شناسه : 36312377
مدیرکل هواشناسی استان یزد:

بارندگی اخیر اثرات خشکسالی را جبران نمی‌کند


مدیرکل هواشناسی استان یزد گفت:بارندگی در یک دوره کوتاه مدت حتی اگر بیش از حد نرمال هم باشد شاید به لحاظ هواشناسی خشکسالی را رفع کند اما به لحاظ کشاورزی و اقتصادی نمی تواند اثرات خشکسالی را برطرف کند.

به گزارش خبرنگار یزدرسا رضا برهانی در نشست مطبوعاتی مدیران کل مرتبط با حوزه مدیریت بحران استان یزد گفت: سازمان هواشناسی استان یزد دارای 80 ایستگاه در 80 منطقه مختلف استان است که شرایط جوی استان را پایش و پدیده های جوی را ثبت، ضبط  و گزارش می کنند که از این تعداد 60 ایستگاه میزان بارندگی را ضبط می کنند.

وی اظهار داشت: تا قبل از سامانه بارشی اخیر حدود 10 درصد معادل 10 میلی‌متر نسبت به شرایط نرمال کمبود بارش در استان یزد وجود داشت که با بارندگی های اخیر این کمبود جبران شده و برای اولین بار در چند سال آبی گذشته شرایط بارندگی استان به وضعیت نرمال رسیده است.

ادامه بارش های بهاری در استان یزد

مدیرکل هواشناسی استان یزد با بیان این که بارش‌های 48 ساعته گذشته اتفاقی نادر در شرایط خشکسالی استان یزد بوده است ادامه داد: پیش‌بینی‌های فصلی نوید بخش ادامه بارش‌ها در فصل بهار است و انتظار داریم بارش‌های خوبی را تا پایان اردیبهشت ماه در استان یزد داشته باشیم و شرایط بهتر از نرمال را برای استان رقم بزند.

وی تصریح کرد: با توجه به تغییرات اقلیمی و کاهش میانگین دمای کره زمین ماهیت بارش‌ها تغییر کرده به این صورت که عمده بارش‌ها رگباری و با شدت بالا در اواخر زمستان و بهار رخ می‌دهد و علی رغم این که شاید میزان بارش‌ها خیلی زیاد نباشد ولی به دلیل شدت بارش‌ می تواند روان آب ایجاد کند از اینرو نیاز است تمهیدات لازم در این زمینه اندیشیده شود.

برهانی در خصوص جبران خشکسالی‌های اخیر خاطرنشان کرد: بارندگی در یک دوره کوتاه مدت حتی اگر بیش از حد نرمال هم باشد شاید به لحاظ هواشناسی خشکسالی را رفع کند اما به لحاظ کشاورزی و اقتصادی نمی تواند اثرات خشکسالی را برطرف کند.

وی افزود: با یک دوره کوتاه مدت بارندگی خشکسالی‌ استان قابل رفع نیست زیرا استان یزد یک دوره حداقل 11 ساله خشکسالی را داشته و باید برای برگشت به شرایط نرمال باید حداقل 11  دوره تر سالی را بگذارند.

انتهای پیام/ق

 
آدرس کوتاه :