شناسه : 37248318
گزارش یزدرسا از وضعیت توزیع انسولین در یزد؛

افزایش سه برابری سهمیه انسولین استان یزد/ 9 هزار نفر در یزد انسولین مصرف می‌کنند


معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد با بیان اینکه سهمیه انسولین استان یزد از 1.5 به 4.5 درصد افزایش پیدا کرده است، اظهار داشت: محموله 140 هزار تایی انسولین به زودی در یزد توزیع می‌شود و در روزهای آینده مشکل برطرف می‌شود.

به گزارش یزدرسا، کمبود انسولین مدادی در استان یزد موضوعی است که در چند هفته اخیر مودر اعتراض شهروندان قرار گرفته است، این موضوع از آنجایی اهمیت مضاعف پیدا می کند که استان یزد از استان های با فراوانی بالا بیماران دیابتی است.

9 هزار نفر در یزد انسولین مصرف می‌کنند

مسئول امور سرپایی اسناد پزشکی تأمین اجتماعی یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا پیرامون میزان توزیع انسولین در استان یزد گفت: میزان مصرف ما در استان یزد 4.5 درصد کشور است که کمتر از این توزیع کرده‌اند و قدری از نظر توزیع نا متوازن بوده است و چیزی که اختصاص داده‌اند کمتر از سهمیه اصلی بوده است.

وی افزود: حدود 9 هزار نفر بیمه‌شده تأمین اجتماعی در یزد هستند که انسولین مصرف می‌کنند و در تأمین اجتماعی پرونده دارند.

محمدجواد مقصودی اظهار داشت: البته چند روز قبل یک مرحله انسولین در برخی داروخانه‌ها توزیع شده است و تقریبا شکایت بیمه شده‌ها کم شده است به‌طوری‌که قبلا می‌گفتند انسولین پیدا نمی‌شود اما الان کسی نمی‌گوید پیدا نمی‌شود.

همچنین یک کارشناس تأمین اجتماعی به خبرنگار یزدرسا گفت: شرکت‌های مختلفی انسولین را توزیع می‌کنند که البته باید به این شرکت‌ها از طرف معاونت غذا و دارو سهمیه داده شود.

وی افزود: به خاطر برخی از مشکلات مانند محدودیت هایی که در تبادلات بانکی وجود داریم،  یک مقطعی شاهد کمبود انسولین و عدم توزیع آن بودیم که البته این رفع شده است اما توزیع به صورت محدود صورت می گیرد.

افزایش سهمیه انسولین یزد

محمدجواد مقصودی عنوان کرد: قرار است معاونت غذاو دارو انسولین را به هلال احمر بدهد تا به صورت متمرکز توزیع کنند و فعلا به داروخانه‌های دیگر قرار نیست بدهند تا دوباره فراوان شود.

وی با بیان اینکه میزان مصرف انسولین در استان یزد بالا است، یادآور شد: در تأمین بسیاری از داروها مشکلی وجود ندارد، البته برخی از داروهای پیش پا افتاده ممکن است کم باشد که این دلیلش یکی عدم تأمین مواد اولیه و بحث دیگر محدودیت در تبادلات بانکی است.

اما معاون غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد به خبرنگار یزدرسا گفت: محموله 140 هزار تایی انسولین به زودی در یزد توزیع می‌شود و در روزهای آینده مشکل برطرف می‌شود.

محمد مصدق اظهار داشت: سهمیه انسولین استان یزد از 1.5 به 4.5 درصد افزایش پیدا کرده است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.