شناسه : 35663270
طلای سرخ در کویر خشک؛

آغاز برداشت زعفران از 25 هکتار از مزارع شهرستان تفت


متوسط برداشت زعفران در شهرستان تفت 3 کیلوگرم در هکتار است که پیش بینی می شود در سالجاری 75 کیلوگرم زعفران در شهرستان تفت برداشت شود.

به گزارش یزدرسا، زعفران نام گیاهی با گل های بنفش رنگ و بسيار زيبا با كلاله هاي سرخ رنگ و از تيره زنبقيان است كه به گونه هاي بسيار متنوع در طبيعت يافت مي شود.

آن چيزي كه بيشتر مردم به عنوان زعفران مي شناسند تمام يا قسمتي از کلاله های معطر و خوش رنگ خشک شده این گیاه است.

زعفران از ارزشمندترينِ رُستنيهاي ايران است كه برخی محققان منشاء‌ آنرا از دامنه هاي الوند مي دانند؛  نخستين زعفران زارهاي جهان در زمان مادها در مناطق نهاوند،‌ همدان،‌ كرمانشاه و ... داير شد و سپس به نواحي قم و اصفهان و از آن پس كشت زعفران مرغوب در قهستان و قائنات خراسان تمركز يافت و سپس به مناطق ماوراء النهر و سواحل مدیترانه تسري پيدا كرد.

زعفران به عنوان یک محصول کم آبخواه شناخته و چند سالی است کشت این محصول در استان یزد و شهرستان تفت انجام می شود.

کارشناس امور باغبانی جهاد کشاورزی شهرستان تفت در گفتگو با خبرنگار صبح تفت، از آغاز برداشت زعفران از مزارع شهرستان تفت خبرداد و گفت: بیش از 25 هکتار  سطح زیر کشت زعفران در شهرستان تفت وجود دارد.

کاوه صالحی افزود: متوسط برداشت زعفران در شهرستان تفت 3 کیلوگرم در هکتار است که پیش بینی می شود در سالجاری 75 کیلوگرم زعفران در شهرستان تفت برداشت شود.

وی با بیان اینکه بیشترین کشت زعفران در منطقه پشتکوه تفت انجام می شود، اذعان داشت: خشکسالی های پی در پی در استان یزد ضرورت حرکت به سمت کشت های کم آبخواه در این منطقه را دوچندان کرد که کشت زعفران یکی از انواع کشت های‎‎های کم آبخواه است که باید برای سوق دادن کشاورزان به این نوع کشت ها تلاش شود.

کارشناس جهاد کشاورزی تفت با دعوت از علاقه مندان کشت زعفران در شهرستان تفت، اذعان داشت: جهاد کشاورزی تفت تاکنون کلاس های ترویجی کشت گیاهان کم آبخواه و زعفران برای بیش از هزار کشاورز تفتی برگزار کرده و همچنین همایش بزرگ کشت زعفران با حضور کشاورزان تفتی در محل مزرعه زعفران کار نمونه تفتی برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/م*

 
آدرس کوتاه :