شناسه : 39054071
فرمانداربهاباد:

اکتشاف معدن همیجان مشروط به حفظ روستا و حفظ منابع آبی آن است/ کشف اورانیوم در معدن همیجان


فرماندار بهاباد درنشست خبری با خبرنگاران و اصحاب رسانه گفت: اکتشاف در این معدن باید مشروط به حفظ روستا و منابع آبی آن باشد.

 به گزارش یزدرسا؛ خانی زاده در خصوص گلایه شهروندان بهابادی از کاهش ساعت ویزیت متخصصان بیمارستان حکیم این شهرستان و کمبود متخصص گفت: به دلیل شرایط خاص به وجود آمده ناشی از شیوع کرونا و طبق دستورالعمل دانشگاه علوم پزشکی ویزیت‌ها محدود شده و با توجه به فضای محدود بیمارستان نوبت دهی و حضور بیماران در بیمارستان نیز به گونه‌ای انجام می‌شود که طرح فاصله‌گذاری اجتماعی رعایت شود.

وی تصریح کرد : بیمارستان حکیم هنور زیر ساخت‌های تخصصی لازم را ندارد باید زیرساخت‌های تخصصی فراهم شود که پزشکان متخصص در آن بتوانند فعالیت داشته باشند وگرنه حضور پزشک مختصص بدون امکانات هیچ فایده‌ای ندارد و ما تلاش داریم زیر ساخت‌ها را فراهم کنیم که راه اندازی کلینیک دیابت، کاردرمانی، سی سی یو و رادیولوژی دیجیتال از اقداماتی است که انجام شده هر چند که باید پیش از این‌ها این زیرساخت‌ها فراهم شده باشد.

فرماندار بهاباد در خصوص اعتراض مردم همیجان به اکتشاف و بهره برداری از معدن این روستا گفت: اکتشاف در این معدن باید مشروط به حفظ روستا و منابع آبی آن باشد.

محمد مهدی خانی زاده بهابادی افزود: پروانه اکتشاف این معدن توسط سازمان صنعت معدن تجارت صادر شده اما هنوز به مرحله بهره ‌برداری نرسیده است.

وی ادامه داد: برخی از معترضین، دغدغه محیط زیستی و حیات روستا را دارند که نظرشان محترم است اما برخی به دنبال منافع شخصی هستند و از این جهت این اعتراضات را هدایت می‌کنند.

فرماندار بهاباد عنوان کرد: در تمام صورت جلسات و تصمیماتی که در خصوص معدن سنگ آهن همیجان گرفته شده اکتشاف این معدن مشروط به حفظ روستا و حفظ منابع آبی آن است البته هنوز شرکت معدنی که مجوز پروانه اکتشاف این معدن را دارد تاکنون هیچ اقدامی در این جهت نکرده‌ است.

فرمانداربهاباد درخصوص کشف معدن اورانیوم درروستای کاظم آباد و خطرات احتمالی گفت :یک شخصی بعد از خرید زمین وخانه ای قدیمی دردل کوه خواست که این خانه قدیمی را تخریب کند و ساختمان جدید بسازد که بعد از تراشه برداری متوجه میشوند که این بالا اورانیوم هست وبا مسئولین انرژی اتمی درمیان میگذارند ومتوجه میشوند که اینجا معدن اورانیوم است .

وی در رابطه با پروتکل های حفاظتی برای مردم روستا در برابر تشعشعات اورانیوم  تیز افزود: ما به مسئولین امرگفتیم تا پروتکل های حفاضتی وبهداشتی رابرای مردم روستا ارائه کنید تا مردم ترس ودلهره ای نداشته باشند افزود: ازمردم میخواهیم که بالای کوه کاظم آباد نروند چون تشعشع آن خیلی بالاست ووخطرناک است .پائین ده که مردم زندگی میکنند اگرچندروزی هم درآنجا باشند مشکلی ندارد وخطری آنهاراتهدید نمیکند .

محمد مهدی خانی زاده همچنین از آزمایش آب یکی ازروستاهای اطراف به نام گزچین اشاره کرد و گفت : سرطان بالا، عامل کشف اورانیوم بالاتر از استاندارد در آب یکی از روستاهای اطراف و لزوم آزمایش آب همه روستاهای منطقه است این آب ازنرم بالائی برخورداراست وباید پرتوزدائی شود تا مشکلی برای اهالی روستا نباشد .

احداث شهرک صنعتی دو دربهاباد ، جاده بهاباد دربند نایبند ، دوبانده شدن جاده بهاباد به چادرملو ، ایستاگاه اورژانس 115 درمسیر بهاباد به چادرملو ،  پرداخت دو درصد عوارض از معادن اطراف بهاباد ازدیگرموضوعاتی بود که خبرنگاران ازفرماندارمحترم سوال نموده و ایشان به سوالات خبرنگاران پاسخ گفتند

فرماندار بهاباد در پایان از حضور خبرنگاران و اصحاب رسانه شهرستان بهاباد که دراین نشست خبری حضور پیدا کردند تقدیر و تشکر  کرد .

نشست خبری فرمانداربهاباد با اصحاب رسانه وخبرنگاران روزدوشنبه درمحل دفتر فرمانداربهاباد با رعایت پروتکل های بهداشتی برگزارگردید .

انتهای پیام /
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.