شناسه : 37173857
موسوی نماینده یزد و اشکذر:

بانوان تحصیلکرده بیشترین جمعیت بیکار استان یزد/مدارک دانشگاهی متناسب با ظرفیت‌های شغلی یزد نیست


نماینده یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی گفت: مدارک دانشگاهی متناسب با ظرفیت‌های شغلی استان صنعتی یزد نیست و همین موضوع در افزایش حجم بیکاری استان تأثیرگذار بوده است.

سید ابوالفضل موسوی در مصاحبه با یزدرسا؛ پیرامون علل رشد نرخ بیکاری در استان یزد گفت: استان یزد یک استان صنعتی بوده و استان‌های صنعتی معمولاً با پدیده افزایش آمار بیکاری مواجه هستند چراکه چنین استان‌هایی طبیعتاً از شهرهای دیگر جذب نیروی کاردارند و میزان مهاجرت می‌تواند رشد بیکاری را در استان رقم بزند.

بیشترین جمعیت بیکاراستان را بانوان تحصیل‌کرده تشکیل می‌دهند

نماینده یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در ادامه تعداد فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بیکار در استان یزد را حدود یک‌میلیون و 100 هزارنفر دانست و ابراز داشت: نکته دیگری که در این زمینه وجود دارد این است که متأسفانه اکثریت جمعیت بیکاراستان یزد را فارغ‌التحصیلان خانم تشکیل می‌دهند زیرا مدارک دانشگاهی آن‌ها متناسب با ظرفیت‌های شغلی استان صنعتی یزد نیست و همین موضوع در افزایش حجم بیکاری استان تأثیرگذار بوده است.

مهاجرت بدون کنترل از عوامل افرایش بیکاری در استان یزد

موسوی بابیان این مطلب که میزان جمعیت مهاجر استان یزد از میزان استاندارد آن بسیار بالاتر است ابراز داشت: بر اساس آمارها، بالغ‌بر 150 تا 170 هزارنفر مهاجر در استان وجود دارند که نزدیک به 110 هزارنفر آنان از اتباع افغانستان هستند.

وی با اشاره به این موضوع که تنها باید 5 درصد جمعیت هر استان را مهاجرین تشکیل بدهند ابراز داشت: این درحالی است که این عدد در استان یزد 6 درصد اضافه‌تر بوده و ما تاکنون نتوانستیم وزارت کشور و وزارت اطلاعات را متقاعد کنیم که میزان مهاجرت‌ها را به یزد به‌گونه‌ای کنترل کنند که این عدد به 5 درصد تقلیل یابد.

نماینده یزد و اشکذر در مجلس ادامه داد: امروزه یزد مدینه فاضله برای مهاجرین بوده و از همین رو شاهد سیل مهاجرت‌ها به این استان صنعتی هستیم بنابراین طبیعی است که این حجم بالای مهاجر بر ساختارهای فرهنگی، اقتصادی و اشتغال ما تأثیر بگذارد و آمار بیکاری در استان را جابه‌جا کند.

مطالبه گری مردم و رسانه‌ها یکی از راهکارهای کاهش نرخ بیکاری

موسوی تغییر فرهنگ کار در استان و فاصله گرفتن یزدی‌ها از مشاغل یدی را از دیگر علل رشد بیکاری در استان دانست و گفت: این موضوع باعث شده کارفرمایان نیروهای خود در کارهای یدی را از افراد غیربومی تأمین کنند که چه‌بسا ارزان‌تر از نیروی بومی هستند.

وی مطالبه گری مردم و رسانه‌ها از مسئولان استان در این زمینه را یکی از راهکارهای کاهش نرخ بیکاری عنوان کرد و گفت: هرچند مدیران استان برای حل این موضوع در تلاش هستند تا سال آینده نرخ بیکاری را در استان تک‌رقمی کنند و وزیر نیرو نیز در کارگروه اقتصاد مقاومتی همین شاخص را مدنظر قرار داده است اما مردم و رسانه‌ها باید پیگیر بوده و مطالبه گر باشند.

انتهای پیام/ح
آدرس کوتاه :