شناسه : 1519444
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس:


عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس گفت: با توجه به حضور اسلام‌گرایان در ترکیه، ایران و ترکیه می‌توانند به وحدت برسند و حمایت از ترکیه می‌تواند در دستور کار ایران قرار گیرد.

به گزارش یزد رسا، محمدصالح جوکار عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به سفر نخست وزیر ترکیه به تهران اظهار کرد: شاید ترکیه طی ماه‌های اخیر خلاف منافع ما در سوریه عمل کرد اما نکته‌ای که در این میان وجود دارد این است که امروز آمریکا در صدد ساقط کردن ترکیه است و این به نفع ایران نیست.

وی عنوان کرد: ساقط شدن دولت ترکیه، به بی‌ثباتی در منطقه دامن می‌زند و این به نفع منطقه و کشور ما نیست زیرا به طور قطع آمریکا جایگزینی جدید برای ترکیه در نظر خواهد گرفت.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به طور قطع جایگزینی که آمریکا برای ترکیه در نظر می‌گیرد، منافع ما را به دلیل همسایه بودن ایران با ترکیه تهدید می‌کند.

جوکار خاطرنشان کرد: از سوی دیگر، گرچه ترکیه در این مدت با وجود شرایطی که ما در محیط امنیتی سوریه داشتیم، خوب عمل نکرد و سوء‌تفاهم‌هایی در این زمینه ایجاد شد اما ترکیه از نظر اقتصادی و تجاری خوب عمل کرده و این نقطه روشنی در کارنامه این کشور در روابط با ایران است.

وی تصریح کرد: با توجه به حضور اسلام‌گراهایی که در ترکیه حضور دارند، حمایت 2 کشور از یکدیگر می‌تواند در دستور کار قرار گیرد و این 2 کشور می‌توانند در سایه وحدت و تعریف اهداف مشترک و تامین منافع مشترک، راه جدیدی برای برقراری ارتباط باز کنند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی همچنین عنوان کرد: تقویت ارتباط این 2 کشور می‌تواند راه نفوذ استعمارگران را در منطقه سد کند و این به نفع 2 کشور است.

جوکار همچنین با اشاره به تاثیر تقویت روابط ایران و ترکیه در جنگ سوریه گفت: به طور قطع تقویت این روابط می‌تواند در پایان جنگ سوریه تاثیرگذار باشد.

وی ادامه داد: روابط ایران و ترکیه در حوزه‌های مختلف از جمله سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ... گسترش می‌یابد و اگر تهران و آنکارا بتوانند به تعامل برسند، بهبود و تقویت ارتباط آن‌ها می‌تواند در تقویت نیروهای اسلامی موثر باشد.

نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: تقویت این روابط می‌تواند نقش مهمی در جامعه مسلمین داشته باشد و تا حد زیادی از بی‌ثباتی منطقه و پراکندگی مسلمانان منطقه جلوگیری می‌کند.

آدرس کوتاه :