شناسه : 30829970
کارشناس حفظ نباتات جهاد کشاورزی تفت:


کارشناس حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان تفت گفت: متاسفانه خشکسالی های شدید متوالی و همچنین رشد آفت در این چند سال باعث کاهش تولیدات کشاورزی شهرستان تفت به ویژه گردو شده است.

به گزارش یزدرسا؛ کارشناس حفظ نباتات جهاد کشاورزی شهرستان تفت در گفتگو با خبرنگار صبح تفت با اشاره به آغاز فصل برداشت گردو گفت: شهرستان تفت تنها شهرستان تولید کننده گردو در استان یزد است.

«کاوه صالحی» با یادآوری خشکسالی ها پیاپی در شهرستان، اذعان داشت: متاسفانه خشکسالی های شدید متوالی و همچنین رشد آفت در این چند سال باعث کاهش تولیدات کشاورزی شهرستان تفت به ویژه گردو شده است.

وی ادامه داد: خشکسالی علاوه بر صدمه زدن به درختان باعث رشد چشمگیر آفت «کرم خراط ها» یا همان «پروانه فری» در درختان گردو شده است که سال گذشته در 20 هکتار از سطح زیر کشت گردو شهرستان مبارزه با این آفت بصورت اخلال در جفت یابی صورت گرفت و امسال نیز در 23 هکتار از سطح زیر کشت این محصول با آفت کرم خراط ها مقابله شد.

«صالحی» در رابطه با اقدامات جهادکشاورزی تفت برای کاهش تاثیر خشکسالی بر روی نباتات تفت نیز تصریح کرد:مدیریت مصرف آب از طریق اجرای طرح های آبیاری تحت فشار، کم فشار و قطره ای، مهمترین و سریع ترین راه برای کاهش تاثیر خشکسالی است که تاکنون توسط جهاد کشاورزی در مناطق مختلف از شهرستان تفت اجرا شده است.

وی سطح زیر کشت محصول گردو در شهرستان تفت حدود هزار هکتار بیان و اضافه کرد: سال گذشته به طور متوسط یک تن از هر هکتار در مجموع حدود هزار تن گردو از باغات گردو شهرستان تفت برداشت شد که متاسفانه این آمار به علت خشکسالی و آفت شدید در سالجاری کاهش چشمگیری خواهد داشت.

کارشناس جهاد کشاورزی تفت در پایان گفت: از آنجا که عملیات برداشت گردو در تفت تازه آغاز شده هنوز سرشماری وآمار دقیقی از میزان تولید گردو شهرستان تفت در سالجاری جمع آوری نشده است.

انتهای پیام/
آدرس کوتاه :