شناسه : 30151176
مدیرکل سازمان انتقال خون استان یزد خبر داد


مدیرکل سازمان انتقال خون استان یزد اعلام کرد یزدی ها در سال گذشته بیش از 40 هزار واحد خون اهدا کرده اند.

به گزارش یزدرسا به نقل از یزد آوا، مدیرکل سازمان انتقال خون استان یزد پیش از ظهر امروز در نشست خبری که به مناسبت نهم مرداد ماه روز ملی اهدای خون برگزار شده بود گفت: هدف اساسی سازمان انتقال خون تأمین خون سالم و کافی و حذف واسطه ها بوده است.

نقی تقوایی با بیان اینکه مردم یزد در بحث اهدای خون و کارهای انسان دوستانه همیشه پیشتاز بوده اند خاطر نشان کرد: متوسط اهدای خون در کشور 27 در هزار است، اما این میزان در یزد 37 در هزار است که از متوسط کشوری بیشتر بوده و این بر خلق و خوی ایثارگرانه مردم یزد باز می گردد. 

وی ادامه داد: امیدواریم این روند در نسل جوان ما هم ادامه پیدا کند، چرا که کشور ما به سمت افزایش سن می رود و با مسن شدن جمعیت نیاز به فرهنگ سازی در زمینه اهدای خون در نسل جوان ضرورت می یابد. 

این مقام مسئول گفت: در سال 95، بیش از 52 هزار نفر در استان یزد برای اهدای خون به پایگاه های انتقال خون مراجعه کردند که از این تعداد 40 هزار نفر موفق به اهدا شده و باقی شرایط اهدای خون را نداشتند.

تقوایی بیان داشت: از میان کسانی که سال گذشته در استان یزد خون اهدا کردند، 63 درصد اهدا کنندگان مستمر بودند که در سال بیش از 2 بار اهدای خون دارند. همچنین از این تعداد تنها 2.7 درصد را بانوان و 97.3 درصد را آقایان تشکیل می دهند. 

وی با گلایه از مشارکت کم بانوان در امر اهدای خون تاکید کرد: متأسفانه اهدای خون بانوان یزدی از میانگین کشوری پائین تر است، چرا که در کشور 6 درصد از اهدا کنندگان خون را بانوان تشکیل می دهند. 

مدیرکل سازمان انتقال خون استان یزد گفت: در چهار ماه نخست سال 96 بیش از 15 هزار و سیصد نفر برای اهدای خون به پایگاه های انتقال خون سراسر استان یزد مراجعه کرده اند که از این میزان 10 هزار و چهارصد نفر موفق به اهدای خون شدند.

وی ادامه داد: از هر کیسه خون حداقل سه محصول پلاکت، پلاسما و کیسه خون تولید می شود. اما اکنون سازمان انتقال خون استان یزد با تولید «پلاسمافرزیس» و «پلاکت فرزیس» به سمت تولید محصولات نوین انتقال خون پیش می رود.

وی از راه اندازی «مرکز جامع اهدای خون» در آینده ای نزدیک خبر داد و خاطر نشان کرد: البته برای توسعه این مرکز هزینه 12 میلیارد ریالی نیاز است که امیدواریم با همت خیرین یزدی این مشکل نیز مرتفع شود.

تقوایی تاکید کرد: سازمان انتقال خون توانسته تقریباً تمام نیاز بیمارستان های استان یزد را تأمین کند. در همین راستا سال گذشته از 40 هزار کیسه خون تولید شده، 36 هزار در مراکز درمانی خود استان استفاده شده است، البته علت مصرف بالای فرآورده های خونی در استان اشغال قریب به 40 درصد تخت های بیمارستانی توسط بیمارانی از استان های همجوار است.

این مقام مسئول با بیان اینکه سازمان انتقال خون استان یزد کمترین میزان ضایعات در کشور را دارد عنوان کرد: از سال 91 تا 94 در سازمان انتقال خون یزد طرحی برای کاهش ضایعات اجرا شد که با توجه به نتایج مثبت از سوی سازمان انتقال خون به عنوان یک وظیفه ملی به تمام استان ها ابلاغ شد. 

وی همچنین از تأسیس مركز پذيرش اهداكنندگان سلول هاي بنيادي خون ساز (مركز سپاس) در یزد خبر داد و افزود: با تأسیس این مرکز بانک اطلاعاتی ویژه بیمارانی که نیاز به دريافت سلول های بنيادی دارند، فراهم می شود تا سازگارترین نمونه را به آن ها معرفی کنند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :