شناسه : 38097374
نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد خبر داد

افزایش 30 درصدی قیمت مسکن در یزد


محمدرضا دشتی‌نژاد گفت: به طور میانگین با افزایش 30 درصدی قیمت ملک نسبت به پایان سال گذشته در سطح شهر یزد مواجه هستیم.

محمدرضا دشتی‌نژاد در گفتگو با خبرنگار یزد رسا گفت: در ابتدای سال جاری با شروع کار بازار پس از تعطیلی که به واسطه شیوع کرونا اتفاق افتاد به یکباره به طور میانگین با افزایش 30 درصدی قیمت ملک نسبت به پایان سال گذشته در سطح شهر یزد مواجه شدیم.

وی در خصوص وضعیت بازار مسکن عنوان کرد: علیرغم افزایش قیمت مسکن، رونق در بازار مسکن نسبت به سال گذشته کاهش یافته است و بازار مسکن به سمت رکود رفته است چرا که فروشندگان ملک به امید افزایش قیمت بیشتر دست نگهداشته‌اند و خریدارانی نیز که وجود دارند با کاذب دانستن این قیمت‌ها از خرید خودداری کرده‌اند.

نائب رئیس اتحادیه مشاورین املاک یزد با اشاره به اجرای طرح دریافت مالیات از خانه‌های خالی ادامه داد: با توجه به اینکه این طرح هنوز عملیاتی نشده است فعلا حداقل از جهت روانی تاثیری بر قیمت مسکن در یزد نداشته است مگر اینکه این طرح وارد فاز عملیاتی و اجرایی شود تا بتوانیم تاثیرات آن را بهتر حس کنیم.

وی افزود: از نظر اجرایی طرح دریافت مالیات بر خانه‌های خالی نیاز با بانک اطلاعاتی شفاف دارد تا بتوان خانه‌های خالی را شناسایی کرد و به نظر به دلیل نبود این بانک اطلاعاتی امکان شناسایی خانه‌های خالی از سکنه وجود ندارد.

دشتی‌نژاد گفت: معمولا افرادی که دارای چندین ملک هستند این املاک به دلیل محافظه کاری و همچنین با توجه به مسائل مالیاتی که وجود دارد به نام خودشان نیست و به اسم فرزندان و اطرافیان خود سند زده‌اند و به همین دلیل شاید نتوان به اطلاعات خانه‌های خالی به راحتی دسترسی پیدا کرد.

وی افزود: متاسفانه مشکلی که در بخش معاملات مسکن وجود دارد این است در این زمینه بانک اطلاعاتی در مورد املاک و صاحبان آنها وجود ندارد و سازمان ثبت اسناد و مدارک این اطلاعات را ندارد و نمی‌توان با وارد کردن کد ملی به املاکی که در مالکیت فرد است پی برد در صورتی که در مورد خودرو اینگونه نیست و اگر این امکان وجود داشت، مشخص می‌شد برای نمونه آخرین مالک یک ملک چه کسی بوده است و بسیاری از مسائل و مشکلات مسکن بدون تشکیل پرونده قضایی حل بود.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.