شناسه : 30324774
خبرنگار جوان اردکاني:


خبرنگار جوان اردکاني گفت: احساس می کنم که اگر به عقب برگردم باز همین راه را انتخاب می کنم و این راه را به عنوان فعالیت دانشجویی ادامه می دادم.

به گزارش یزدرسا به نقل از اردکان گویا؛ محمد شاکر اردکانی تحصیل کرده در رشته علوم انسانی در دبیرستان شرف و راهیافته به دانشگاه تهران در رشته علوم سیاسی با رتبه 425 و نیز دارای مدرک ارشد علوم سیاسی گرایش مسائل ایران است که چندین سال خود را به خبرنگاری پرداخته است.

پای صحبت این جوان پر انگیزه نشستیم تا تجربیات او را در زمینه خبرنگاری به قلم تحریر دراوریم.

محمد شاکر اردکانی در خصوص سابقه کار خبرنگاری خود گفت: در اواخر سال 89 بود که با وبلاگ اردکان نما وارد فضای مجازی و خبری اردکان شدم و این باعث شد تا وبلاگ ها و نوشته های همشهریان را مطالعه و در خصوص آنها به تامل بپردازم. بعد از گذشت دو سال جمعی را تشکیل دادم که متشکل از افرادی چون مسعود نوریان، حمید حاجی اسماعیلی و حسین شاکر بود که در این جمع به گفتگو و تحلیل می پرداختیم.

این خبرنگار جوان افزود: در آن برهه زمانی اردکان هیچ سایت و حتی وبلاگ خبری نداشت و ما تصمیم گرفتیم که استارت کار خبری را با وبلاگی در فضای مجازی به صورت حرفه ای بزنیم که وبلاگ شخصی بنده به مرجع خبری شهرستان تبدیل شد و مورد استقبال مردم قرار گرفت و جای خود را بین اصحاب رسانه باز کرد.

وی ادامه داد: بعد از گذشت مدتی و قوت گرفتن فضای مجازی تصمیم گرفتیم تا سایتی را راه اندازی کنیم و به صورت جدی کار خبر را پیگیری کنیم که همان وبلاگ به سایت تبدیل شد و بعد از مدت کوتاهی بحث سایت خبری اردکان گویا پیش آمد و قرار بر این شد که در این سایت به فعالیت رسانه ای رسمی، قوی و منسجم ابپردازیم. در آن برهه زمانی می توانم بگویم که بهترین مرجع خبری اردکان شدیم و فعالیت رسمی بنده در زمینه خبرنگاری آغاز شد.

شاکر در خصوص علت ورودش به عرصه خبر عنوان کرد: هرفرد انقلابی و هر فردی که در ذهن خود به اعتلای جامعه اسلامی و انقلاب می اندیشد باید به گفته معروف رهبری مبنی بر این که« اگر من رهبر نبودم حتما مسئولین فضای مجازی را به عهده می گرفتم » توجه  داشته باشد و این توجه مقام معظم رهبری به فضای مجازی مجازی به گونه ای بود که باعث شد من قدم در این راه بگذارم. دلیل دومی نیز وجود داشت که آن هم عدم وجود رسانه رسمی و قوی در اردکان و رشد فرهنگی و فکری مردم بود در واقع حضورم در عرصه خبرنگاری تکلیفی بود که بر دوش خود حس می کردم.

وی تاکید کرد: سخت ترین کار در فضای مجازی برای یک خبرنگار همیشه در دسترس بودن و چک کردن آنلاین اخبار و تحلیل آنها و تولید محتوا است، چرا که مردم از ما توقع دارند. در کار خبرنگاری شب و روز وجود ندارد و همیشه باید یک خبرنگار در تکاپوی انتقال اخبار به مردم باشد. یک خبرنگار باید از تمام وقت خود و خوشی با خانواده بگذرد تا بتواند اخبار را به روز به دست مردم برساند. اما خوبی این کار رابطه متقابل و پیوند احساسی با مردم است که برای بنده بسیار شیرین بود چرا که از دغدغه ها و درد و دل های بسیاری از مردم آگاه می شدم و برای کمک به آنها، آن را رسانه ای می کردم.

جوان فعال اردکانی اظهار داشت: زمانی که برای ورود به این عرصه از فعالیت در این فضا از دوستان برای ورود جدی به این عرصه نظر خواهی می کردیم اکثر این افراد بنده را برای عدم ورود به این عرصه تشویق می کردند چرا که اردکان دارای شرایط خاصی بود و لابی های قدرت بسیار خاصی در این شهرستان وجود دارد و اگر یک خبرنگار خواسته باشد برای حمایت از مردم به این لابی های قدرت و باند های انحصار گرایی قدرت اردکان ضربه بزند تبعات بسیار بدی برایش خواهد داشت.

وی گفت: علاقه من به این کار، این سخن های سرد را بی اعتنا می کرد و گاهی نیز حتی باعث تشویق من برای ادامه این راه می شد اما در این میان وجود یک روحانی در اردکان -که از بردن نام او معذورم- و صحبت های او در خصوص اهمیت فضای مجازی باعث شد تا انگیزه اولیه برای شروع کار در من ایجاد شود و من را نیز دلگرم تر می کرد. کمالی فرماندار وقت نیز از ما درخواست کرد تا رسانه ای رسمی را در اردکان ایجاد کنیم چرا که اصلا وضعیت اردکان در خصوص فضای مجازی و فعالیت خبری در جایگاه مناسبی نبود.

محمد شاکر اردکانی در پاسخ به این سوال که اگر به گذشته بازگردید باز همین راه را انتخاب می کنید گفت: احساس می کنم که اگر به عقب برگردم باز همین راه را انتخاب می کنم و این راه را به عنوان فعالیت دانشجویی ادامه می دادم و اگر بخواهم در فضای دانشجویی بحثی را ادامه دهم مطمئنا بحث فضای مجازی است. فعالیت دانشجویی و رسانه ای دو فعالیت مهم در زندگی من بود که هرگاه بازگردم از یاداوری آن خوشحال می شوم.

وی درخصوص خاطرات تلخ و شیرین این حرفه گفت: تفکیک این خاطرات بسیار سخت است اما تلخ ترین خبری را که در مدت فعالیتم در این عرصه انتشار دادم، خبر برخورد دو اتوبوس در اتوبان تهران- قم بود که تعدادی از همشهریان ما در این حادثه جان خود را از دست دادند و به خوبی بیاد دارم که هجمه بسیار شدیدی از مخاطبان بر روی سایت اردکان گویا ایجاد شد که سایت از لحاظ فنی دچار مشکل شد. و اما شیرین ترین خبری که روی سایت قرار دادم خبر حضور تیم والیبال اردکان در سطح کشور بود که باعث شد بسیاری از جوان های ما در این عرصه خود را نشان دهند.

وی گفت: رسانه در اردکان رشد قابل قبول و خوبی داشته است و مردم نیز رغبت بالایی برای کسب اخبار دارند اما پتانسیل بالای عرصه خبرنگاری و مجازی باعث شده است تا اخبار در اردکان سیاسی شود و مشکلات مردم به حاشیه رفته و از مردم دور شود که من از همه خبرنگاران می خواهم که از درگیری های سیاسی بکاهند و همدلی را رواج داده و توجه بیشتری به مردم و دغدغه های مردم داشته و مسئولین را مجاب کنند تا به خواسته های مردم تن دهند.

شاکر در پایان عنوان کرد: خبرنگاران و سایت های خبری وحدت را افزایش داده و از دو قطبی کردن فضا جلوگیری کنند و آرامش را به مردم هدیه دهند تا مردم را به فضای متشنج سیاسی بکشانند. اردکان در یک پیچ تاریخی شاهد احداث صنایع عظیم در این شهر بود که مشکلات زیست محیطی و فرهنگی فراوانی را متوجه اردکان کرد و در کنار آن نیز ثروت عظیمی را به این شهرستان روانه کرد که نیاز است نخبه های جوان شهرستان به واسطه رسانه ها همدلی بین خود ایجاد کرده و این پیچ تاریخی به این راحتی پشت سر نگذارند و نخبگان اردکان با پیشنهادات خود و رسانه ها با انتشار این پیشنهادات آگاهی مردم را بالا برده و از فرصت ایجاد شده برای خروج از این وضعیت به نحو احسن استفاده کنند که هم خودمان از آن استفاده کرده و هم نسل های بعدی از آن بهره ببرند.

انتهای پیام/ر
آدرس کوتاه :