شناسه : 29688959
سرتیم حفاظت شهید صدوقی (ره):


سرتیم حفاظت شهید صدوقی (ره) مردم‌داری را مهم‌ترین ویژگی اخلاقی و رفتاری شهید صدوقی (ره) عنوان کرد و افزود: ایشان در رسیدگی به فقرا و محرومین اهتمام خاصی داشته و تمام هم‌وغم خود را برای رفع مشکلات مردم چه در قبل و چه بعد از انقلاب به کار می‌بستند.

یزدرسا؛یازدهم تیرماه سالروز شهادت ابرمردی از جنس علم و فضیلت و شهامت و شجاعت است مردی که با رهبری ممتازش انقلاب اسلامی را چندین ماه قبل از 22 بهمن 1357 در استان یزد به پیروزی رساند.

آری مجاهد فی سبیل الله شهید آیت‌الله محمد صدوقی (ره) همان مردی است که بنیان‌گذار انقلاب اسلامی ایران در ضایعه از دست دادنش چنین می‌فرماید:

«این‌جانب دوستى عزیز که بیش از سى سال با او آشنا و روحیات عظیمش را از نزدیک درک کردم از دست دادم و اسلام خدمتگزارى متعهد را و ایران فقیهى فداکار و استان یزد سرپرستى دانشمند را از دست داد؛ و درازای آن به هدف نهایى که آمال این شهیدان است نزدیک شد».

به همین مناسبت به سراغ یکی از نزدیکان این شهید والامقام و از پاسداران جان‌برکف انقلاب اسلامی‌رفتیم تا بیش‌ازپیش ما را با سیره و منش شهید صدوقی آشنا سازد.

حسن دهقان منشادی سرتیم حفاظت شهید صدوقی (ره) است که از قبل از انقلاب اسلامی با ایشان حشرونشر داشته و به‌خوبی شاهد فضائل و مناقب این عالم وارسته بود‌ه است.

وی در سالروز شهادت آیت‌الله صدوقی در مصاحبه با یزدرسا، از نحوه آشنایی خود با آیت‌الله چنین گفت: در 19 دی‌ماه 1356 پس‌ازآن که در روزنامه اطلاعات به حضرت امام خمینی (ره) اهانت شد مردم استان یزد همچون سایر نقاط کشور این هتک حرمت را برنتافته، به خیایان ریخته و در پاسخ به این توهین واکنش نشان دادند.

دهقان منشادی افزود: طبیعتاً من هم آن زمان همراه با مردم در این تظاهرات شرکت کردم و چون رهبری انقلاب در یزد با شهید صدوقی (ره) بود با این مرد الهی آشنا و شیفته رفتار و اندیشه‌های ایشان شدم. حضور در مسجد روضه محمدیه (حظیره) جهت شرکت در نماز جماعت به امامت این شهید والامقام وتاثیر سخنرانی‌های ایشان روزبه‌روز برشدت علاقه‌ام افزود و ازآنجاکه شهید توجه ویژه‌ای به مردم و به‌ویژه نسل جوان داشتند بنده را مورد تفقد خود قرار داده و به‌این‌ترتیب این عرض ارادت تا پس‌ازانقلاب ادامه پیدا کرد.

محافظ شهید صدوقی در ادامه بیان داشت: پس از پیروزی انقلاب و تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بنده افتخار عضویت در این نهاد مقدس را پیداکرده و پس از چندین ماه حضور در جبهه‌های حق علیه باطل به‌عنوان مسئول حفاظت از شهید صدوقی انتخاب شدم.

مردم‌داری؛ مهم‌ترین ویژگی اخلاقی و رفتاری شهید صدوقی (ره) 

دهقان منشادی، مردم‌داری را مهم‌ترین ویژگی اخلاقی و رفتاری شهید صدوقی (ره) عنوان کرد و افزود: ایشان در رسیدگی به فقرا و محرومین اهتمام خاصی داشته و تمام هم‌وغم خود را برای رفع مشکلات مردم چه در قبل و چه بعد از انقلاب به کار می‌بستند.

محافظ شهید در تشریح زندگی ایشان هم اظهار داشت: مرحوم شهید صدوقی (ره) معمولاً یک ساعت قبل از اذان صبح از بستر بلند شده و پس از اقامه نماز شب و سپس نماز صبح به تلاوت قرآن و دعا مشغول می‌شدند و زمانی که آفتاب طلوع می‌کرد به امر بررسی مشکلات مردم می‌پرداختند البته در کنار آن نیز در احداث برخی مساجد و مدرسه علمیه مشارکت داشتند.

سرتیم حفاظت شهید صدوقی (ره) در بخش دیگری از سخنانش به بیان خاطره‌ای از شهید پرداخت و اظهار داشت: در 21 خردادماه سال 1360 در شهرستان گلبافت کرمان زلزله‌ای اتفاق افتاد که حضرت امام (ره) سرپرستی رسیدگی به زلزله‌زدگان را به شهید صدوقی (ره) واگذار کردند زمانی که با شهید به این شهرستان رفتیم در حیاط مدرسه‌ای که به‌عنوان ستاد رسیدگی به زلزله‌زدگان در نظر گرفته‌شده بود نشسته بودیم که پس‌لرزه‌هایی اتفاق افتاد و هرلحظه بیم آن می‌رفت که خطری متوجه آیت‌الله صدوقی (ره) شود که هر چه به ایشان اصرار کردند جای خود را عوض کنند قبول نکردند و فرمودند هر کاری مردم انجام می‌دهند من هم انجام خواهم داد.

وی اضافه کرد: نکته دیگر اینکه ایشان روزها به سرکشی مناطق آسیب‌دیده و دیدار با مردم مشغول بودند و شب‌ها نیز تا پاسی از شب به مطالعه نامه‌ها و درد دل‌های مردم می‌پرداختند.

حرف‌شنوی مردم از شهید صدوقی ناشی از پیشتاز بودن ایشان در عرصه مبارزات

این رزمنده دفاع مقدس؛اعتماد و حرف‌شنوی مردم از شهید صدوقی در زمان رژیم ستم‌شاهی را ناشی از پیشتاز بودن و حضورایشان در صف اول مبارزات دانست و گفت: شهید صدوقی به دلیل شجاعت ذاتی که داشت همیشه در صف اول تظاهرات‌ها حضور پیدا می‌کرد و مردم پشت سر ایشان حرکت می‌کردند به همین دلیل بود که مردم یزد با توجه به شجاعت و پیشتاز بودن ایشان در عرصه مبارزه تابع رهبری‌ این مرد الهی بودند.

وی رمز ماندگاری شهید صدوقی را مردم داری و تابعیت از حضرت امام خمینی (ره) و ولی‌فقیه زمان عنوان کرد و با تأکید بر ضرورت توجه جامعه به اصل ولایت‌فقیه و تبعیت از رهبر معظم انقلاب ابراز داشت: این شهید والامقام همیشه یار و یاور امام (ره) بوده و ازآنجاکه به‌شدت با اقدامات بنی‌صدر خائن مخالفت کرده و در برابر کارشکنی برخی از مسئولان آن زمان برخورد جدی داشت خار چشم دشمنان و گروهک منافقین شد و سرانجام به دست این افراد خودفروخته شربت شهادت نوشید.

نحوه شهادت شهید صدوقی(ره)

سرتیم حفاظت شهید صدوقی (ره) در تشریح نحوه شهادت این فقیه مجاهد هم اذعان داشت: همان‌گونه که گفتم شهید صدوقی بسیار مردم‌دار بوده و در میان مردم می‌زیست، آن روز شهید مطابق همیشه به‌جای حرکت در مسیر مخصوص، دوشادوش مردم وارد مسجد شدند که آن جوان منافق بالباس نظامی و با تظاهر به ارادت به شهید، ایشان را در بغل گرفته و خود را منفجر کرد و هرگز فراموش نمی‌کنم که در جلو چشمانم ودرحالی که برای باز کردن مسیر حرکت شهید چند قدمی جلوتر بودم آن عالم فرزانه و به تعبیر امام دانشمندی خدمتگزار به درجه رفیع شهادت نائل آمدند.

هرکس سنگ منافقین را به سینه بزند منافق است

وی خطاب به برخی افراد و جریاناتی که سنگ منافقین را به سینه می‌زنند ابراز داشت: شما در حقیقت سنگ منافع خود را به سینه می‌زنید والا چه کسی است که پی به ماهیت حقیقی این گروهک ضاله نبرده و از آنان دل‌خوشی داشته باشد بنابراین هرکس امروز از منافقین دم زده و از آنان حمایت کند بر اساس آیات و روایت دچار نفاق شده و منافق به‌حساب می‌آید.

دهقان منشادی در پایان خاطرنشان کرد: این ملت می‌داند همیشه پیرو و تابع ولایت بوده و خواهد بود چراکه می‌داند اگر پیرو ولایت باشد هرگز نادم و پشیمان نخواهد شد و همان‌گونه که رهبر عزیزمان فرمودند ملت ولایت مدار ایران اسلامی اجازه نخواهد داد جای جلاد و شهید عوض شود.

انتهای پیام/ح
آدرس کوتاه :