شناسه : 30318771
پيشکسوت عرصه خبر در اردکان؛


خبرنگار پيشکسوت اردکاني گفت: سال‌ها قبل نیز به مکه اعزام شدم تا بتوانم اخبار آنجا را پوشش دهم، من شاید نصف روز را در صف تلفن می‌ایستادم تا بتوانم اخبار را در همان روزبه دست همکارانم در تهران و اردکان برسانم.

به گزارش یزدرسا به نقل از اردکان گویا؛ خبرنگاری حرفه‌ای است با فرازوفرودهای بسیار، حرفه‌ای که نه شب دارد و نه روز و پر است از شیرینی‌ها و تلخی‌ها. 17 مردادماه روز شهادت شهید صارمی به نام روز خبرنگار نام گزاری شده است و بهانه‌ای شده است تا از فعالان این عرصه یاد شود. در این روزبه سراغ پیشکسوت خبرنگاری در اردکان رفتیم و پای صحبت‌های او نشستیم.

سید علی‌اکبر کلاهدوزان اردکانی در مصاحبه با خبرنگار اردکان گویا در خصوص شروع کار فعالیت خود در عرصه خبرنگاری گفت: از سال 1343 زمانی که در اردکان فقط سه روزنامه سهمیه داشت مشغول به کار شدم. در آن زمان مشترکین این روزنامه‌ها مرحوم حسن ضیایی و امینی احمدآبادی و مرحوم پارسا بودند که ما با این تعداد مشترک کار می‌کردیم.

خبرنگار پیشکسوت اردکانی عنوان کرد: کار خبرنگاری در آن زمان بسیار سخت بود چراکه نه دوربینی وجود داشت و نه امکاناتی برای ارسال خبر اما من با همکاری بعضی از دوستان یک دوربین 4g تهیه کردم و مراسمات  فرهنگی و عمرانی و را پوشش می‌دادم و آن عکس‌های خبری را بعد از یک ساعت چاپ کرده و با اتوبوس کرمان و یزد و تهران به تهران ارسال می‌کردم و تصاویری که در اردکان صبح گرفته‌شده بود فردا صبح در روزنامه اطلاعات  به چاپ می‌رسید.

وی افزود: با گذر زمان اشتراک روزنامه در اردکان به 150 عدد رسید و در کنار این روزنامه نیز اشتراک چند نشریه نیز در اردکان بر عهده من بود که به دست مردم می‌رساندم.

کلاهدوزان ادامه داد: خبرهای که تهیه می‌کردم عمدتاً در سرعت در استان اول می‌شد به‌طوری‌که همه‌ساله در خبررسانی و کیفیت خبر اول یا دوم کشور می‌شدم.

وی در خصوص خاطرات تلخ و شیرین این عرصه گفت: این شغل با روزهای تلخ و شیرینی همراه بود اما تلخ‌ترین روز که به شیرین‌ترین روز نیز تبدیل شد خبر واژگونی اتوبوسی در جاده اردکان شد که باعث کشته شدن 60 نفر از هم‌وطنان و همشهریان ما شد، من این خبر را همان روز کارکرده و به روزنامه اطلاعات در تهران فرستادم و همان روز این عکس‌ها و خبرها در مجلس خوانده شد و به وزیر راه‌سازی نیز ارجاع داده شد و موردبررسی قرار گرفت و باعث شد که این جاده موردتوجه قرار بگیرد و از بنده نیز به دلیل پوشش خوب این اخبار تقدیر و تشکر کردند.

این عکاس عرصه خبر اظهار داشت: در زمان جنگ تحمیلی سه دوره به جبهه جنگ اعزام شدم و ازآنجا برای مردم گزارش تهیه می‌کردم و علاوه بر آن در اردوهایی که در سازمان تبلیغات کل کشور برگزار می‌کرد از من دعوت می‌شد تا به روستاهای محروم رفته و به همراه روحانیون و دانشجویان شرکت کرده و خبرهای آن‌ها را پوشش می‌دادم.

وی تصریح کرد: سال‌ها قبل نیز به مکه اعزام شدم تا بتوانم اخبار آنجا را پوشش دهم، در آن زمان که وسیله ارتباطی کم بود برای انتقال اخبار با مشکلات عدیده‌ای روبرو بودم و من شاید نصف روز را در صف تلفن می‌ایستادم تا بتوانم اخبار را در همان روزبه دست همکارانم در تهران و اردکان برسانم و آن‌ها بتوانند از اخبار استفاده کنند.

قدیمی‌ترین خبرنگار اردکان در پایان اظهار داشت: جوانانی که به‌تازگی در این حرفه فعال‌شده‌اند با مردم در تهیه خبر خوش‌رفتار  باشند  و به‌گونه‌ای خبر تهیه کنند که مردم به آن‌ها اعتماد کنند که اگر این اعتماد ایجاد شود خود مردم به سراغ آن‌ها آمده و به آن‌ها سوژه می‌دهند.

 

انتهای پیام/ر

 
آدرس کوتاه :