: سالانه برای پیشگیری از شیوع بیماری تب برفکی در میان جمعیت دام‌ها، با همکاری شبکه دامپزشکی این طرح انجام می‎شود و با توجه به شیوع بیشتر این بیماری در ماه‌های خرداد و آذر، توصیه می‌شود دامداران 1 تا 2 ماه قبل دام خود را واکسینه کنند.

این مقام مسئول با اشاره به کمبود واکسن تب برفکی در سطح کشور عنوان کرد: با پیگیری و مکاتبات شبکه دامپزشکی شهرستان با اداره کل دامپزشکی استان، هیچ مشکلی درزمینهٔ تأمین واکسن در شهرستان وجود ندارد و پیش‌بینی‌شده است که در این فاز، بالغ‌بر 200 رأس دام سنگین واکسینه شوند که با توجه به این تعداد، لزوم انجام به‌موقع واکسیناسیون بسیار مهم است و امیدواریم با همکاری خوب دامداران با مأمورین واکسیناسیون شبکه، این طرح به نحو احسن به پایان برسد.

وی در پایان با اشاره به جابجایی‌های غیرمجاز دام تصریح کرد: به دلیل قاچاق و جابجایی غیرمجاز دام در سطح کشور، شیوع  بیماری تب برفکی افزایش‌یافته و موجب خسارات جبران‌ناپذیری برای دامداران می‌شود. لذا از خریدوفروش دام بدون مجوز حمل‌ونقل از شبکه دامپزشکی شهرستان خودداری شود. متاسفانه برخی از افراد سودجو که هیچ‌گونه اطلاعی از بیماری‌های دامی ندارند، اقدام به فروش دام با قیمت پایین می‌کنند که دامداران با خرید این‌گونه دام‌ها که گاهی باوجود عامل بیماری‌زا در بدن دام، هیچ‌گونه علائم ظاهری در آن‌ها مشاهده نمی‌شود، موجب شیوع بیماری در سطح دامداری خود می‌شوند.

انتهای پیام/

آدرس کوتاه :