شناسه : 36623288
عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی(ره):


یک تحلیلگر سیاسی گفت: اینکه الان سال‌هاست که ما داریم این همه فشار را تحمل می‌کنیم به خاطر عدول مسئولین از اقتصاد مقاومتی و عدم اهتمام آن‌ها به اجرای اقتصاد مقاومتی است بخاطر اینکه چشم آن‌ها به وادات و سرمایه‌های خارجی است.

حجت‌الاسلام محمدرضا باقرزاده در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: رهبر معظم انقلاب در سخنرانی‌شان در حرم مطهر امام راحل، یکی از ویژگی‌های حضرت امام را گفتمان مقاومت دانستند و تئوری انقلابی حضرت امام را تئوری مقاومت در برابر نظام استبدادی در داخل و نظام استعماری و استکباری در خارج عنوان کردند.

وی با بیان اینکه اساسا در فرهنگ امام خمینی(ره) مقاومت ناشی از آن تئوری جهانی‌سازی ایشان است، اظهار داشت: در خصوص Globalization دو برداشت مقابل هم وجود دارد؛ برخی Globalization را به معنای جهانی شدن می‌دانند و طرفدار جهانی شدن هستند اما حضرت امام در مقابل جهانی شدن مقاومت می‌کردند.

امام خمینی جهانی‌سازی را مقابل جهانی‌شدن مطرح کرد

عضو هیئت علمی موسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) ادامه داد: به این معنا که امام حاضر نبودند ملت ایران در مقابل موج جهانی‌سازی غربی جهانی بشود و در واقع مخالف با جذب در پازل قدرت جهانی بودند.

باقرزاده اضافه کرد: بر همین اساس در مقابل فشارهایی که برای جهانی‌سازی جهان اسلام از بیرون صورت می‌گرفت امام دارای روحیه مقاومت بودند و دیدگاه ایشان برای جهان معاصر، جهانی‌سازی اسلام، عدالت، معنویت، اخلاق و ارزش‌های اسلامی و انسانی بود.

وی با بیان اینکه پیرامون گفتمان مقاومت حضرت امام دو بعد سلبی و ایجابی را می‌توان استنتاج کرد، عنوان کرد: امام از یکسو طرفدار فرهنگ مقاومت بودند چون مخالف با جهانی شدن بودند و از سوی دیگر طرفدار فرهنگ مقاومت بودند چون حامی جهانی‌سازی بودند.

این تحلیلگر سیاسی تأکید کرد: حضرت امام معتقد بودند برای جهانی‌سازی باید مقاومت به خرج داد و هزینه کرد تا گفتمان انقلاب اسلامی جهانی بشود و ملت‌های مسلمان و حتی غیرمسلمان عدالت‌خواه هم گرایش پیدا کنند.

نمود روحیه مقاومت امام در مقاطع مختلف

باقرزاده با بیان اینکه روحیه مقاومت‌گرایی امام در مقاطع  مختلف خود را نشان داد، بیان کرد: امام در جریان انقلاب اسلامی که بعضی‌ها وسط مبارزه با رژیم ستم‌شاهی، تئوری «شاه بماند ولی حکوکت نکند اما سلطنت کند» را مطرح کردند که جبهه ملی و نهضت آزادی طرفدار این دیدگاه بودند و حضرت امام به شدت مخالفت می‌کردند و می‌فرموند شاه باید از این مملکت برود.

وی خاطرنشان کرد: در جریان جنگ تحمیلی نیز شعار حضرت امام جنگ جنگ تا پیروزی و تنبیه صدام بود اما در مقابل دیدگاه امام، کسانی بودند که می‌گفتند باید به یک شکلی جنگ را تمام کنیم و حتی اگر شد امتیاری هم بدهیم.

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) اضافه کرد: آن زمان برخی از عناصری که در بدنه تصمیم‌سازی نظام بودند نگذاشتند این دیدگاه امام محقق بشود و چون کسانی نخواستند آن موقع مقاومت بشود کار به جام زهر کشید.

باقرزاده افزود: البته امروز تمام اهداف حضرت امام به دست آمریکایی‌ها با هزینه‌های زیاد محقق شده است، یعنی آن کاری که آمریکایی‌ها در عراق کردند اگر ما خودمان آن زمان می‌کردیم هزینه‌اش خیلی کمتر بود.

وی با اشاره به اینکه در زمان دولت سازندگی تئوری رهبر انقلاب مقاومت اقتصادی و به قول معروف اقتصاد مقاومتی بود، اظهار داشت: اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصادی که در برابر دیگران سر خم نکند و به آن‌ها امتیاز ندهد؛ اقتصاد مقاومتی یعنی اقتصاد درون زا، یعنی اقتصادی که در عین برون‌گرایی باید درون‌زا باشد و روی پای خودش بایستد.

مشکلات اقتصادی امروز ماحصل عدم اهتمام به اقتصاد مقاومتی

این تحلیلگر سیاسی گفت: اینکه الان سال‌هاست که ما داریم این همه فشار را تحمل می‌کنیم به خاطر عدول مسئولین از اقتصاد مقاومتی و عدم اهتمام آن‌ها به اجرای اقتصاد مقاومتی است بخاطر اینکه چشم آن‌ها به وادات و سرمایه‌های خارجی است.

باقرزاده تصریح کرد: در ماجرای سوریه، آمریکا و اروپا با سعودی‌ها دست‌به‌یکی کردند و خواستند اهداف خودشان را بر ما تحمیل کنند اما ما مقاومت کردیم و پیروز شدیم.

وی با بیان اینکه در لبنان و فلسطین دستاورد مقاومت پیروزی بوده است، یادآور شد: امثال محمود عباس و یاسر عرفات عبرت هستند، چرا که آن‌ها کسانی هستند که با عقب‌نشینی و سازش چیزی عایدشان نشد این در حالی است که مقاومت و مجاهدت‌های حزب‌الله و حماس و غزه دستاوردهای زیادی را نصیب کشورهایشان کرد.

نتیجه اعتماد به دشمن اوضاع اقتصادی کنونی است

عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی پژوهشی امام خمینی (ره) با بیان اینکه قدرت موشکی برای ما پیروزی به ارمغان آورد، تأکید کرد: در جریان هسته‌ای ما مذاکره و توافق کردیم و نتایج آن را هم داریم می‌بینیم؛ در حالی که رهبر انقلاب نظرشان این بود که این موضوع نتیجه‌ای ندارد اما آقایان به سمت توافق و عقب‌نشینی رفتند و این عقب‌نشینی امروز باعث شده است که دشمن وقتی خرش از پل گذشت به ریش ما بخندد و خیلی راحت تعهداتش را زیر پای بگذارد.

باقرزاده خاطرنشان کرد: هرچند گرایش‌هایی وجود دارد که می‌خواهد بین اروپا و امریکا تفکیک قائل شود، اما آنچه واقعیت دارد و شاهد آن هستیم این است که هم اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها تعهداتشان را زیر پای گذاشتند.

وی گفت: برخی می‌خواهند اینگونه القا کنند که مقاومت هزینه زیادی دارد و مقاومت یعنی نابود شدن و از بین رفتن در حالی که کلید پیروزی مقاومت است؛ پیروزی بر اثر مقاومت است و نصرت الهی منوط به نصرت ما است و نصرت ما هم یعنی همان مقاومت و البته هزینه‌های نصرت ما خیلی کمتر از هزینه‌های خانه نشینی ما است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :