شناسه : 38099927


مدیر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب شهری یزد از خروج ایستگاه برداشت آب شرب شحنه از مدار بهره‌برداری به دلیل ارتقا و مطلوبیت کیفیت آب در این منطقه از شهر یزد خبر داد.

به گزارش یزد رسا؛ «محمد حسین اسماعیلی فیروز آبادی» از آغاز به کار مجدد ایستگاه‌ برداشت آب شرب و تصفیه شده شهر یزد از اول تیر ماه خبر داد و اظهار کرد: این ایستگاه‌ که به دلیل بالا بودن کیفیت آب شبکه و جلوگیری از شیوع کرونا و براساس پروتکل‌های بهداشتی به مدت چند ماه تعطیل شده بود که با آغاز فصل تابستان مجدداً برای عموم قابل استفاده است.

وی گفت: یزد دارای دو ایستگاه برداشت آب بود که به واسطه ارتقا و مطلوبیت کیفیت  آب در منطقه یک یزد، در حال حاضر ایستگاه برداشت آب شحنه از مدار بهره برداری خارج شده و ضرورتی برای ادامه فعالیت آن وجود ندارد.

این مسئول در ادامه تنها ایستگاه برداشت آب شرب کنونی در شهر یزد را واقع در کوچه‌ی لادن خیابان مسکن ذکر کرد که مجهز به سیستم آب شیرین کن و شش شیر برداشت به ظرفیت ۱۰۰ هزار لیتر در شبانه روز است.

وی تصریح کرد: در حال حاضر ۵۵ درصد آب یزد از منابع آب انتقالی و ۴۵ درصد مابقی از  چاه‌های آب شرب و منابع داخلی استان تامین می‌شود و تمام تلاش استان بر این است تا از طریق اختلاط آب این چاه‌ها با آب انتقالی، آب با کیفیت مناسب و پایداری در اختیار شهروندان قرار گیرد.

 

افزایش ۱۵ درصدی مصرف آب توسط یزدیها

اسماعیلی افزود: در حال حاضر مصرف آب شهروندان یزدی ۲۴۰ هزار مترمکعب در شبانه روز است که به طور متوسط افزایش ۱۵ درصدی مصرف را نسبت به مدت مشابه سال قبل نشان می‌دهد لذا از شهروندان می‌خواهیم تا مصرف بهینه آب به ویژه در ساعت پیک مصرف یعنی از ساعت ۱۱ تا ۲۰ را رعایت کنند.

وی در رابطه با مشکل فشار کم آب در برخی مناطق شهر یزد نیز گفت: فشار نسبی آب در شبکه‌های یزد بین یک تا ۲.۵  بار است و صرفاً در مناطق بسیار محدودی از شهر مانند حسن آباد با افت فشار در ساعات پیک مصرف مواجه هستیم و در مابقی مناطق شهر مشکلی در این خصوص وجود ندارد.

مدیر بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب یزد افزایش دما را یکی از علل روند افزایشی مصرف آب در یزد نیز برشمرد و با ابراز نگرانی نسبت به افزایش مصرف آب در  کولرهای آبی، گفت: در مواقعی که دمای هوا در شهر یزد به بیش از ۴۰ درجه افزایش می‌یابد شاهد روند صعودی مصرف آب توسط مشترکین هستیم که به نظر ناشی از افزایش فرایند تبخیر آب در کولرها به ویژه آنهایی که زیر تابش مستقیم آفتاب قرار دارند هستیم لذا ضروری است که شهروندان نسبت به پوشش کولرها و ایجاد سایه‌بان برای آنها اقدام کنند.

 

اهتمام آپارتمان‌نشین‌ها به مصرف بهینه‌تر آب

اسماعیلی با بیان این که در حال حاضر در بافت‌های جدید و به ویژه آپارتمانی، سرانه مصرف آب نسبت به بافت‌های میانی و قدیم شهر بالاتر است، اهتمام بیشتر ساکنان مجتمع‌های آپارتمانی و ساکنان مناطق جدید شهر یزد به مصرف بهینه آب با کاهش فشار داخلی شبکه را خواستار شد و تاکید کرد: در صورت هر گونه اختلال در تامین آب شهر، این بخش از مصرف کنندگان بیشتر از سایر مناطق آسیب‌پذیر خواهند بود.

وی افزود: آبفای یزد طی چند سال گذشته اقدامات بسیار مناسبی را به منظور افزایش کمیت و کیفیت آب شرب یزد انجام داده که مدیریت فشار شبکه، پیگیری و همکاری در جداسازی آب فضای سبز شهری، اصلاح شبکه‌های فرسوده شهر به نحوی که شهر یزد به عنوان یکی از شهرهای شاخص کشور در میزان پایین تلفات آب در شبکه به حساب می‌آید، را از جمله این اقدامات بوده است.

مدیر بهره‌برداری آب و فاضلاب یزد در پایان نیز ابراز امیدواری کرد که با همکاری مشترکین آبفا تابستان امسال را با کمترین مشکل در پایداری آب شرب سپری کنیم و در همین رابطه نیز از مشترکین می خواهیم با پرداخت به موقع قبوض صادره شرکت در راستای استمرار خدمات و تامین هزینه‌های استمرار جریان حیات در شهر، همکاری لازم را به عمل آورند.

ایسنا

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :