شناسه : 39018325
مدیرعامل آب منطقه ای یزد:

برنامه سازگاری با کم آبی در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفت


جوادیان زاده گفت: با توجه به وضعیت نامناسب منابع آبی استان و دیگر استانهای همجوار برنامه سازگاری با کم آبی در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته تا صرفه جویی در همه بخش ها صورت گیرد.

به گزارش یزدرسا؛ "محمد مهدی جوادیان زاده" مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد در راستای رویداد آبی بافق، با امام جمعه شهرستان دیدار و گفتگو کرد.

وی در این دیدار به تشریح بحران آبی پرداخت و اظهار کرد: با توجه به وضعیت نامناسب منابع آبی استان و دیگر استانهای همجوار برنامه سازگاری با کم آبی در دستور کار وزارت نیرو قرار گرفته تا صرفه جویی در همه بخش ها صورت گیرد. 

وی با بیان اینکه برداشت های نادرست ذخایر آبی چند هزار ساله ما را دچار بحران کرده است، گفت: ما علاوه بر مصرف آب ورودی به سفره ها، از منابعی استفاده کردیم که شاید برای جمع‌آوری آنها هزاران سال زمان صرف شده است. 

جوادیان زاده با اشاره به این که مناطقی نظیر بافق، منابع آب علاوه بر کمیت، در اثر برداشتها کیفیت خود را نیز از دست داده است، تصریح کرد: وقتی منابع آب کمیت خود را از دست می دهد به سمت شور شدن یعنی از بین رفتن کیفیت می‌رود. 

وی بیان کرد: به همین منظور برنامه سازگاری با کم آبی برای استان در نظر گرفته شده تا طی پنج سال افت سطح آب را متوقف کنیم و با توجه به اینکه بخش کشاورزی در مناطق کویری بسیار حساس و شکننده است باید برای اجرای این طرح به گونه‌ای اقدام شود که معیشت کشاورزان و امنیت غذایی حفظ گردد.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد ادامه داد: با توجه به اینکه هدف ما از رویداد آبی حفظ منابع آبی می‌باشد باید با کمک مردم کار را به سمتی پیش ببریم که وضعیت سفره ها پایدار شود و مشکلی برای تامین آب در شهرستانها به ویژه شهرستان بافق ایجاد نشود. 

در ادامه "حجت الاسلام رضا سعادت فرد" امام جمعه شهرستان بافق نیز بیان کرد: بحث آب یک شمشیر دو لبه است که هم  حراست از آن مهم است و هم معیشت مردم باید در نظر گرفته شود.

 وی تصریح کرد: شهرستان بافق باید هم در حوزه کشاورزی و هم در حوزه معادن فعالیت کند چرا که فعالیت در هر یک از این بخش ها به تنهایی آینده ای نخواهد داشت و پس از چند سال بهره برداری، معادن به پایان می رسد لذا باید به فکر جایگزینی برای آن باشیم که در این حوزه بحث آب در دسترس بسیار مهم است.

امام جمعه بافق، بیان کرد: برای داشتن آینده ای مطمئن چاره‌ای جز اصلاح الگوی مصرف و دنبال کردن پروژه های انتقال آب نداریم چرا که تنها این دو عامل می توانند مناطق را احیا کنند.

انتهای پیام/آدرس کوتاه :
رای شما
میانگین (0 آرا)
The average rating is 0.0 stars out of 5.