شناسه : 37031988
مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد:


مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد گفت: دشمن می‌خواهد با یک مهندسی معکوس رذایل اخلاقی را در بین مردم یزد جایگزین فضائل اخلاقی آنان که از پیشینیان به ارث رسیده کند.

حجت‌الاسلام علیرضا نجیمی در گفتگو با خبرنگار یزدرسا، بابیان اینکه استان یزد از دیرباز تاکنون همواره موردتوجه دیگر استان‌ها بوده و به‌نوعی به یک الگو برای آنان به شمار می‌رود گفت: علتی که امروزه دشمنان بر روی سبک عزاداری یزدی‌ها متمرکزشده‌اند دقیقاً همین موضوع است چراکه نوع سبک زندگی، نجابت، فرهنگ و اصالت یزدی‌ها همواره موردتوجه مردم سایر استان‌ها بوده و هست.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان یزد افزود: دشمن می‌خواهد با یک مهندسی معکوس رذایل اخلاقی را در بین مردم یزد جایگزین فضائل اخلاقی آنان که از پیشینیان به ارث رسیده کند و در حقیقت با ایجاد تغییر در هویت مردم یزد از این اقدام به نفع اهداف خویش درراستای مبتلا کردن سایر مردم کشور بهره‌برداری کند.

نجیمی اضافه کرد: بنابراین بر روی مردم یزد و آئین مذهبی آنان سرمایه‌گذاری کرده و چون نمی‌تواند مستقیماً با آئین‌های مذهبی مقابله کند بارنگ و لعاب بخشیدن به حواشی آن و تغییر هویت مردم مذهب را از ریشه مورد هجوم قرار دهد و البته این موضوع مخصوص یزد نبوده و سایر استان‌های مذهبی کشور نیز در کمین این خطر قرار دارند.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان در بخش دیگری از سخنانش به بیان نقاط قوت و ضعف عزدارای یزد پرداخت و اظهار داشت: به نظر می‌رسد امسال هم‌بستگی مردم محلات و اتحاد و نظم بخشیدن به نوع عزاداری از سال‌های گذشته پررنگ‌تر بود به‌طور مثال مراسمات عزاداری هم استانی‌ها عزیز و به‌طور خاص در برخی شهرستان‌ها نظیر ابرکوه، مهریز، تفت و اشکذر نشان‌دهنده همگرایی و وحدت مردم در برپایی مراسمات آئینی یزد بود و خوشبختانه این حرکت روبه رشد است.

وی با اشاره به برگزاری آئین باشکوه نقل برداری در یزد ابراز داشت: این آئین سنتی که ریشه در فرهنگ ناب عزاداری یزد دارد از نقاط قوت عزاداری یزدی‌ها به شمار می‌رود و موردتوجه نه‌تنها مردم ایران بلکه جهانیان قرار دارد.

نجیمی از دیگر نقاط قوت عزاداری یزدی‌ها را هیئات محفلی استان دانست و گفت: درحال حاضر این هیئات توانستند روزبه‌روز جای خود را در بین مردم باز کنند و با استفاده از سخنرانان مناسب‌تر در مباحث بصیرت افزایی به‌خوبی عمل نمایند و در جذب مخاطب نیز موفق عمل کردند و این موضوع می‌تواند در تقویت سبک عزدارای سنتی نیز مثمر ثمر باشد.

این مقام مسئول حضور فزاینده مهمانان و گردشگران خارجی و داخلی در مراسمات عزاداری یزد را حاصل وفاق، همدلی و نظم مردم استان دانست و گفت: خوشبختانه با تلاش‌های صداوسیمای استان در انعکاس عزاداری یزدی‌ها هرساله شاهد حضور گردشگران خارجی و داخلی در استان در ایام محرم هستیم و این مسئله روزبه‌روز پررنگ‌تر می‌شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان در تشریح نقاط ضعف هم ابراز داشت: یکی از عوامل برهم زدن نظم در مراسمات، برپایی موکب‌ها در خیابان‌ها و ایجاد ترافیک و مزاحمت برای مردم است البته فی‌نفسه برپایی موکب اشکالی ندارد اما باید مباحث ترافیکی و حق‌الناس را نیز در نظر گرفت و از آزار و اذیت مردم پرهیز کرد.

وی تصریح کرد: بستن خودرو و ایجاد راه‌بندان و مزاحمت برای مردم اولویت اقامه عزای حضرت سیدالشهدا (ع) نیست و نباید با مرتکب شدن فعل حرام مردم‌آزاری و عدم رعایت حق‌الناس سبب رنجش مردم شد و این موضع باید توسط برگزارکنندگان مدیریت شود.

نجیمی ورود آلات موسیقی به عزاداری یزد را از دیگر نقاط ضعف برشمرد و ابراز داشت: مسئله‌ای که در سالیان اخیر کم‌وبیش با آن روبرو بودیم و ممکن است در آینده از نکات منفی عزاداری یزدی‌ها به شمار برود ورود آلات موسیقی به سبک سنتی عزاداری یزد است و باید مراقب بود که این ابزار و آلات موسیقی عزاداری سنتی ما را که میراث گذشتگان است دچار تغییر نکند.

وی ادامه داد: نکته دیگر در باب نقاط ضعف تأثیر مهاجرت افراد به استان بر عزدارای یزد است اینکه هرکسی مختار است سبک عزاداری خود را به‌گونه‌ای که می‌پسندد انتخاب کند اما نباید از این نکته غافل شد که هر استانی سبک عزاداری مربوط به خود را دارد و باید تلاش کنیم سبک عزاداری سنتی یزد حفظ شود.

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان، افراطی‌گری در نوع عزدارای و فراهم آوردن شرایط برای مانور دشمنان را از دیگر نقاط ضعف عزاداری یزد عنوان کرد و گفت: برخی سبک‌های عزاداری نظیر قمه‌زنی، تیغ انداختن و لطمه زنی موجب وهن تشییع شده و این موضوع قطعاً مورد رضایت اهل‌بیت (ع) نیز نخواهد بود.

نجیمی ادامه داد: این قبیل عزاداری‌ها نه‌تنها با سبک عزاداری یزد سازگاری ندارد بلکه می‌تواند دست‌مایه رسانه‌ای دشمن جهت وهن شیعه را نیز فراهم کند.

این مقام مسئول در بخش دیگری از سخنانش تغییر سبک نوحه‌خوانی به خوانندگی درهیئات مذهبی را از آفت‌های مهم عزاداری یزد برشمرد و ابراز داشت: متأسفانه هرساله شاهد این موضوع هستیم که سبک عزاداری و اشعار و ملودی‌های ما از مرثیه‌سرایی و مداحی به سمت آوازه‌خوانی و خوانندگی درحال تغییر است که این موضوع می‌تواند عزاداری سنتی یزد را که پیشینیان ما به یادگار گذاشته‌اند دچار تغییر و تحولات اساسی کرده و تا چند سال آینده به‌کلی شیوه عزاداری ما را عوض کند.

انتهای پیام/ح
آدرس کوتاه :