شناسه : 36858239
برای دهمین سال پیاپی اتفاق می افتد

اقامه نماز عید سعید غدیر در یزد


قائم‌مقام موسسه آموزش عالی اجتهاد قم از برگزاری نماز عید غدیر به امامت آیت‌الله محمدحسین احمدی فقیه در یزد خبر داد.

به گزارش خبرنگار یزدرسا، حجت‌الاسلام احمد جواد احمدی فقیه یزدی در دیدار با خبرنگاران خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های خبری استان یزد از برگزاری نماز عید غدیر در یزد برای دهمین سال پیاپی خبر داد.

عضو هیأت امنای موسسه آموزش عالی اجتهاد قم ادامه داد: در روایات و احادیث از حضرات معصومین به برپایی این نماز اشاره‌شده و در روز غدیر نیز این نماز دور رکعتی قبل از اذان ظهر اقامه‌شده است.

وی افزود: ما در رابطه با عید غدیر دستورات مناسک جمعی داریم تا مسئله ولایت بروز جمعی و اجتماعی پیدا کند اما متأسفانه این دستورات و برنامه‌ها بنا بر دلایل مختلف ازجمله عدم حاکمیت حضرات معصومین (ع) در طول تاریخ به‌جز در زمان ولایتعهدی امام رضا (ع) اجرایی نشده است.

این پژوهشگر دینی احیای نماز عید غدیر را حاصل زحمات علما، بزرگان و مردم یزد دانست و اذعان داشت: نماز غدیر در یزد در سال‌های ابتدایی توسط آیت‌الله محمدحسن احمدی فقیه و امروزه توسط آیت‌الله محمدحسین احمدی فقیه برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: خوشبختانه دو سال قبل برگزاری نماز عید غدیر در یزد با این عنوان که «نماز عید غدیر در قرن پانزدهم هجری در یزد احیا شد» به ثبت‌اسناد ملی رسیده است.

احمدی فقیه یزدی بابیان این مطلب که برگزاری نماز عید غدیر توسط مرحوم آیت‌الله محمدحسین احمدی فقیه در یزد پشتوانه فقهی دارد اظهار داشت: در روایت توصیه‌شده نماز اعیاد فطر و قربان در صحرا و زیر آسمان برگزار شود تا نماز گذار به یاد قبر و قیامت و لحظه تنهایی خود بیفتد امادر خصوص نماز عید غدیر توصیه‌شده این نماز در مراکز شهرها و محل اجتماعات مردم اقامه شود.

باید اقامه نماز عید غدیر فرهنگ سازی شود

دبیر علمی برگزاری نماز عید غدیر در یزد تصریح کرد: مگر می‌شود در خصوص برخی اعیاد دستور برگزاری نماز وجود داشته باشد امادر مسئله عید غدیر که عید الله الاکبر نام دارد و تمامی اعیاد ذیل این عید تعریف‌شده است نمازی وجود نداشته باشد بنابراین باید در این زمینه فرهنگ‌سازی شود.

وی اضافه کرد: شاید برخی از مردم سؤال کنند چرا این نماز چند سالی است مطرح‌شده درحالی‌که ما در این زمینه دستور برپایی نماز عید داریم ولی همان‌طور که گفتم به دلیل اینکه حاکمیت دینی در دست صالحان و حضرات معصومین نبوده اجرایی نشده است کما اینکه درزمان صدارت شیخ مفید این نماز در مرکز شهر برپاشده است.

قائم‌مقام موسسه آموزش عالی اجتهاد قم با اشاره به فرهنگ عاشورا و فلسفه محرم اظهار داشت: شکی نیست که محرم اساس کار ماست اما مردم باید ابتدا غدیر و اعیاد ماه ذی‌الحجه را جشن بگیرند و پس‌ازآن خود را برای ورود به محرم آماده کنند.

احمدی فقیه تأکید کرد: البته باید اعیاد شیعی به‌گونه‌ای برگزار شود که به اصل وحدت نیز خدشه وارد نکند.

مسئول پژوهش برگزاری نماز عید غدیر در یزد با اشاره به توصیه‌های روایی در خصوص اطعام غدیر گفت: بر همین اساس هرساله پس از پایان نماز عید غدیر یزد از نمازگزاران با اطعام غدیر پذیرایی می‌کنیم و توصیه‌شده اطعام و یا افطاری در این روز، ثواب بسیار زیادی دارد

وی با تأکید بر اینکه برگزاری نماز عید غدیر باید در بین مردم نهادینه شود تصریح کرد: برگزاری نماز عید غدیر باید برای مردم یک دغدغه باشد که خودشان بتوانند آن را به بهترین زیباترین شکل برگزار کنند که این مسئله هم نیازمند فرهنگ‌سازی است.

فرهنگ عمومی یزد درحال صدمه دیدن است

پژوهشگر علوم دینی با ابراز نگرانی از برخی اقدامات ضد فرهنگی در دارالعباده یزد اظهار داشت: به نظرمی رسد فرهنگ عمومی یزد درحال صدمه دیدن است و آسیب‌هایی نظیر گویش، پوشش، ساده زیستی، تلاش وافر و مقابله با سختی‌ها کم‌کم درحال کمرنگ شدن است.

وی افزود: در همه کشور یزدی‌ها را به درستکاری و دیانت می‌شناسند و باید همه آحاد مردم و مسئولان بر حفظ این سرمایه اجتماعی و فرهنگی تلاش کنند.

گفتنی است مراسم راهپیمایی عید غدیر ساعت 7 و نیم صبح روز عید از امامزاده جعفر یزد به سمت مسجد امیرچقماق یزد برگزارشده و سپس در ساعت 8 نماز عید سعید غدیر به امامت آیت‌الله محمدحسین احمدی فقیه برگزار خواهد شد.

انتهای پیام/ح
آدرس کوتاه :