شناسه : 36881449
مدیرکل محیط زیست استان یزد خبر داد


مدیرکل محیط زیست استان یزد اظهار داشت: بر اساس مطالعات انجام‌شده از سال 66 تا 88 تعداد معادن شن و ماسه استان یزد به 28 برابر افزایش‌یافته است .

به گزارش یزدرسا، نیره پورملایی ظهر امروز در نشست شورای معادن استان یزد اظهار داشت: بر اساس مطالعات انجام‌شده از سال 66 تا 88 تعداد معادن شن و ماسه استان یزد به 28 برابر افزایش‌یافته است .

وی آلودگی شدید هوا و ایجاد گردوخاک را مهم‌ترین مشکل معادن شن و ماسه دانست و ادامه داد: با توجه به آن‌که در استان یزد رودخانه زیادی وجود ندارد این معادن شن و ماسه موردنیاز خود را با تخریب دشت‌ها به دست می‌آورند که به دلیل آبرفتی بودن همراه با خاک است و همین موضوع دلیل آلودگی شدید این معادن است.

مدیرکل محیط‌زیست استان یزد اظهار داشت: برای کاهش آلودگی‌های این معادن توصیه شد که از دستگاه‌های مه پاش و آب‌پاش استفاده کنند اما گفته می‌شود که استفاده از این دستگاه‌ها کیفیت مصالح را پایین می‌آورد.

پورملایی عنوان کرد: معادن شن و ماسه استان عمدتاً از دشت‌های آبرفتی استفاده می‌کنند و سالانه هکتارها از اراضی و دشت‌های استان را تخریب می‌کنند.

وی بابیان این‌که مصالح کوهی نسبت به رودخانه‌ای از استاندارد و کیفیت بهتر و بالاتری برخوردار است خاطرنشان کرد: از دیدگاه محیط‌زیست و منابع طبیعی در استحصال مصالح کوهی سطح تخریب، مصرف آب و آلودگی کمتری نسبت به استحصال مصالح رودخانه‌ای اتفاق می‌افتد.

پورملایی اظهار داشت: در کارگروه امور زیربنایی استان در سال 93 و همچنینی کارگروه مخاطرات زیست‌محیطی استان در سال 96 فعالیت معادن شن و ماسه آبرفتی به دلیل تخریب بی‌رویه دشت‌های استان ممنوع شده است.

وی افزود: ازاین‌رو ضروری است فرآیند تولید شن و ماسه در دشت‌های آبرفتی استان اصلاح و به سمت مصالح کوهی هدایت شود که این موضوع با توجه به ماده 12 قانون هوای پاک قابل‌بررسی و اقدام است.

انتهای پیام/ق

 
آدرس کوتاه :