شناسه : 38170715
استقبال از طرح برخورد با دلالان مسکن؛


اجرای طرح برخورد با دلالان و سودجویان مسکن توسط دادستانی یزد با استقبال مردم و مسئولین همراه شد.

به گزارش یزدرسا برخورد دادستانی استان یزد با سودجویان و دلالان حوزه زمین و مسکن چند روزی است که به خبر اول استان تبدیل شده است.

غلامعلی دهشیری رئیس کل دادگستری استان یزد گفت: یکی از مطالبات به حق مردم، ورود قوه قضاییه به مسئله نابسامانی قیمت زمین بود. هر چه صبر کردیم تا متولیان امر ورود پیدا کنند، این اتفاق نیفتاد و لذا به موضوع ورود پیدا کردیم.

اقدامات بعدی در راه است

وی افزود: مردم مطمئن باشند که این گام اول ماست و بزودی در سایر شهرستان‌های استان اقدام خواهیم کرد.

دهشیری تأکید کرد: دستگاه قضایی استان یزد افرادی با اختلال و التهاب‌آفرینی در بازار مسکن و زمین موجب نگرانی مردم را فراهم می‌کنند رها نخواهد کرد.

محمدرضا حدادزاده دادستان مرکز استان یزد نیز با بیان اینکه یکی از دلایل افزایش قیمت در حوزه زمین و مسکن بحث سودجویی و دلالی است، اظهار داشت: در گام اول برخورد با سودجویان حوزه زمین و مسکن 76 بنگاه املاک متخلف پلمپ و 5 نفر بازداشت شدند.

وی با بیان اینکه در گام اول این طرح 5 منطقه مورد رصد قرار گرفت افزود: در طرح مقابله با سودجویان حوزه زمین و مسکن 20 قاضی دادسرا و 60 نفر از عوامل نیروی انتظامی و اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در قالب 20 تیم مشارکت داشتند.

حدادزاده  اظهار داشت : در حوزه فضای مجازی نیز با محوریت پلیس فتا استان 8 پیج و کانال مربوط به متخلفین در حوزه زمین و مسکن با قریب 80 هزار عضو و دنبال کننده مسدود شد.

وی گفت: این پیج‌ها با تبلیغات اغواکننده و فریب مردم برای خرید و فروش و افزایش بعضا 200 درصدی قیمت ها، سعی می کردند آرامش روانی جامعه را بر هم بزنند.

دادستان مرکز استان افزود: در گام بعدی با کارشناسان متخلف در حوزه قیمت‌گذاری که بعضا کارشناس رسمی دادگستری نبوده بلکه به عنوان خبره در حال فعالیت هستند برخورد می‌شود و اگر کارشناس رسمی براساس نظر دلال و بنگاه قیمت‌گذاری کند باید پاسخگو باشد.

درخواست اجرای این طرح در استان‌های دیگر

این اقدام دادستانی یزد با استقبال قابل توجهی همراه شد. برخی از کاربران فضای مجازی در استان‌های دیگر، با اشاره به این اقدام در استان یزد، خواهان اجرای این طرح در استان خودشان شدند. همچنین در داخل استان نیز این اقدام مورد استقبال قرار گرفت.

آیت‌الله سید محمدکاظم مدرسی امام جمعه بخش مرکزی یزد ضمن تقدیر از اقدام دادستانی یزد در برخورد با دلالان و سودجویان حوزه مسکن، این اقدام را حرکتی خوب و اثرگذار در کنترل قیمت‌ها دانست و گفت: باید با روشی که امروزه دلالان برای گرانی اراضی و اجاره مسکن دارند به‌صورت جدی برخورد شود.

وی اظهار داشت: ما به هماهنگی بین نیروهای نظارتی، امنیتی، قضایی و نیروهای اجرایی استان برای کنترل‌گرانی‌ها توصیه داریم و همچنین جای بسی تقدیر فراوان از نیروهای خدمتگزار برای کنترل‌گرانی‌ها را در استان دارد.

تقدیر معاون عمرانی استانداری از اقدام دادستانی

محسن صادقیان معاون امور عمرانی استانداری یزد با قدردانی از دادستان، گفت: افزایش قیمت‌ها در بازار زمین و مسکن ناشی از عرضه و تقاضا نبود بلکه ناشی از خرید و فروش‌های خارج از شبکه بود.

وی افزود: طرح برخورد با بنگاه‌های متخلف طرحی ادامه‌دار است و به کسانی که در حوزه مسکن و زمین تخصص ندارند و فقط به دلیل تمکن مالی اقدام به خرید زمین‌ها بزرگ و تفکیک غیرقانونی می‌کنند نیز تذکر جدی می‌دهیم.

برخورد با متخلفان در ساماندهی بازار مسکن در یزد تاثیرگذار است

همچنین دشتی‌نژاد نائب‌رئیس اول اتحادیه مشاورین املاک یزد ضمن تقدیر از اقدام دادستان یزد در مقابله با متخلفین گفت: اکثر واحدهای املاکی در یزد بیشتر در بحث خرید و فروش ملک به عنوان واسطه نقش دارند و در معاملات مسکن واسطه‌گری انجام می‌دهد و نقشی در تعیین قیمت مسکن ندارند اما دلالانی نیز وجود دارند که با پوشش برخی از دفاتر املاک غیرمجاز بر قیمت مسکن و زمین در مناطق مختلف یزد تاثیرگذار بودند.

وی با بیان اینکه برخورد با متخلفان در ساماندهی بازار مسکن در یزد تاثیرگذار خواهد بود، اظهار داشت: طبق جلسه‌ای که با دادستان یزد برگزار شد مقرر شد برخورد با دلالان و متخلفان حوزه مسکن با هماهنگی اتحادیه املاک یزد ادامه یابد تا فضای سالم در بحث خرید و فروش مسکن شکل بگیرد و املاکی‌ها و مردم نیز با اعتماد و باخیال راحت اقدام به خرید و فروش مسکن کنند.

برخورد با سودجویان حوزه مسکن ادامه پیدا کند

حجت‌الاسلام اسماعیل شاکر امام جمعه اردکان نیز در واکنش به اجرای طرح برخورد با دلالان حوزه مسکن توسط دادستانی، گفت: در قبال گرانی مسکن اقداماتی باید انجام بگیرد، از جمله اینکه با برخی از سودجویان و دلالانی که در این زمینه تأثیر دارند برخورد شود؛ دادستان محترم اردکان و همچنین دادستان مرکز استان اقداماتی در این راستا انجام دادند که از این اقدامات حمایت می‌کنیم.

امام جمعه اردکان اظهار داشت: امروز همه متوجه شده‌اند که بخشی از مشکلات مسکن ناشی از سودجویی و خودخواهی دلالان است و برخورد با این افراد بجاد و درست است، اما مهم‌تر اینکه مسئولان دیگر از جمله دولت و مجلس هم باید با تصویب قوانین و اقدامات لازم، برای حل مشکل مسکن اقدام کنند.

شاکر تصریح کرد: امیدواریم این حرکتی که از سوی دادستانی جهت برخورد با سودجویان آغاز شده، ادامه پیدا کند و مسئولان دیگر نیز جهت رفع مشکل مسکن ورود کنند که یقینا در این صورت نتایج مطلوبی به دنبال خواهد داشت.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :