شناسه : 36662732
مدیر دیسپاچینگ شرکت توزیع نیروی برق استان یزد:


مدیر دیسپاچینگ و فوریت های برق شرکت توزیع نیروی برق استان یزد گفت: در صورت مدیریت مصرف برق، تابستان امسال خاموشی‌های با برنامه در استان اعمال نخواهد شد.

محمد فراتي در گفتگو با خبرنگار يزدرسا در خصوص خاموشي و قطعي برق در فصل تابستان گفت: تاكنون خاموشي با برنامه و از پيش تعيين شده‌اي در استان نداشته ايم و اگر هم خاموشي بوده به دليل اتفاقات و حوادث غيرمترقبه بوده است.

وي در خصوص افزايش خاموشي هاي بدون برنامه در نقاط مختلف شهر يزد گفت: در فصل تابستان مصرف برق و بار شبكه افزايش مي يابد و به دنبال آن حرارت و دما نيز بالا مي رود وبه دليل ماهيت تاسيسات شبكه توزيع برق، هر چه بار روي آن افزايش يابدآسيب پذيري آن ها نيز بيشتر مي شود از اين‌رو در هواي گرم تابستان‌‌ها اتفاقات برق افزايش مي يابد با اين وجود تاكنون حوادث زيادي نيز نداشته ايم.

فراتي اظهار داشت: حوادثي مانند برخورد خودرو به تيربرق، باد و طوفان، گرماي شديد و ... بعضا باعث قطعي موقت برق در منطقه اي مي شودكه اين نوع حوادث در تمام طول سال ممكن است اتفاق بيوفتد و در سال جديد نيز تاكنون خرابي هاي كلي نداشته ايم.

وي يادآور شد: استان يزد كمتري ميزان خاموشي و قطع برق را در كشور دارد و تقريبا ميزان خاموشي در استان يزد 70 دقيقه براي هر مشترك است كه اين ميزان يك پانزدهم ميانگين كشوري است.

مدیر امور دیسپاچینگ شركت توزيع برق يزد با اشاره به ضرورت مديريت مصرف در فصل تابستان تاكيد كرد: اگر در اين فصل مديريت مصرف در همه بخش‌هاي مختلف صورت گيرد مطمئناً برنامه خاموشي نخواهيم داشت. به طور مثال شهروندان بايد دماي محيط را روي دماي آسايش كه 24 درجه است تنظيم كنند و همچنين از وسايل پرمصرف در ساعات پيك استفاده نكنند.

فراتي اظهار داشت: امسال ميانگين دماي استان رشد داشته است يه طوري كه در اين روزها شهروندان دماي بالاي 42 درجه را تجربه مي كنند؛ و از سويي ديگر مردم براي سيستم هاي سرمايشي به كولرهاي گازي روي اورده اند كه رشد مصرف را در پي داشته است.

وي در خصوص برنامه خاموشي در تابستان امسال گفت: كنترل سيستم برق در كل كشور ن توسط ديسپاچينگ ملي انجام مي شود و براي هر استاني يك سقفي تعيين شده است كه اگر اين سقف رعايت شود در زوهايي كه مديريت مصرف در كل كشور جواب نداد و مجبور به برنامه خاموشي شود استاني كه سقف مصرفي خود را رعايت كرده شامل معافيت هايي خواهد شد.

فراتي با بيان اين كه برنامه خاموشي در تابستان امسال به رفتار مصرفي مشتركين وابسته است گفت: طرح و برنامه هاي مختلفي براي مديريت هرچه بهتر مصرف برق ديده شده از جمله بازگشت 20 درصدي هزينه برق مشتركيني كه 13 درصد كاهش مصرف برق داشته باشند.

وي با اشاره به افزايش بار صنايع در سال رونق توليد گفت: تفاهم نامه هايي نيز با صنايع منعقد شده كه اگر اجرايي شود پاداش هاي خوبي را براي انها در نظر گرفته خواهد شد  تا مطابق برنامه ابلاغی از سوي توانیر و مشارکت صنایع، از پیک بار بدون اعمال خاموشی گذر کنیم

اين مقام مسئول اظهار داشت: پيش بيني مي شود در بازه زماني 18 خرداد لغايت 26 شهريور ماه، 20 روز با حداکثر دمای 40 درجه و 25 روز دمای بالای 40 درجه در استان را تجربه خواهیم کرد که افزایش قابل توجه نیاز مصرف برق و پیک بار دور از انتظار نیست.

فراتي اظهار داشت: انتظارمان از مردم دارالعباده يزد كه همواره به قناعت و صرفه جويي شهره هستند اين است كه با مصرف بهينه زمينه تابستان بدون خاموشي و گذر از پيك بار مصرف برق تابستان بدون خاموشي را فراهم كنند.

انتهاي پيام/ق
آدرس کوتاه :