شناسه : 31923670


سازمان توسعه و نوسازی معادل و صنایع معدنی (ایمیدرو) از افزایش پنج‌درصدی میزان تولید فسفات در مجتمع فسفات اسفوردی در هفت‌ماهه امسال خبر داد.

به گزارش یزدرسا به نقل از ایمیدرو، مجتمع فسفات اسفوردی تا پایان مهر امسال 34 هزار و 364 تن فسفات تولید کرد که این رقم در مدت مشابه پارسال 32 هزار و 637 تن بود؛ میزان تولید این شرکت نسبت به برنامه (24 هزار و 750 تن)، 39 درصد رشد نشان می‌دهد.

همچنین در این مدت، میزان ارسال و فروش محصولات این شرکت با 129 درصد رشد نسبت به آمار مدت مشابه پارسال (16 هزار و 155 تن) به 37 هزار و 41 تن رسید.

شرکت فسفات اسفوردی در هفت‌ماهه امسال، 213 هزار و 941 تن ماده معدنی استخراج کرد که در مقایسه با رقم مدت مشابه سال گذشته (119 هزار و 535 تن)، 79 درصد رشد نشان می‌دهد.

مجتمع فسفات اسفوردی ازجمله شرکت‌های زیرمجموعه شرکت تهیه و تولید مواد معدنی وابسته به ایمیدرو، در 35 کیلومتری شهرستان بافق در استان یزد واقع‌شده است و تنها تولیدکننده کنسانتره (افشره) فسفات کشور محسوب می‌شود که بخش اعظم تولیدات آن صادر می‌شود.

اکنون تنها از دو معدن بزرگ کشور فسفات استخراج می‌شود که یکی از آن‌ها معدن فسفات اسفوردی بافق و دیگری شمشک در 45 کیلومتری شمال شرق تهران است؛ البته در مجتمع سنگ‌آهن چادرملو نیز کنسانتره فسفات به‌عنوان محصول دوم تولید می‌شود.

بیشترین مصارف این ماده معدنی باارزش در صنایع کود شیمیایی، صنایع شوینده، پاک‌کننده‌ها، حشره‌کش‌ها، صنایع غذایی دام و طیور و صنایع خوراکی، آبکاری، صنایع رنگ و دارویی، فولادهای ضدزنگ، صنایع عکاسی، صنایع نظامی برای تهیه گلوله‌های منور و وسایل آتش‌بازی و ادوات شب نماست و متداول‌ترین روش استفاده از سنگ فسفات تبدیل آن به اسید فسفریک و سپس مصرف در صنایع مرتبط است.

اگرچه محصول فسفات آسفوردی بخشی از نیاز کشور را تأمین می‌کند اما با توجه به وجود ذخایر فسفات در کشور می‌توان در آینده به خودکفایی در این بخش امیدوار بود.

انتهای پیام/

آدرس کوتاه :