شناسه : 38676063
مدیر باغبانی جهاد کشاورزی یزد:

بخش عمده زعفران استان یزد خام‌فروشی می‌شود


مدیر باغبانی جهاد کشاورزی یزد گفت: تعدادی واحد فرآوری و بسته‌بندی زعفران در استان یزد وجود دارد اما بخش عمده محصول به صورت خام‌فروشی عرضه می‌شود.

اکبر شیخ‌علیشاهی مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان یزد در گفتگو با خبرنگار یزدرسا گفت: سطح بارور زیرکشت زعفران در استان یزد 843 هکتار است که امسال 50 هکتار نیز توسعه داشته‌ایم و مجموعا 893 هکتار سطح زیر کشت زعفران در یزد است و با توجه به اینکه زعفران گیاهی کم‌آبخواه است کشت آن در استان یزد رو به گسترش است.

وی افزود: تعدادی واحد فرآوری و بسته‌بندی زعفران در استان یزد وجود دارد اما بخش عمده محصول به صورت خام‌فروشی عرضه می‌شود و زعفران استان یزد بیشتر به خراسان رضوی می‌رود و در آنجا بسته‌بندی و صادر می‌شود.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان یزد ادامه داد: البته برخی از شرکت‌های بزرگ بسته‌بندی در استان خراسان رضوی حاضر به انعقاد قرارداد با کشاورزان یزدی هستند و جهت ارائه خدمات فنی به کشاورزان استان یزد و خرید زعفران آن‌ها اعلام آمادگی کرده‌اند.

شیخ‌علیشاهی خاطرنشان کرد: خاستگاه زعفران در استان یزد شهرستان بهاباد است و قریب به 50 درصد زعفران استان در این شهرستان کشت می‌شود؛ این در حالی است که در شهرستان‌های بافق، مهریز و ابرکوه نیز زعفران کشت می‌شود.

وی عنوان کرد: البته در همه شهرستان‌های استان یزد کشت زعفران صورت می‌گیرد و مثلا اگر در دشت شهرستان میبد شرایط برای کشت این محصول مساعد نیست در مناطق کوهستانی و مرتفع این شهرستان کشت انجام می‌شود.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.