شناسه : 35840248
رئیس سازمان نقشه برداری کشور:


رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور با اشاره به تصاویر ارتفاعی گرفته شده در کشور گفت: برخی شهرهای کشور به صورت جدی با معضل فرونشست روبرو هستند.

به گزارش یزدرسا؛ مسعود شفیعی عصرامروز در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد اظهار داشت: سازمان نقشه‌برداری کشور یکی از سازمان‌های زیربنایی کشور است که در زیرمجموعه سازمان برنامه و بودجه قرار دارد.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به اینکه این سازمان وظایف متعددی بر عهده دارد گفت: علی‌رغم اینکه نام این سازمان نقشه‌برداری است، فعالیت‌ها و وظایف متعددی بر عهده این سازمان قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه عنوان کرد: پس از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی ایران موفق شدیم نقشه‌هایی که در کشور خودمان تهیه شده بود را به تایید سازمان‌های بین‌المللی برسانیم و همین موضوع سبب شده که ناوگان‌های دریایی از این آن استفاده نمایند.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور ادامه داد: ما از دهه 30 در کشور عکس‌های هوایی داریم و الان هم بزگترین آرشیو عکس کشور را داریم که حدود 370 ترابایت حجم اطلاعاتی است که در سازمان نگهداری می‌شود.

شفیعی تصریح کرد:  در راستای سنددار کردن اراضی کشاورزی که معضلی برای روستاییان و کشاورزان است اقدامات گسترده‌ای صورت گرفته و هماهنگی با نهادهای مربوطه در حال انجام است.

وی با بیان اینکه در حال تلاش هستیم که دسترسی مردم به این مجموعه عظیم داده‌های ارزشمندی که در اختیار داریم را آسان‌تر کنیم گفت: در حال مذاکره هستیم که این امکان برای هر شهروند ایرانی از طریق دفاتر پیشخوان دولت در شهرهای مختلف امکان‌پذیر شود و شهروندان مجبور نشوند که برای این منظور به تهران مراجعه کنند.

رئیس سازمان نقشه برداری کشور با اشاره به اینکه هر نوع تغییراتی که در زمین به لحاظ‌های مختلف از جمله ارتفاعی انجام می‌شود را ثبت می‌کنیم گفت: تغییرات ارتفاعی مربوط به فرونشست‌هاست که یک معضل بسیار مهم در کشور به حساب می‌آید.

شفیعی تصریح کرد: برخی از استان‌های کشور با معضل فرونشست‌ها به شدت روبرو هستند که به علت برداشت زیاد از منابع آب‌های زیرزمینی انجام می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه در صورتی که روند برداشت‌ها و الگوی مصرف به شکل فعلی ادامه پیدا کند با تخریب شدیدی روبرو هستیم تصریح کرد: سالهاست که نسبت به فرونشست در کشور هشدارهای لازم انجام شده ولی متاسفانه درست در همان نقطه‌ای که این مشکل وجود دارد ساخت و سازهایی به وجود آمده است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :