شناسه : 36649812
پس از گذشت ده سال از فوت پیر قصه‌گوی ایران؛


فرهمند معاون معماری و شهرسازی شهرداری یزد گفت: در صورت موافقت هئیت امنای آرامستان، شهرداری آمادگی کامل برای اجرای بازسازی و ساماندهی پروژه مقبره استاد مهدی آذر یزدی را دارد.

به گزارش یزدرسا، سال گذشته مسئولان شهرداری استان پس از گذشت 9 سال از وفات استاد مهدی آذر یزدی پدر ادبیات کودک و نوجوان ایران  از آغاز عملیات بازسازی و به‌سازی مقبره وی خبر دادند.

جمالی‌نژاد شهردار سابق یزد در این خصوص گفته بود: علاوه بر بازسازی و بهسازی مقبره استاد آذر یزدی، فرهنگسرایی در همین مکان و با عنوان آذریزدی احداث می‌شود تا شهروندان بتوانند از خدمات فرهنگی آن بهره‌مند شوند.

میثم دهقانی رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری یزد نیز در دی ماه سال گذشته با اشاره به اجرای طرح ساماندهی آرامگاه پدر قصه کودک و نوجوان کشورمان گفت: اين طرح در سه فاز تعريف شده كه فاز نخست آن كه مربوط به کف‌سازی‌های این مزار بوده تاكنون ۸۰ درصد پيشرفت داشته است.

اعتبار در نظرگرفته شده برای بازسازی مقبره 

وی ادامه داده بود: این مزار با اعتباری بالغ بر ده میلیارد ریال همسطح‌سازی و یکسان سازی شده و نصب المان آن نیز با اعتباری بالغ بر ده میلیارد ریال در فاز دوم انجام خواهد شد.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان‌های شهرداری یزد فاز سوم این فعالیت عمرانی را طرح اتصال آرامستان به حسینیه مقابل آن ذكر کرده و خاطر نشان ساخته بود: این مزار با اجرای این طرح به گالری فرهنگی تبدیل خواهد شد كه در مجموع اعتباری بالغ بر سی میلیارد ریال برای آن در نظر گرفته شده است.

اما اکنون پس از ده سال، آرامگاه مهدی آذریزدی تنها محدود به یک سنگ قبر فیروزه‌ای شکسته‌ است، هنوز ساماندهی نشده و همچنان مقبره او در میان آرامستانی ویران خودنمایی می‌کند.

ساخت المان مهدی آذر یزدی در مرحله برگزاری مناقصه

مجتبی فرهمند معاون معماری و شهرسازی شهرداری یزد در گفتگو با یزدرسا، در خصوص وضعیت بازسازی مقبره استاد مهدی آذر یزدی گفت: مجموعه آرامستان خرمشاه بالاخص مقبره مهدی آذر یزدی به عنوان یکی از مفاخر کشور و دنیا مورد توجه بوده و در دستور کار شهرداری یزد بوده است.

وی افزود: ساماندهی آرامستان خرمشاه در دستور کار است تا به یک فضای عمومی البته با حفظ خدماتی که به محله خرمشاه و مجموعه پیرامون خود می‌دهد تبدیل شود که این کار انجام شده است و ساخت المان استاد مهدی آذر یزدی نیز تصویب و طرح آن تهیه شده و اکنون در مرحله برگزاری مناقصه است.

فرهمند با اشاره به مشکلاتی که در این زمینه وجود دارد، گفت: با اینکه هماهنگی‌هایی با هیئت امنای این آرامستان مبنی بر اینکه فضای آرامستان در اختیار عموم قرار بگیرد و عموم بتوانند از این فضا با محوریت مرحوم آذر یزدی استفاده کنند انجام شده اما هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیدیم و جمع بندی نهایی به هفته آینده موکول شده است.

وی عنوان کرد: باید دید هیئت امنای آرامستان خرمشاه این آمادگی را دارند تا این مجموعه را در اختیار عموم قرار دهند و صرفا کارکرد آرامستان نداشته باشد؛ چنانچه این موافقت صورت نگیرد نمی‌توان پروژه را به درستی پیش برد چرا که هدف از انجام این پروژه بهره بردن عموم از فضای ایجاد شده جهت برگزاری رویدادهای فرهنگی و مرتبط با ادبیات کودک و نوجوان و متناسب با شان و شخصیت مهدی آذر یزدی است

بازسازی مقبره مهدی آذر یزدی نیازمند همراهی هیئت امنای آرامستان خرمشاه

معاون معماری و شهرسازی شهرداری یزد در خصوص طرح اتصال آرامستان به حسینیه مقابل آن نیز گفت: قرار بود این دو مجموعه در قالب یک پل عابر پیاده به هم ارتباط پیدا کنند و این پل صرفا برای تردد نباشد بلکه فضایی فرهنگی برای برگزاری برنامه‌های مختلف باشد و در واقع مجموعه‌ای با کارکرد فرهنگی باشد که این برنامه نیز منوط به موافقت هیئت امنای آرامستان خرمشاه است.

فرهمند با بیان اینکه در صورت موافقت هئیت امنای آرامستان، شهرداری آمادگی کامل برای اجرای پروژه مقبره مهدی آذر یزدی را دارد، گفت: شهرداری یزد نیازمند همراهی هیئت امنا و جامعه محلی خرمشاه است تا بتواند هر چه بهتر به معرفی شخصیت‌ها و مفاخری چون استاد مهدی آذر یزدی بپردازد و ارزش‌ها ناملموس شهر را به دنیا معرفی کند.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :