شناسه : 38884992
شاگرد دیرین آیت الله مصابح یزدی:

آیت الله مصباح یزدی چراغ راه «حاج قاسم» در اخلاق بود/تاثیر نظریه های آیت الله مصباح حتی بر اندیشمندان غرب!


حجت الاسلام محمدی گفت: شهید حاج قاسم سلیمانی گوهرشناس به تمام معنا بود و به همین خاطر در اخلاق، آثار آیت الله مصباح را دنبال می کرد.

حجت الاسلام سید ناصر محمدی امام جمعه موقت یزد و از شاگردان دیرین این دانشمند الهی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا در خصوص ابعاد شخصیت آیت الله مصباح یزدی اظهار کرد: همه علما و ملت ایران علاقه قلبی به این فیلسوف و متفکر بزرگ داشتند و بسیاری از روحانیون امروز شاگرد درس فلسفه، تفسیر قران و اخلاق ایشان بوده اند.

محمدی با بیان اینکه ایت الله مصباح یزدی از تمامی جهات بی نظیر بود افزود: حقیقتا انسانی را با هوش، استعداد و زکاوت این مرد خدایی نمی توان به سادگی پیدا کرد چرا که شخصیتی نظریه پرداز کامل و جامعی بود.

*آیت الله مصباح استاد تمام فلسفه غرب و شرق

مسئول دفتر شورای نگهبان در استان یزد ابراز کرد: علم آیت الله مصباح یزد تنها به علوم حوزوی خلاصه نمی شد و علاوه بر علوم دینی، در فلسفه شرق و غرب استاد به تمام معنا و صاحب نظر بود و به صورت تخصصی و انتقادی تلاش بسیاری داشت.

وی با بیان اینکه نظریات اسلامی در جامعه شناسی، اقتصاد اسلامی و روان شناسی نیز از علومی بود که این عالم فرهیخته سال ها عمر خود را وقف کرد تصریح کرد: در تمامی این مباحث نظریات فلاسفه و نظریه پردازان غربی را به چالش می کشیدند و تماما در کتب ثبت و ضبط شده است.

*آیت الله مصباح؛ متحول کننده فلسفه اسلامی

محمدی با عنوان اینکه آیت الله مصباح یزدی در فلسفه اسلامی تحول بزرگی را ایجاد کرد افزود: ایشان حاشیه بر کتاب نهایة الحکمه علامه طباطبایی دارد که نظریات بزرگانی چون ملاصدرا و علامه طباطبایی را به چالش می کشد و مور نقد قرار می دهد و به جرات می توان گفت در مباحث مهم فلسفه دارای دیدگاه نو و ابتکاری است و این مسئله را کسانی که در این حوزه فعالیت می کنند بیشتر درک می کنند چراکه در سالیان بسیاری شخصیتی مانند ایشان کم ظهور و نمود پیدا کرده اند.

امام جمعه موقت یزد با بیان اینکه علامه طباطبایی و استاد شهید مطهری اشخاص برجسته و صاحب نظری بودند اما به جامعیت آیت الله مصباح یزد نبودند ادامه داد: آیت الله مصباح یزدی علاوه بر همه این مباحثی که مطرح شد در زهد، تقوا و عبادت کم نظیر بود وهمیشه از گفتار و رفتار خود مراقبت می کرد.

*مقاومت و ثابت قدمی در نظریه پردازی

مسئول دفتر شورای نگهبان در یزد ابراز کرد: نظم از شاکله های اخلاقی آیت الله مصباح یزدی بود و سعی می کرد در نشست و برخواست و حتی نحوه صحبت و راه رفتن تمام اداب و مراقبات را به ویژه نسبت به شاگردانش رعایت می کرد.

وی با عنوان اینکه از ویژگی های بارز این فیلسوف بزرگ، مقاومت و ثابت قدمی در نظریه هایی بود که با استدلال، منطق و دلایل قانع کننده روی آن تاکید می کردند تصریح کرد:آیت الله مصباح یزدی خار چشم غرب و غربزدگان بود چراکه با موضوعات نویی که در قالب دین اسلام بیان می کرد فرصت را از دست ان ها می گرفت و همین آن ها را عصبانی می کرد.

*نظریه هایی آیت الله مصباح اندیشمندان غرب را هم تحت تاثیر قرار می داد

محمدی گفت: متاسفانه در دانشگاه ها تدریس کتب و نظریه غرب وحی منزل شده است و کسی هم نمی تواند نسبت به این ها نقدی داشته باشد و هر گونه نظریه پردازی را به سخره می گیرند و بصورت آکادمیک و استدلالی با آن برخورد نمی کنند اما آیت الله مصباح این نظریات به نقد می کشید و آن ها هم چون حرفی برای گفتن نداشتند زبان به توهین آیت الله مصباح یزدی می گشودند.

امام جمعه موقت یزد اذعان کرد: از دیرباز اساتید دانشگاه های زیادی با این اندیشمند دینی نشست و برخواست داشتند به گونه ای که در برهه ای ایشان به مناظره هم دعوت می شد و اساتید دانشگاهی در علوم مختلف با ایشان بحث و تبادل نظر می کردند، حتی ایشان به دانشگاه هایی در اروپا و آمریکا دعوت می شدند و نظریه ها و صحبت های ایشان بسیاری اندیشمندان غربی و غیرمسلمان را تحت تاثیر قرار می داد.

*اطاعت از ولایت نیز از شاخصه های روشن و صریح آیت الله مصباح

وی اطاعت از ولایت نیز از شاخصه های روشن و صریح آیت الله مصباح یزدی دانست و افزود: علیرغم علاقه قلبی به امام راحل، پس از ایشان با جان و دل مطیع و تسلیم امر ولایت فقیه و رهبری معظم انقلاب بود به گونه ای که نمی توان در بین علما مانند ایشان نمونه ای پیدا کرد.

محمدی با اشاره به اینکه هر کدام از شاگردان آیت الله مصباح یزدی شعله های فروزانی در حوزه های علمیه هستند گفت: افرادی چون ایت الله اعرافی، آیت الله سید محمدرضا مدرسی و اشخاصی چون حجت الاسلام نبویان از شاگردان این عالم ربانی هستند و حقیقتا ایشان مصدق این حدیث هستند که هر عالم از دنیا برود ثلمه ای در اسلام به وجود می آید است.

*آیت الله مصباح یزدی چراغ راه حاج قاسم سلیمانی در اخلاق بود

وی با اشاره به ارادت قلبی حاج قاسم سلیمانی به آیت الله مصباح یزدی گفت: حاج قاسم سلیمانی در موضوعات مختلف عمیق کار می کرد و می دانست برای هر مسئله باید سراغ چه کسی برود و گوهرشناس به تمام معنا بود و به همین خاطر در مسائل اخلاقی به شدت آثار آیت الله مصباح را دنبال می کرد چراکه درس اخلاق این فیلسوف الهی از جان بر می خواست و با استدلال، عقل و خرد مخاطب خود را قانع می کند.

امام جمعه موقت یزد درپایان گفت: مانند دیده بانی شباهت روز را با زبانی ساده و روان پاسخ می داد و بسیاری از آن ها را برطرف می کرد و همانگونه به حاج قاسم سلیمانی لقب مالک اشتر انقلاب را دادند به حق آیت الله مصباح یزدی مصداق عمار انقلاب اسلامی بود.

انتهای پیام/


 
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.